Наманган вилоятида фаолият юритувчи тадбиркор “Микрокредитбанк” АТБ Поп туман филиали ходимлари хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, у ўзининг нодавлат мактабгача таълим ташкилоти учун мебель жиҳозларини харид қилиш мақсадида кредит олиш учун банкка мурожаат қилган, аммо рад жавобини олган.
Ўрганиш жараёнида тадбиркорнинг ПҚ-306-сон қарори асосида ташкил этилган «Кичик бизнесга кўмаклашиш маркази»да амалий ўқув курсларини муваффақиятли якунлагани ва сертификат олгани аниқланди. Бу эса унга мазкур Дастур доирасидаги қўллаб-қувватлаш механизмларидан фойдаланиш ҳуқуқини берган.

Еще одно обращение предпринимателя нашло положительное решение
Предприниматель из Наманганской области обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия сотрудников Папского районного филиала АКБ «Микрокредитбанк».
Как было выяснено, он обратился в банк за кредитом на покупку мебели для своего частного дошкольного образовательного учреждения, но был получен отказ.
В ходе проверки было установлено, что предприниматель успешно окончил практические курсы в «Центре поддержки малого бизнеса», созданного в соответствии с постановлением ПП-306, и получил сертификат, что дало ему право воспользоваться механизмами поддержки в рамках данной Программы.