Сувни тежайдиган технологияларни жорий этаётган қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларига қандай имтиёзлар бор?
2024 йил 5 январдаги ПҚ–5-сон Президент қарорига кўра, сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқдан Давлат бюджетига тушган тушумнинг 40 фоизи Сув етказиб бериш хизматлари фаолиятини молиялаштиришга йўналтирилади.
2024 йилдан:
сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш учун қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга suvkredit.uz платформаси орқали 5 йил муддатга, шундан 2 йиллик имтиёзли давр билан йиллик 14 фоиз ставкада кредитлар ажратилади;
сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш бўйича харажатларнинг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга ушбу технологиялар жорий қилинган йилнинг ўзида тўлиқ миқдорда ажратилади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш бўйича лойиҳаларга тижорат банклари томонидан миллий валютада ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг 10 фоиздан ошадиган қисми Давлат бюджети томонидан қоплаб берилади.

Какие льготы предусмотрены для сельхозпроизводителей, внедряющих водосберегающие технологии?
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан ПП-5 от 5 января 2024 года, 40 процентов поступлений в Государственный бюджет от налога за пользование водными ресурсами направляется на расходы по финансированию деятельности Служб поставки воды, содержанию и улучшению технического состояния объектов, находящихся на их балансе.
Начиная с 2024 года:
производителям сельскохозяйственной продукции для реализации проектов по внедрению водосберегающих технологий орошения посредством платформы «suvkredit.uz» выделяются кредиты на срок 5 лет, включая льготный период 2 года, по ставке 14 процентов годовых;
субсидии для возмещения части расходов по внедрению водосберегающих технологий орошения выделяются производителям сельскохозяйственной продукции в том же году, в котором были внедрены данные технологии, в полном объеме.
За счет Государственного бюджета будет обеспечено покрытие части, превышающей 10 процентов процентной ставки по кредитам, выделяемым в национальной валюте коммерческими банками на проекты по внедрению водосберегающих технологий орошения в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области.