Бизнес-омбудсман тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилмоқда
2020-йил 8-январ куни "Кулов Бегим" (фермер хўжалигининг номи ўзгартирилган) фермер хўжалигига 46,80 гектар ер ажратилган, 2020-йилнинг 26-ноябрида эса фермер хўжалиги билан ижара шартномаси туман ҳокимлиги томонидан бир томонлама тартибда бекор қилинган.
Аммо Ер кодексининг 24 ва "Фермер хўжалиги тўғрисида"ги Қонуннинг 13-моддасига биноан, ер участкасининг ижара шартномасини муддатидан олдин бекор қилиш томонларнинг келишуви билан, бундай келишувга эришилмаган тақдирда - суд қарори билан амалга оширилиши белгиланган.
Ушбу Қонунларга асосланиб, Бизнес-омбудсман фермер хўжалиги манфаатларини кўзлаб, Миришкор тумани ҳокимиятига нисбатан судга ариза йўллади.
Суд ишни кўриб чиқиш натижасида Бизнес-омбудсманнинг фермер хўжалиги манфаатлари қўзлаб берган аризасини қондириб, Миришкор туман ҳокимининг ер ижара шартномасини бекор қилиш ҳақидаги қарорини ҳақиқий эмас деб топиш тўғрисида қарор қабул қилди.
Шу тариқа, Бизнес-омбудсман ёрдамида фермер аввалроқ ижарага олган ер майдонларини ўз фойдаланишига қайтаришга муваффақ бўлди.

Бизнес-омбудсман защищает права предпринимателей
8 января 2020 года фермерскому хозяйству “Кулов Бегим” (название хозяйства изменено) был выделен земельный участок размером 46,80 гектаров, а 26 ноября 2020 года договор аренды с фермерским хозяйством в одностороннем порядке был расторгнут хокимиятом района.
Согласно статье 24 Земельного кодекса и статье 13 Закона “О фермерском хозяйстве”, досрочное расторжение договора аренды земельного участка осуществляется по соглашению сторон, а в случае недостижения такого соглашения - по решению суда.
Основываясь на эти Законы, Бизнес-омбудсман, представляя интересы фермерского хозяйства, подал в суд на хокимият Миришкорского района.
В результате судебного разбирательства суд принял решение об удовлетворении заявления Бизнес-омбудсмана, поданного в интересах фермерского хозяйства, а также о признании недействительным решения хокима Миришкорского района о расторжении договора аренды земельного участка.
Таким образом, при помощи Бизнес-омбудсмана фермер вернул в свое пользование ранее арендованные земельные участки.