Президент Шавкат Мирзиёев раислигида Хорижий инвесторлар кенгашининг навбатдаги ялпи мажлиси бўлиб ўтади
Бугун, 3 май куни Кўксарой қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг иккинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раислик қилган тадбирда Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти  Одиль Рено-Бассо, “Masdar”, “Indorama”, “ACWA Power”, “Air Products”, “Çalik”, “Suez”, “Orascom”, “Çengiz”, “Aksa”, “HP“, “Linde”, “Procter&Gamble”, “Visa”, “CAMCE”, “John Deere”, “Huawei”, “Airbus”, “Orano”, “Сommerzbank”, “Total”, “PASHA Holding” каби етакчи компания ва банклар раҳбарлари, халқаро ташкилотлар ва молиявий институтлар – Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Жаҳон банки, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки ва Халқаро ислом савдо-молия корпорацияси вакиллари иштирок этди.
Кенгашнинг асосий вазифалари муваффақиятли тажриба ва халқаро амалиётдан келиб чиқиб, мамлакатимизНИ инвестициявий, савдо-технологик ва инновациявий ривожлантиришнинг энг муҳим йўналишлари бўйича маслаҳат бериш ҳамда Ўзбекистон ҳукумати ва хорижий инвесторлар ўртасида очиқ мулоқотни таъминлашдан иборат. 2022 йилда бўлиб ўтган биринчи сессияда ушбу механизмнинг самарали фаолият юритиши учун пойдевор яратилган эди.
Бу галги мажлисни очар экан, давлатимиз раҳбари куни кеча ўтган учинчи Тошкент инвестиция форумининг самарали натижаларини қайд этди ҳамда кенгаш аъзоларига Янги Ўзбекистон тараққиётини қўллаб-қувватлашга қўшаётган ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди.
Бугунги кунда жаҳон иқтисодиётида беқарорлик тобора кучайиб, энергетика, озиқ-овқат соҳалари ва экологик тизимда инқирозлар ўткир тус олаётгани таъкидланди.
– Бундай мураккаб шароитда сизлар билан бамаслаҳат, ўзаро кенгашиб, аниқ амалий қадамлар ташласак, кўзлаган юксак марраларимизга албатта эришамиз, – деди Президент.
Мамлакатимизда қулай инвестиция ва бизнес муҳитини такомиллаштиришга қаратилган инвестициялар ва махсус эркин зоналар тўғрисидаги қонун лойиҳаларини ишлаб чиқишга ҳисса қўшган ишчи гуруҳи фаолияти алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти жамоаси томонидан бошланаётган инвестиция сиёсати таҳлили жуда муҳимлиги, ушбу лойиҳа мамлакатимиздаги инвестиция муҳитини янада яхшилаш борасида асосий йўналишларни белгилаб олишга ва самарали механизмларни яратишга хизмат қилиши таъкидланди.
Ҳукумат ҳамда инвесторлар ўртасида очиқ ва самарали мулоқотнинг йўлга қўйилгани барқарор иқтисодий тараққиётнинг асосий калити эканини қайд этиб, давлатимиз раҳбари муайян йўналишлар бўйича ишчи гуруҳларни ташкил этишни таклиф қилди ҳамда кенгашнинг келгуси фаолияти устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Биринчидан, капитал бозорини ривожлантириш. Бу йўналишда хорижий инвесторларнинг талабларига тўла жавоб берадиган халқаро молия марказини ривожлантириш учун ички ва ташқи капитални кенг жалб этишга эътибор қаратиш таклиф қилинди.
Иккинчидан, масъулиятли бизнес юритиш. Бу борада иқтисодиёт барқарорлиги, шаффофлиги ва очиқлигини таъминлашга қаратилган Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг тегишли тамойилларини кенг жорий этиш долзарб вазифадир.
Учинчидан, муқобил инвестицияларни рағбатлантириш. Бунда стартап, инновацион лойиҳалар, биргаликдаги сармояларни кўпайтириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида “Венчур инвестициялар тўғрисида”ги янги қонун ишлаб чиқилади.
Тўртинчидан, инвесторлар билан ишлаш тизимини рақамлаштириш.
- Хорижий инвесторлар билан давлат органлари ўртасидаги барча хизматларни амалга ошириш учун мукаммал электрон платформани ишлаб чиқиш ва амалиётга кенг жорий этиш вақти келди, деб ўйлайман. Бу инвесторларни қийнаётган комплекс муаммоларни ўз вақтида ва тизимли ҳал этишга имкон беради, - деди Президент.
Кенгаш аъзоларининг қўллаб-қувватлаши орқали Ўзбекистон жадал ўсиш суръатларини намойиш этишда давом этиши, халқимиз турмуш даражасини ошириши ва юртимиз фаровон келажагини таъминлашига ишонч билдирилди.
Сўзга чиққанлар Янги Ўзбекистондаги кенг кўламли ислоҳотлар дастурини юқори баҳоладилар. Давлатимиз раҳбарига инвестиция фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни давом эттиришга қатъий интилиши учун миннатдорлик билдирди.
Мажлис якунида Президентимиз иштирокчилар томонидан билдирилган барча ташаббус ва тавсиялар тўлиқ инобатга олинишини таъкидлади. Ҳукуматга барча таклифларни батафсил кўриб чиқиш ва уларнинг амалга оширилишини назоратга олиш топширилди.
Киритилган ҳар бир таклиф, айтилган ҳар бир лойиҳа бўйича алоҳида “йўл харитаси”ни қабул қилишга кўрсатма берилди.

Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность расширения открытого диалога и партнерства в рамках Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан
3 мая в резиденции «Куксарой» состоялась вторая пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан.
В мероприятии под председательством главы нашего государства приняли участие президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, руководители таких ведущих компаний и банков, как «Masdar», «Indorama», «ACWA Power», «Air Products», «Çalik», «Suez», «Orascom», «Çengiz», «Aksa», «HP», «Linde», «Procter&Gamble», «Visa», «CAMCE», «John Deere», «Huawei», «Airbus», «Orano», «Сommerzbank», «Total», «PASHA Holding», а также представители международных организаций и финансовых институтов – Организации экономического сотрудничества и развития, Всемирного банка, Международной финансовой корпорации, Азиатского банка развития, Исламского банка развития и Международной исламской торгово-финансовой корпорации.
Основными задачами Совета является оказание консультативного содействия и открытый диалог между правительством Узбекистана и иностранными инвесторами по важнейшим направлениям инвестиционного, промышленно-технологического и инновационного развития страны, исходя из успешного опыта и мировой практики. На первой сессии, состоявшейся в 2022 году, был заложен фундамент для эффективного функционирования этого механизма.
Открывая нынешнюю сессию, лидер нашего государства отметил плодотворные итоги прошедшего накануне третьего Ташкентского инвестиционного форума, а также поблагодарил членов совета за вклад в поддержку развития Нового Узбекистана.
Отмечено, что наблюдается тенденция усиления нестабильности в мировой экономике, все более острый характер приобретают последствия энергетических, продовольственных и экологических кризисов.
– В таких условиях только слаженные, взаимосогласованные, конкретные практические действия позволят нам добиться намеченных рубежей, – сказал Президент.
С особым удовлетворением была отмечена деятельность рабочей группы, внесшей вклад в подготовку проектов законов об инвестициях и специальных свободных зонах, направленных на совершенствование инвестиционного и делового климата в нашей стране.
Подчеркнута практическая значимость анализа инвестиционной политики, осуществляемого командой Организации экономического сотрудничества и развития, который позволит определить основные направления и создать эффективные механизмы дальнейшего улучшения инвестиционного климата в стране.
Отметив, что взаимодействие и открытый диалог между правительством и бизнес-сообществом являются ключом к эффективному экономическому развитию, глава нашего государства предложил создание рабочих групп по направлениям и обозначил приоритеты дальнейшей деятельности совета.
Первое – развитие рынка капитала. В данном направлении предложено уделить внимание вопросам широкого привлечения внутреннего и внешнего капитала в развитие международного финансового центра, полностью отвечающего требованиям иностранных инвесторов.
Второе – ответственное ведение бизнеса. Речь идет о широком внедрении соответствующих принципов Организации экономического сотрудничества и развития, направленных на обеспечение стабильности, прозрачности и открытости экономики.
Третье – стимулирование альтернативных инвестиций. В целях создания благоприятных условий для увеличения стартапов, инновационных проектов и совместных инвестиций будет разработан новый закон «О венчурных инвестициях».
Четвёртое – цифровизация системы работы с инвесторами.
– Думаю, настало время для разработки и широкого внедрения в практику новой электронной платформы для оказания услуг иностранным инвесторам. Это позволит своевременно и системно решать волнующие инвесторов комплексные проблемы, – подчеркнул Президент.
Выражена уверенность, что благодаря активной поддержке членов cовета, Узбекистан продолжит демонстрировать устойчивый рост, сможет повысить уровень жизни народа и обеспечить процветающее будущее страны.
Выступившие члены совета высоко оценили результаты программы масштабных реформ в Новом Узбекистане. Выражена благодарность главе нашего государства за всемерную поддержку инвестиционной деятельности и твердое намерение продолжать взаимовыгодное сотрудничество.
В завершение сессии Президент заверил участников, что ни одно предложение и рекомендация не останется без внимания. Правительству поручено подробно рассмотреть все инициативы и взять на контроль их практическую реализацию.
Дано указание принять отдельную «дорожную карту» по каждому внесенному предложению и каждому проекту.