Асосий мақсадимиз – иқтисодиётни эркинлаштириш, қулай инвестиция муҳитини яратиш, тадбиркорлар учун имкониятларни ҳар томонлама кенгайтириш
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Учинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида нутқ сўзлади.
Ҳурматли форум иштирокчилари!
Авваламбор, Учинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этаётган сиз, азизларни чин қалбимдан самимий қутлашга ижозат бергайсиз.
Шуни мамнуният билан таъкидлашни истардимки, йилдан-йилга яхши анъанага айланиб бораётган ушбу формат доирасида юртимизда дунёнинг барча қитъаларидан янгидан-янги ишончли ҳамкорларимиз жам бўлмоқда.
Ўтган уч йил давомида мазкур форум икки ва кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтириш, энг долзарб муаммоларни муҳокама қилиш, илғор ғоя ва ёндашувларни ишлаб чиқиш учун самарали мулоқот майдонига айланди. Бугунги тадбиримизга 93 та давлатдан икки ярим мингдан ортиқ хорижий меҳмонлар келгани ҳам форумнинг аҳамияти тобора ортиб бораётганини яққол тасдиқлайди.
Бу ўз навбатида, мамлакатимизда ортга қайтмас тус олган ислоҳотларга, ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйишга бўлган улкан қизиқишдан далолат беради.
Ҳурматли форум қатнашчилари!
Бугунги анжуманимиз глобал геосиёсий ва иқтисодий муаммолар авж олаётган, барқарор ривожланиш йўлида хавф ва таҳдидлар кучайиб бораётган даврга тўғри келмоқда.
Дунё тартиботида чуқур трансформация жараёнлари кечмоқда. Товар ва хизматларни етказиб бериш занжирларидаги узилишлар, халқаро савдонинг пасайиши, инвестиция оқимларининг камайиши, иқлим офатларининг кучайиши – вазият нақадар беқарор ва заиф эканини яққол кўрсатмоқда.
Жаҳон иқтисодиётининг ўсиш суръатлари сўнгги уч йил давомида пасаймоқда. Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар билан боғлиқ тенденциялар ҳам кутилган умидларни оқламаяпти. 2023 йилда ривожланаётган давлатларга киритилган инвестициялар умумий ҳажми 9 фоизга камайди.
Албатта, биз бугун жаҳонда инвесторлар учун мислсиз кураш кетаётганини яхши тушунамиз. Бироқ бир ўзгармас ҳақиқат тобора ойдинлашмоқда. Ҳеч бир мамлакат бу каби ўткир муаммоларни якка ҳолда ҳал эта олмайди. Ўзаро ишонч ва ҳурмат руҳи, бир-бирини қўллаб-қувватлаш тамойили узоқ муддатли ҳамкорликнинг мустаҳкам устуни бўлиб қолаверади.
Ҳурматли хонимлар ва жаноблар!
Биз мамлакатимизда инвестиция ва бизнес муҳитини тубдан яхшилаш, бу йўлдаги тўсиқларни босқичма-босқич бартараф этиш учун қатъий қадамлар ташладик. Айнан шу боис ҳар бир сармоядор ўзини эркин ва ишончли ҳис қилиши учун кенг кўламли ислоҳотларни амалга ошираяпмиз.
Сизлар яхши биласиз, бундан етти йил муқаддам биз учун осон бўлмаган, лекин катта марраларни кўзлаган тизимли ислоҳотларни бошлаган эдик. Биз иқтисодиётни эркинлаштириш, қулай инвестиция муҳитини яратиш, тадбиркорлар учун имкониятларни ҳар томонлама кенгайтиришни асосий мақсадимиз этиб белгиладик.
Сўнгги йилларда иқтисодиётимиз қарийб икки баробар ўсди. Ўтган йил якуни бўйича бу ўсиш 6 фоизни ташкил қилди. Инфляция 9 фоизгача пасайди. Савдо айланмаси кўрсаткичлари муттасил ошмоқда. Валюта бозори ва олтин-валюта захиралари барқарорлиги сақлаб қолинмоқда.
Охирги йилларда мамлакатимизда 60 миллиард доллардан зиёд хорижий инвестициялар ўзлаштирилди. Халқаро молия институтларининг 14 миллиард доллардан ортиқ маблағлари ижтимоий ва инфратузилма соҳаларига жалб қилинди.
Ўтган йилнинг ўзида хорижий инвестициялар ҳажми қарийб икки баробар кўпайди. Шу ўринда энергетика соҳасида “ACWA Power”, “Masdar”, “Total Eren”, “Voltalia”, “Ҫalɩk” ва “Aksa”; кимё саноатида “Air Products”, “Indorama” ва “Камсе”, тоғ-кон ва металлургияда – “Orano” ва “DANIELI”, автомобилсозлик ва электротехника йўналишларида “BYD”, “Kia” ва “Samsung”, қурилиш соҳасида “Коҫ” ва “KNAUF” каби дунёнинг етакчи компаниялари ҳамда йирик брендлари билан 300 дан ортиқ инвестиция ва саноат лойиҳалари ишга туширилгани ва юз минглаб янги иш ўринлари яратилганини катта мамнуният билан таъкидламоқчиман.
Бугунги форум доирасида дунёнинг илғор компаниялари ҳисобланган “Linde”, “Orascom”, “DataVolt”, “Bonafarm”, “PASHA holding” ва бошқа шерикларимиз иштирокида янги йирик лойиҳаларга старт берамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, бу ишга ўзининг муносиб ҳиссасини қўшаётган хорижий инвесторларга, барча ҳамкорларимизга ўзимнинг чуқур ва самимий миннатдорлигимни изҳор этаман.
Биз тадбиркорлик ва бизнесни қўллаб-қувватлаш мақсадида бошқа устувор йўналишларда қатор аниқ чораларни ишлаб чиққанмиз.
Эндиликда хорижий сармоядорлар акциялардан олинаётган дивидендлар бўйича солиқлардан уч йил муддатга озод этилади.
Яқинда Хусусийлаштириш тўғрисидаги қонунни қабул қилдик. 250 та йирик корхонанинг давлат улушини ва салкам 1000 та кўчмас мулк объектларини сотиш, 12 та корхона акцияларини фонд бозорларида бирламчи оммавий жойлаштириш (IPO) учун янги дастур ҳам ишга туширилди.
Тадбиркорлар барқарорлиги рейтинги жорий этилди. Юқори рейтингга эга тадбиркорлик субъектлари учун солиқ текширувлари ўтказилмайди.
Энергетика йўналишидаги давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш тажрибасини ижтимоий ва бошқа инфратузилма соҳаларида ҳам кенг татбиқ этишни режалаштирганмиз. Хусусан, Хитойнинг “Ситик” ва “Камсе” компаниялари билан ирригация ва автомобиль йўллари, Франциянинг “Suez” ва “Veolia” компаниялари билан ичимлик суви таъминоти, “Inter Health” ва “Pure Health” араб компаниялари билан замонавий тиббиёт муассасаларини қуриш лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда.
Саноат зоналари инфратузилмасини бюджет маблағлари ҳисобидан ривожлантиришга муҳим аҳамият қаратмоқдамиз. Тадбиркорларга ер ажратишнинг замонавий шаффоф тамойиллари – яъни, аукцион савдо тизими йўлга қўйилди. Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш доирасида қонунчиликни уйғунлаштиришга қаратилган 60 дан ортиқ норматив ҳужжатлар қабул қилинди.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги тузилиб, 2030 йилгача мўлжалланган Миллий стратегия ишлаб чиқилмоқда. Ўтган йили Тошкентда коррупцияга қарши курашиш бўйича халқаро тадбирларни ўтказдик.
Низоларни адолатли ҳал этиш мақсадида Тошкент халқаро арбитраж маркази муваффақиятли фаолият олиб бормоқда. Унинг таркибида Америка Қўшма Штатлари, Буюк Британия, Италия, Швеция, Хитой, Бирлашган Араб Амирликлари каби мамлакатлардан 90 дан ортиқ нуфузли ҳакамлар ўрин олган.
Инвесторлар учун яна бир муҳим кўрсаткич. Охирги етти йилда олий таълим қамрови 9 фоиздан 42 фоизга ошди, олий ўқув юртлари сони 200 тадан ортди.
Ўзбекистонда 90 дан ортиқ давлатларга визасиз режим жорий этилди.
Бизнинг асосий мақсадимиз – Ўзбекистонни хорижий инвесторлар учун ишончли ва узоқ муддатли ҳамкорга айлантиришдир.
Давлатимиз бозор муносабатларини ривожлантиришни, инвесторлар ҳуқуқлари ишончли ҳимоя қилинишини, қулай инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини янада такомиллаштиришни, ҳалол рақобат учун янада кенг шарт-шароитлар яратишни, хусусий мулк дахлсизлиги ва суд тизимининг мустақиллиги таъминланишини ўз зиммасига олмоқда.
Биз бу тамойилларни ўтган йили умумхалқ референдумида қабул қилинган янги Конституциямизда қатъий муҳрлаб қўйдик.
Сармоядорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтириш мақсадида бугун сизларга қатор аниқ таклифларни билдирмоқчиман.
Биринчидан, янги таҳрирдаги “Инвестициялар тўғрисида”ги қонунни қабул қиламиз. Ушбу ҳужжат Жаҳон савдо ташкилоти тартиб-қоидалари ва стандартларига мувофиқ ишлаб чиқилди.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотига бу борадаги яқин ҳамкорлиги учун алоҳида миннатдорлик изҳор этмоқчиман.
Иккинчидан, тез орада мамлакатимизда Рақамли технологиялар халқаро маркази ҳузурида Халқаро тижорат суди иш бошлайди. Ушбу суд Ўзбекистон суд-ҳуқуқ тизимида алоҳида ўринга эга бўлади. Бунинг учун яқин муддатларда махсус қонунни қабул қиламиз. Процессуал кодексларга ушбу халқаро тижорат суди қарорлари тўлақонли ижро этилишига оид меъёрларни ҳам киритамиз.
Учинчидан, яқин вақтда саноат зоналари тизимида мутлақо янгича ёндашувларни жорий этамиз.
Юқори технологик лойиҳаларни амалга ошириш учун инвесторларга янада қулай шарт-шароитлар яратилади. Саноат зоналарини бошқаришда хусусий операторлар, жумладан, юқори малакали хорижий компанияларни фаол жалб қилиш амалиёти кенгайтирилади. Махсус иқтисодий зоналар фаолият муддатлари бўйича чекловлар ҳам бекор қилинади.
Хорижий сармоядорлар учун ерларни ижарага бериш муддати 25 йилдан 49 йилгача, яъни, икки баробар узайтирилади. Бунда, қонунлар билан кафолатланган амалдаги имтиёз ва преференциялар тўлиқ сақлаб қолинади.
Бу масалаларнинг барчасини эртага Хорижий инвесторлар кенгашининг навбатдаги йиғилишида батафсил муҳокама қиламиз.
Тизимли ислоҳотларни давом эттириш, кучли ва фаровон давлат қуриш мақсадида “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини қабул қилдик. Бу муҳим ҳужжатда барқарор иқтисодий ўсишга эришиш, ижтимоий ҳимоя, соғлиқни сақлаш ва таълим тизимларини ислоҳ қилиш, қонун устуворлигини таъминлаш бўйича 100 та аниқ вазифа ўз аксини топган.
2030 йилга бориб, аҳоли даромадларини икки баробар ошириш ва ушбу кўрсаткич бўйича ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторига киришни мақсад қилиб қўйганмиз.
Иқтисодиётда чуқур трансформация жараёнларини, қулай инвестиция ва бизнес муҳити ҳамда саноатда юқори қўшилган қийматни яратишни изчил давом эттирамиз.
Шу ўринда ўзаро манфаатли ҳамкорлигимизни кенгайтириш бўйича устувор йўналишларга алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Биринчи йўналиш: “яшил” энергетика. Энергетика тармоғи самарадорлигини ошириш бутун минтақамиз учун долзарбдир. Бу борада мамлакатимизда 28 та лойиҳа устида ишлар давом эттирилмоқда.
Биз 2030 йилгача 20 гигаваттдан ортиқ қайта тикланувчи энергия қувватларини яратиш ва энергетика балансида унинг улушини 40 фоизга етказишни мақсад қилганмиз.
Ўтган йилнинг ўзида 1,4 гигаватт қувватдаги йирик шамол ва қуёш электр станцияларини стратегик шерикларимиз бўлган “Masdar”, “Gezhouba”, “China Energy” компаниялари билан ишга туширдик. Шунингдек, “ACWA Power” билан “яшил водород” ишлаб чиқариш лойиҳасини ҳам бошлаб юбордик.
Энг эътиборли жиҳати – ушбу муҳим лойиҳалар давлат-хусусий шериклик тамойили асосида, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобидан амалга оширилмоқда.
Бугун форум доирасида сиз, инвесторларимиз учун қўшни Қирғизистон ва Тожикистондаги гидроэлектр станцияларини биргаликда қуриш лойиҳалари тақдимотини ўтказамиз. Ушбу йўналишда барча давлатлар етакчи компанияларини очиқ мулоқот ва амалий ҳамкорликка таклиф этамиз.
Иккинчи йўналиш: банк-молия соҳаси. Сўнгги йилларда мамлакатимизда кўплаб хусусий банклар очилди. Бозоримизга Европанинг етакчи банклари кириб келди. Қатор рақамли банклар ўз фаолиятини амалга оширмоқда.
Форум доирасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан Ўзбекистоннинг йирик банкларидан бири бўлган “Асакабанк”ни хусусийлаштириш бўйича битим имзоланди. Шунингдек, Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки билан бошқа йирик банкларимизнинг трансформацияси ва хусусийлаштириш жараёнлари фаол олиб борилмоқда.
Молиявий ресурсларга талабни қондириш учун капитал бозорини ривожлантириш бўйича ёндашувлар қайта кўриб чиқилмоқда.
Ўзбекистонда халқаро молиялаштириш инструментларини ривожлантириш устида иш олиб борилмоқда. Хорижий сармоялар оқими бир неча баробар ортиши, корпоратив бошқарув сифати ошиши, янги етакчи банк-молия институтлари кириб келишини кутиб қоламиз.
Учинчи йўналиш: фойдали қазилмалар. Ўзбекистон – минерал ресурслар ва муҳим металларнинг катта базасига эга мамлакатдир. Юртимизда олтин, мис, вольфрам, кумуш, ураннинг улкан захиралари мавжуд. Нодир ва ноёб минераллар қаторида литий, магний, молибден, германий, ванадий ва индий каби 30 дан ортиқ металларнинг захираларига алоҳида эътибор қаратишни истардим.
Ўтган ойда Европа Иттифоқи билан ўта муҳим хомашё соҳасида стратегик ҳамкорлик ўрнатилди. Америка Қўшма Штатлари ва Буюк Британия билан ҳам шундай битим устида иш олиб бораяпмиз.
Бу борада замонавий халқаро тажриба асосида янги таҳрирдаги “Ер ости бойликлари тўғрисида”ги қонун қабул қилинади. Шу ўринда, Европа тикланиш ва тараққиёт банкига бу ишдаги салмоқли ҳиссаси учун алоҳида раҳмат айтмоқчиман.
Стратегик хомашёларни чуқур қайта ишлаш ва қўшилган қиймат занжирини яратиш учун етакчи компанияларни Ўзбекистонга таклиф этамиз.
Тўртинчи йўналиш: мамлакатнинг IT трансформацияси. Бир йил ичида IT хизматлар ва дастурий маҳсулотлар экспорти икки баробар ошди. Келажакда бу кўрсаткични 5 миллиард долларга етказишни режа қилганмиз.
IT-парк резидентлари сони ўн баробар кўпаяди, келгусида 100 минг янги ишчи ўрни яратилади. Бундан ташқари, унинг базасида хорижий компаниялар учун Рақамли технологиялар халқаро маркази яратилмоқда.
Бу борада Саудия Арабистонининг “Data Volt” компанияси билан “яшил” энергия асосида ишлайдиган “Маълумотлар маркази”ни барпо этаяпмиз. Бу мамлакатимизни рақамли иқтисодиётга ўтказиш ва сунъий интеллект асосида технологияларни жорий этишга улкан туртки бағишлайди, деб ҳисоблаймиз.
Бешинчи йўналиш: транспорт инфратузилмасини ривожлантириш. Қулай ва замонавий транспорт тизимларини яратиш вазифасига устувор эътибор қаратаяпмиз.
Темир йўл соҳасида туб ислоҳотлар олиб борилмоқда, тармоққа хусусий инвесторларни жалб этиш учун кенг имкониятлар очилмоқда. Пуллик автомобиль ва тезюрар темир йўлларни қуриш бўйича қўшма лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Тошкент, Бухоро ва Урганч халқаро аэропортларини ривожлантириш ва янгиларини қуриш бўйича салоҳиятли хорижий инвесторлар билан ҳамкорлик лойиҳалари тайёрланмоқда.
Маълумки, биз хорижий шерикларимиз билан биргаликда Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон ва Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон темир йўлларини қуриш бўйича дастлабки ишларни бошладик.
Ушбу стратегик лойиҳалар минтақадаги геоиқтисодий вазиятни бутунлай ўзгартириб, Марказий Осиёни Шимол ва Жануб, Шарқ ва Ғарб билан боғлайдиган глобал транзит марказига айлантиради.
Биз инвесторларни ва халқаро ташкилотларни бу йирик минтақавий лойиҳаларда қатнашишга, Буюк Ипак йўлини замонавий асосда қайта тиклашга таклиф қиламиз.
Янги Ўзбекистон – беқиёс имкониятларга эга, адолатли ва жадал ривожланаётган дунёвий мамлакатдир.
Биз ҳар куни ҳаётга татбиқ этаётган улкан ғоя ва буюк орзуларимизнинг асосий илҳом манбаи – бу, энг аввало, меҳнаткаш ва олижаноб халқимиздир.
Шуни алоҳида таъкидлашни истар эдимки, бугун бу ерда йиғилган инвесторлар ўзларининг энг илғор технология ва тажрибалари, янги таклиф ва ёндашувлари билан бизни фақат олға юришга ундайди.
Сизларга муҳим бир фикрни етказмоқчиман: ҳар бир ташаббус, ҳар бир лойиҳангиз бўйича давлатимиз, ҳукуматимиз аъзолари сизларга елкадош бўлиб, ёнингизда туриб, уларни тўлиқ амалга оширишда яқиндан ёрдам беради.
Шундай қилсак, сизларга маъқул бўлади, деб ўйлайман.
Инвестициялар – бу мамлакатимиз трансформациясининг локомотиви ва иқтисодий тараққиётимизнинг мустаҳкам драйверидир.
Ҳеч шубҳасиз, бугунги Халқаро инвестиция форуми ва сермаҳсул музокаралар амалий ҳамкорлигимизни сифат ва мазмун жиҳатидан мутлақо янги, янада юксак босқичга олиб чиқишига ишонаман.

Своими основными целями определили либерализацию экономики, создание благоприятного инвестиционного климата, всестороннее расширение возможностей для предпринимателей
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на III Ташкентском международном инвестиционном форуме
Искренне приветствую всех вас на III Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Мне приятно отметить, что этот формат становится доброй традицией и ежегодно собирает в нашей стране все новых и новых надежных партнеров со всех континентов.
За прошедшие три года Форум превратился в эффективную диалоговую площадку для расширения двустороннего и многостороннего сотрудничества, обсуждения самых актуальных проблем, выработки передовых идей и подходов. Для участия в нашем сегодняшнем мероприятии прибыли свыше двух с половиной тысяч зарубежных гостей из 93 государств, что ярко свидетельствует о возрастающем значении Форума. Это показывает и огромный интерес к осуществляемым в нашей стране реформам, которые обрели необратимый характер, а также к установлению взаимовыгодного сотрудничества.
Уважаемые участники Форума!
Наша сегодняшняя встреча проходит на фоне усугубляющихся глобальных геополитических и экономических проблем, усиливаются угрозы и вызовы на пути к устойчивому развитию.
Происходят глубокие процессы трансформации мирового порядка. О нестабильности ситуации наглядно свидетельствуют сбои в цепочке поставок товаров и услуг, спад международной торговли, сокращение потока инвестиций, усиление климатических изменений.
Последние три года замедляются темпы роста мировой экономики. Также не оправдывают ожидания тенденции роста объемов прямых иностранных инвестиций. Так, в 2023 году общий объем инвестиций в развивающиеся государства сократился на
9 процентов.
Конечно, мы хорошо понимаем, что сегодня в мире идет серьёзная борьба за инвесторов. Но ясно одно. Никакая страна не сможет справиться с такими острыми проблемами современности
в одиночку. Прочным фундаментом долгосрочного сотрудничества остаются дух взаимного доверия и уважения, принципы обоюдной поддержки.
Уважаемые дамы и господа!
Мы сделали решительные шаги на пути к кардинальному улучшению инвестиционной и бизнес-среды в стране, поэтапному устранению всех барьеров. Осуществляемые нами масштабные реформы направлены именно на то, чтобы каждый инвестор чувствовал себя свободно и уверенно.
Как вы знаете, 7 лет назад мы приступили к непростым и системным реформам, наметили высокие рубежи. Своими основными целями определили либерализацию экономики, создание благоприятного инвестиционного климата, всестороннее расширение возможностей для предпринимателей.
В последние годы наша экономика выросла почти в два раза. По итогам прошлого года рост составил 6 процентов. Уровень инфляции снизился до 9 процентов. Неуклонно растут показатели торгового оборота. Сохраняется стабильность валютного рынка и золото-валютных резервов.
За последние годы в нашей стране освоено более 60 миллиардов долларов иностранных инвестиций. В социальную сферу и  инфраструктуру привлечено более 14 миллиардов долларов средств международных финансовых институтов.
Только в прошлом году объем иностранных инвестиций увеличился почти вдвое. В этой связи с большим удовлетворением отмечу запуск свыше 300 инвестиционных и промышленных проектов совместно с ведущими компаниями и крупными брендами мира, такими как “ACWA Power”, “Masdar”, “Total Eren”, “Voltalia”, “Ҫalɩk” и “Aksa” – в сфере энергетики, “Air Products”, “Indorama” и “Камсе” – в химической промышленности, “Orano” и “Danieli” – в горнодобывающей отрасли и металлургии, “BYD”, “Kia” и “Samsung” – в автомобилестроении и электротехнике, “Коҫ” ва “Knauf” – в строительстве, созданы сотни тысяч новых рабочих мест.
В рамках нынешнего форума будет дан старт новым крупным проектам с участием таких ведущих компаний мира, как “Linde”, “Orascom”, “DataVolt”, “Bonafarm”, “Pasha holding” и другими партнерами.
Пользуясь возможностью, выражаю искреннюю признательность иностранным инвесторам, всем партнерам, вносящим достойный вклад в это дело.
В целях поддержки предпринимательства и бизнеса мы разработали ряд конкретных мер и по другим приоритетным направлениям.
Теперь иностранные инвесторы будут на 3 года освобождены от налогов по дивидендам, получаемым с акций.
Недавно мы приняли закон о приватизации. Началась реализация новой программы продажи государственной доли 250 крупных предприятий и почти 1 000 объектов недвижимости, первичного публичного размещения акций 12 предприятий на фондовых рынках (IPO).
Введен рейтинг устойчивости предпринимателей. Субъекты предпринимательства с высоким рейтингом не будут подлежать налоговым проверкам.
Планируем внедрить опыт по реализации проектов в области энергетики на основе государственно-частного партнерства  также и в социальной сфере и других инфраструктурных проектах. В частности, совместно с китайскими компаниями “Ситик” и “Камсе” разрабатываются проекты в области ирригации и автомобильных дорог, с французскими компаниями “Suez” и “Veolia” – в сфере питьевого водоснабжения, с арабскими компаниями “Inter Health” и “Pure Health” – строительства современных медицинских учреждений.
Мы придаем важное значение развитию инфраструктуры промышленных зон и направляем на эти цели бюджетные средства. Внедрены современные прозрачные принципы выделения земель предпринимателям, то есть система аукционных торгов. В рамках вступления во Всемирную торговую организацию принято более 60 нормативных актов, направленных на гармонизацию законодательства.
Создано Агентство по противодействию коррупции, разрабатывается национальная стратегия до 2030 года. В прошлом году в Ташкенте были проведены международные мероприятия по вопросам противодействия коррупции.
В целях справедливого решения споров успешно функционирует Ташкентский международный арбитражный центр. В его составе свыше 90 авторитетных судей из таких стран, как Соединенные Штаты Америки, Великобритания, Италия, Швеция, Китай, Объединенные Арабские Эмираты.
Еще один важный показатель для инвесторов. За последние 7 лет охват высшим образованием увеличился с 9 до 42 процентов, количество высших образовательных учреждений превысило 200.
В Узбекистане введен бизвизовый режим для поездок более чем в 90 государств.
Наша основная цель заключается в том, чтобы Узбекистан стал надежным и долгосрочным партнером для иностранных инвесторов.
Наше государство гарантирует развитие рыночных отношений, надежную защиту прав инвесторов, дальнейшее совершенствование благоприятной инвестиционной и деловой среды, создание более широких возможностей и условий для честной конкуренции, обеспечение неприкосновенности частной собственности и независимости судебной системы.
Эти принципы мы твердо закрепили в нашей Конституции, принятой на состоявшемся в прошлом году всенародном референдуме.
Сегодня хочу представить вам ряд конкретных предложений, направленных на усиление защиты прав инвесторов.
Во-первых, мы примем закон “Об инвестициях” в новой редакции. Документ разработан в соответствии с положениями, правилами и стандартами Всемирной торговой организации.
Выражаю особую признательность Европейскому банку реконструкции и развития, Всемирному банку, Международному валютному фонду, Организации экономического сотрудничества и развития за тесное взаимодействие в этой работе.
Во-вторых, скоро в нашей стране при Международном центре цифровых технологий начнет работу Международный коммерческий суд. Он займет особое место в судебно-правовой системе Узбекистана.  Для этого в ближайшее время мы примем специальный закон. Также внесем в процессуальные кодексы нормы, направленные на полное исполнение решений Международного коммерческого суда.
В-третьих, в ближайшее время внедрим совершенно новые подходы в систему промышленных зон.
В целях реализации инвесторами высокотехнологичных проектов для них будут созданы еще более благоприятные условия. В управлении промышленными зонами будет расширена практика активного привлечения частных операторов, в том числе, опытных зарубежных компаний. Также будут отменены ограничения сроков деятельности специальных экономических зон.
Срок предоставления в аренду земель иностранным инвесторам будет продлен в 2 раза  – с 25 лет до 49 лет. При этом будут полностью сохранены гарантированные законами действующие льготы и преференции.
Все эти вопросы мы подробно обсудим завтра на очередном заседании Совета иностранных инвесторов.
В целях продолжения системных реформ, построения сильного и процветающего государства мы приняли Стратегию “Узбекистан – 2030”. В этом важном документе отражено 100 конкретных задач по достижению устойчивого экономического роста, реформированию сфер социальной защиты, здравоохранения и образования, обеспечению верховенства закона.
Мы поставили цель к 2030 году вдвое повысить доходы на душу населения и занять место в ряду государств с уровнем доходов выше среднего.
Мы последовательно продолжим процессы глубокой трансформации в экономике, формирования благоприятной инвестиционной и бизнес-среды, создания высокой добавленной стоимости в промышленности.
В этой связи хочу отдельно остановиться на приоритетных направлениях расширения нашего взаимовыгодного сотрудничества.
Первое: “зеленая” энергетика. Повышение эффективности энергетической отрасли актуально для всего нашего региона. В этом направлении в нашей стране продолжается работа над 28 проектами.
Мы поставили цель до 2030 года создать более 20 гигаватт мощностей возобновляемой энергии и довести ее долю в энергетическом балансе до 40 процентов.
Только в прошлом году вместе с нашими стратегическими партнерами – компаниями “Masdar”, “Gezhouba”, “China Energy” мы запустили крупные ветровые и солнечные электростанции мощностью 1,4 гигаватт. Также вместе с “ACWA Power” приступили к реализации проекта по производству “зеленого” водорода.
Примечательно, что эти важные проекты осуществляются исключительно за счет прямых иностранных инвестиций на основе государственно-частного партнерства.
Сегодня в рамках Форума мы представим вам, нашим инвесторам, проекты совместного строительства гидроэлектростанций в соседних Кыргызстане и Таджикистане. Приглашаем ведущие компании всех государств к открытому диалогу и практическому сотрудничеству в этом направлении.
Второе: банковско-финансовая сфера. В последние годы в нашей стране открылось много частных банков. На наш рынок пришли ведущие банки Европы. Осуществляет деятельность ряд цифровых банков.
В рамках Форума подписано соглашение с Европейским банком реконструкции и развития о приватизации одного из крупных банков Узбекистана  “Асакабанка”. Также с Международной финансовой корпорацией, Азиатским банком развития активно ведутся процессы трансформации и приватизации других крупных банков.
Для удовлетворения растущего спроса на финансовые ресурсы пересматриваются требования и подходы к развитию рынка капитала.
Осуществляется работа по широкому развитию инструментов международного финансирования. Мы ожидаем увеличения
в несколько раз притока иностранных инвестиций, повышения качества корпоративного управления, привлечения новых ведущих банковско-финансовых институтов.
Третье: полезные ископаемые. Узбекистан обладает огромными запасами минеральных ресурсов и критических металлов. В нашей стране имеются колоссальные ресурсы золота, меди, вольфрама, серебра, урана. Хочу обратить ваше внимание, что наряду с редкими и уникальными минералами, мы располагаем месторождениями более 30 редкозамельных металлов, таких как литий, магний, молибден, германий, ванадий и индий.
В прошлом месяце установлено стратегическое сотрудничество с Европейским Союзом в области критически важного сырья. Мы работаем над подобными соглашениями и с Соединенными Штатами Америки и Великобританией.
В этой связи на основе современного международного опыта будет принят закон “О недрах” в новой редакции. Хочу отдельно поблагодарить Европейский банк реконструкции и развития за весомое содействие в этой работе.
Приглашаем ведущие компании в Узбекистан для реализации проектов по глубокой переработке стратегического сырья и создания цепочки добавленной стоимости.
Четвертое: Цифровая трансформация страны. За год экспорт IT-услуг и программной продукции вырос в 2 раза. В будущем планируем довести этот показатель до 5 миллиардов долларов.
Ожидаем увеличения числа резидентов IT-парка в 10 раз, создание 100 тысяч рабочих мест. Для привлечения иностранных компаний на базе Ай-Ти парка создается Международный центр цифровых технологий.
Совместно с компанией “Data Volt” Саудовской Аравии создается Дата-центр, работающий на “зеленой” энергии. Считаем, что это послужит мощным импульсом для перехода нашей страны к цифровой экономике и внедрения технологий искусственного интеллекта.
Пятое: развитие транспортной инфраструктуры. Мы уделяем приоритетное внимание созданию удобных и современных транспортных систем.
Проводятся кардинальные реформы в железнодорожной сфере, открываются широкие возможности для привлечения в отрасль частных инвесторов. Разрабатываются совместные проекты по строительству платных автомобильных и скоростных железных дорог.
Совместно с потенциальными иностранными инвесторами готовятся проекты по развитию действующих международных аэропортов “Ташкент”, “Бухара” и “Ургенч” и строительству новых.
Как известно, вместе с зарубежными партнерами мы приступили к работам по строительству железных дорог Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Узбекистан – Афганистан – Пакистан. Эти стратегические проекты кардинально изменят геоэкономическую ситуацию в регионе, превратят Центральную Азию в глобальный транзитный центр, соединяющий Север и Юг, Восток и Запад.
Приглашаем инвесторов и международные организации к участию в этих крупных региональных проектах, возрождению на современной основе Великого шелкового пути.
Новый Узбекистан – это справедливое, светское, динамично развивающееся государство, страна с огромными возможностями.
Главным источником вдохновения, грандиозных идей и высоких устремлений, претворяемых в жизнь каждый день, является наш трудолюбивый и благородный народ.
Особо подчеркну, что присутствующие здесь сегодня инвесторы своими передовыми технологиями, опытом, новыми предложениями и подходами побуждают нас уверенно идти вперед.
Заверяю вас, что в реализации каждой инициативы и каждого проекта моя команда будет для вас опорой, она непосредственно будет оказывать всю необходимую помощь.
Думаю, вас это устроит.
Инвестиции – это локомотив трансформации нашей страны и прочный драйвер экономического развития.
Убежден, что сегодняшний Международный инвестиционный форум, плодотворные переговоры выведут наше практическое сотрудничество на совершенно новый, еще более высокий уровень.