Андижон шаҳрида фаолият юритувчи “Элмурод” МЧЖ ва “Абдурашид” (номлари ўзгартирилган) хусусий корхоналари раҳбарлари бир хил масалада ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркорларга тегишли ишлаб чиқариш цехи, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш биноларининг жойлашган ҳудуди ўзгартирилган. Лекин Давлат кадастрлар палатасининг Андижон шаҳар филиали электрон дастурида ўзгартирилмаган.
Ушбу масала юзасидан тадбиркорлар қарийб уч ой Давлат кадастрлар палатасининг Андижон шаҳар филиалига бир неча маротаба мурожаат қилишига қарамай, уларнинг масаласи ижобий ечимини топмасдан қолаётган эди. Мурожаат вакил девони масъул ходимлари томонидан ўрганиб чиқилиб, тадбиркорларга зарур ҳуқуқий ва амалий кўмак кўрсатилди.
Жумладан, ўрганиш якунларига кўра, тадбиркорларга тегишли бино-иншоотларга Давлат кадастрлар палатасининг Андижон туман филиали томонидан кадастр ҳужжатлари тайёрланиб, Андижон шаҳар филиалида сақланаётган код рақамлари “UZKAD” электрон ахборот тизими орқали ўчирилиши таъминланди.
Маълумот ўрнида
Ўзбекистон Президентининг 24.08.2022 йилдаги ПФ-198-сон Фармонига кўра, 2023 йил 1 январдан бошлаб кўчмас мулк ҳақида барча маълумотларни ўз ичига олган “UZKAD” тизими фаолият юритади. Мазкур тизимдаги маълумотларнинг ишончлилиги давлат томонидан кафолатланади.

Решены схожие проблемы двух предпринимателей
Руководители ООО "Элмурод" и "Абдурашид" (названия изменены), действующих в городе Андижан, обратились к Бизнес-омбудсману за помощью в решении схожих проблем.
Как выяснилось, были изменены расположение участков земли, на котором находились производственные цеха, торговые и бытовые помещения, принадлежащие предпринимателям. Однако не были внесены изменения в электронную систему Андижанского филиала Государственной кадастровой палаты.
Несмотря на многократное обращение предпринимателями в течение почти трех месяцев в Андижанский филиал Государственной кадастровой палаты, проблема не была решена. Сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана было изучено обращение и оказана предпринимателям необходимая юридическая и практическая помощь.
В частности, по итогам изучения Андижанским филиалом Государственной кадастровой палаты были подготовлены кадастровые документы на объекты недвижимости, принадлежащие предпринимателям, и обеспечено удаление кодовых номеров, хранящихся в Андижанском филиале, через электронную информационную систему "UZKAD".
Для сведения:
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 24.08.2022 г №УП-198, с 1 января 2023 года функционирует система "UZKAD", содержащая информацию о всех объектах недвижимости. Достоверность информации в данной системе гарантируется государством.