Ҳоким ўринбосари яна бир бора маъмурий жавобгарликка тортилди
Давлат органлари хизматчилари томонидан қонунни сўзсиз ва самарали бажарилиши қонун устуворлигини таъминлашда жуда муҳим роль эгаллайди. Мамлакатда қонун устуворлигини хусусий мулк дахлсизлиги ва мажбурий маъмурий тартиб-қоидаларга риоя қилмасдан таъминлаш мумкин эмас. Бироқ, афсуски, қонун-ҳужжатлари ва тадбиркорларнинг ҳуқуқларига нисбатан ҳурмат билан муносабат билдирмайдиган айрим мутасаддилар ҳанузгача учрайди.
Шаҳрисабз туман ҳокимининг ўринбосари туманда фаолият юритувчи фермер хўжалиги манфаатида чиқарилган суд қарори ижросини таъминламаганлиги учун 2020 йил июнда Бизнес-омбудсман ходимлари томонидан расмийлаштирилган маъмурий баённома асосида жавобгарликка тортилган эди.
Шунга қарамасдан, туман ҳокими ўринбосари такроран қонунбузилиш ҳолатини содир этди. Хусусан, Бизнес-омбудсманга “Унумдор ер” фермер хўжалиги (фермер хўжалигининг номи ўзгартирилган) мурожаат қилиб, маъмурий суднинг фермер хўжалиги манфаатига чиққан ҳал қилув қарори ижросини таъминлашда амалий ёрдам сўраган.
Ушбу ҳолат бўйича, Бизнес-омбудсман томонидан фермер хўжалигига чиқарилган суд қарорини қонунда белгиланган тартибда ижро қилиш тўғрисида хулоса киритилди. Хулоса тегишли тартибда ижро қилиш учун туман ҳокимининг ўринбосарига йўналтирилган. Аммо ушбу ҳоким ўринбосари томонидан фермер хўжалиги манфаатида чиқарилган суд қарори ижросини таъминлаш чораси кўрилмаган.
Мазкур қонунбузилиш ҳолати юзасидан Бизнес-омбудсман ходимлари томонидан ҳоким ўринбосарига нисбатан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, жиноят ишлари бўйича Шаҳрисабз туман судининг 2021 йил 23 февралдаги қарори билан ҳоким ўринбосари маъмурий жазо чораси сифатида такроран жаримага тортилди.

Заместитель хокима повторно привлечен к административной ответственности
Безусловное и эффективное соблюдение норм законодательства сотрудниками государственных органов играет решающую роль в обеспечении верховенства права. Обеспечить верховенство закона в стране невозможно без неприкосновенности частной собственности и соблюдения обязательных административных процедур. Однако, встречаются должностные лица с низким правосознанием, которые неуважительно относятся к законам и правам предпринимателей.
На основании административного протокола, составленного сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана, заместитель хокима Шахрисабзского района был привлечен к ответственности в июне 2020 года за неисполнение судебного решения, принятого в пользу фермерского хозяйства в том же районе.
Несмотря на это, заместитель хакима района повторно совершил правонарушение. В частности, фермерское хозяйство «Унумдор ер» (название фермы изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману за практической помощью в исполнении решения административного суда, принятого в пользу фермы.
По данному обращению Бизнес-омбудсманом внесено заключение об обеспечении исполнения судебного решения по делу фермерского хозяйства. Данное заключение направлено заместителю хокима на исполнение. Однако, данным ответственным лицом не принято никаких мер по исполнению решения суда, вынесенного в интересах хозяйства.
По выявленным правонарушениям сотрудниками Бизнес-омбудсмана составлен административный протокол в отношении заместителя хокима, в результате чего, решением Шахрисабзского районного суда по уголовным делам от 23 февраля 2021 года в отношении заместителя хокима снова применена мера административного взыскания в виде штрафа.