Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркор ноҳақ пенядан қутулди
Сирдарёлик тадбиркор газ таъминоти корхонаси ходимларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2023 йил 14 апрелда Сирдарё туман газ таъминоти ходимлари томонидан стоматология биноси текширилиб, далолатнома тузилган. Шу асосда ЖИБ Сирдарё туман суди томонидан газ таъминоти фойдасига қарор қабул қилинган. 2023 йил 13 сентябрь куни МИБ Сирдарё туман бўлими томонидан тадбиркордан 7,6 млн сўм ундирилган ва прокуратура депозит рақамига ўтказилган, бироқ ушбу тўланган қарздорлик газ таъминоти ҳисоб рақамига тушмаган. Натижада тадбиркорга 5,3 млн сўм пеня ҳисобланган.
Вакил девони ходимларининг амалий ёрдами билан жарима ва қарздорликни тўлаш юзасидан суд қарори қабул қилинган кундан бошлаб ҳисобланган пеня бекор қилинишига эришилиб, мурожаат қаноатлантирилди.
Сиз ҳам бизнес юритишда муаммога дуч келдингизми? Бизнес-омбудсманга мурожаат қилинг! Биз сизнинг ҳуқуқингизни ҳимоя қилишга тайёрмиз!

С помощью Бизнес-омбудсмана предприниматель избавился от неправомерно начисленной пени
Предприниматель из Сырдарьинской области обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия сотрудников газоснабжающего предприятия.
Как было установлено, 14 апреля 2023 года сотрудниками Сырдарьинского районного газоснабжающего предприятия была проведена проверка стоматологической клиники и составлен протокол. На основании этого районным судом было вынесено решение в пользу газоснабжающего предприятия. 13 сентября 2023 года районным отделом Бюро принудительного исполнения с предпринимателя было взыскано 7,6 млн сумов и переведено на депозитный счет прокуратуры, однако эта оплата не поступила на счет газоснабжающего предприятия. В результате предпринимателю была начислена пеня в размере 5,3 млн сумов.
Благодаря практической помощи сотрудников аппарата уполномоченного удалось добиться отмены пени, начисленной с даты вынесения судебного решения об уплате штрафа и задолженности, и жалоба была удовлетворена.
Вы тоже столкнулись с проблемой в ведении бизнеса? Обращайтесь к Бизнес-омбудсману! Мы готовы защитить ваши права!