Тадбиркорнинг ҳуқуқини бузган ҳоким қарори бекор қилинди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи “Silk” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Зафаробод туман ҳокимлигининг қароридан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Халқ депутатлари Зафаробод тумани Кенгашининг таклифига асосан туман ҳокими томонидан “Silk” МЧЖ ғаллачилик кластерининг фаолиятини тугатиш тўғрисида асоссиз равишда ноқонуний қарор қабул қилинган.
Таъкидлаш жоизки, “Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида”ги Қонун талабларига кўра, маҳаллий давлат ҳокимияти органи тадбиркорлик ва хўжалик фаолиятини эркин юритишга тўсқинлик қиладиган чекловларни жорий этишга ҳақли эмас.
Ушбу масала Жиззах вилоят туманлараро суди томонидан кўриб чиқиш жараёнида Бизнес-омбудсманнинг тадбиркор манфаатида киритилган ёзма фикри суд томонидан инобатга олиниб, Зафаробод туман ҳокимининг “Silk” МЧЖ ғаллачилик кластери фаолиятини тугатиш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Отменено незаконное решение хокима, нарушившее права предпринимателя
ООО «Silk» (название изменено), осуществляющее деятельность в Джизакской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на решение хокима Зафарабадского района.
Установлено, что на основании предложения Кенгаша народных депутатов Зафарабадского района хоким района без основания принял незаконное решение о прекращении деятельности зернового кластера ООО «Silk».
Стоит отметить, что согласно Закону «О государственной власти на местах», государственный орган власти не вправе вводить ограничения, препятствующие свободе предпринимательства и хозяйственной деятельности.
В процессе рассмотрения данного вопроса в межрайонном суде Джизакской области, суд учёл письменное заключение Бизнес-омбудсмана, внесённого в интересах предпринимателя, и признал недействительным решение хокима Зафарабадского района о прекращении деятельности зернового кластера ООО «Silk».