Тадбиркорга асоссиз ҳисобланган солиқ ва пенялар бекор қилинди
Самарқанд вилоятида фаолият юритувчи тадбиркор А.Х. нотурар мулки учун асоссиз ҳисобланган солиқ қарздорлигини бартараф этишда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Ургут туман давлат солиқ инспекцияси томонидан 99 млн сўм солиқ қарзини ундириш тўғрисида судга даъво аризаси берилган. Дастлаб, Ургут туман судининг ҳал қилув қарори билан даъво қаноатлантирилган бўлса, Самарқанд вилоят суди апелляция инстанцияси томонидан қарз миқдори камайтирилган.
Тадбиркор кассация шикояти билан мурожаат қилиб, унда суд ҳужжатларини бекор қилишни ва даъвони қаноатлантиришни сўраган.
2022 йил 6 октябрда Ўзбекистон Республикаси Олий суди тадбиркорнинг кассация шикоятини кўриб чиқиб, биринчи ва апелляция инстанциялари судлари томонидан солиқ қарзи миқдорини ҳисоблашда ноаниқликка йўл қўйилган, деган хулосага келди. Олий суд ажрими билан жами 9 млн сўм солиқ ва 1 млн сўм пеня ундирилиши белгиланган ва ўша йили тўланган.
Лекин Олий суднинг юқоридаги ажримига асосан қаноатлантиришдан рад этилган солиқ суммаси тадбиркорнинг шахсий ҳисоб варағидан камайтирилмаган. Шу сабабли мол-мулк ва ер солиқларига пеня билан биргаликда жами 125 млн сўм қарздорлик юзага келган ҳамда 2024 йил 10 февралда тўлов хабарномаси юборилган.
Мазкур масала вакил девони ходимларининг ёрдамида ҳал қилиниб, асоссиз ҳисобланган қарздорлик ва пенянинг бекор қилиниши таъминланди.

Были отменены необоснованно начисленные налоги и пени предпринимателю
Предприниматель А.Х., осуществляющий деятельность в Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману с просьбой оказать содействие в устранении необоснованной задолженности по налогам на нежилое имущество.
Как было выяснено, Ургутская районная государственная налоговая инспекция подала иск на взыскание налоговой задолженности в размере 99 млн. сумов. Первоначально иск был удовлетворен решением Ургутского районного суда, однако апелляционный орган Самаркандского областного суда уменьшил сумму задолженности.
Предприниматель подал кассационную жалобу, в которой просил отменить судебные решения и отказать в иске.
6 октября 2022 года Верховный суд Республики Узбекистан рассмотрел кассационную жалобу предпринимателя и пришел к выводу, что судами первой и апелляционной инстанции были допущены неясности в определении размера налоговой задолженности. Согласно определению Верховного суда было принято взыскать 9 млн сумов налога и 1 млн сумов пени, которые были уплачены в том же году.
Однако сумма налога, в удовлетворении которой было отказано в соответствии с вышеуказанным определением Верховного суда, не была снята с счета предпринимателя. В результате образовалась задолженность по налогу на имущество и земельному налогу вместе с пеней на общую сумму 125 млн сумов, и 10 февраля 2024 года было направлено платежное поручение.
Данный вопрос был изучен сотрудниками аппарата Уполномоченного и в налоговые органы был направлен соответствующий запрос. В результате со счета предпринимателя была снята задолженность в размере 90 млн сумов и отменена необоснованно начисленная пеня.