Фермерларга суғориш учун фойдаланилган электр энергияси учун субсидия берилади
2024 йил 1 январдан бошлаб қишлоқ хўжалиги корхоналари тасарруфидаги электр энергияси истеъмолини ҳисобга олиш ускуналари билан таъминланган насос агрегатлари ва суғориш қудуқларининг пахта хом ашёси ва ғалла етиштириш учун истеъмол қилган электр энергияси қиймати Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
Субсидиялар истеъмолчиларга:
*пахта хом ашёси ва ғалла экинларини мавжуд томчилатиб, ёмғирлатиб ёки дискрет суғориш тизимларидан фойдаланган ҳолда суғоришда истеъмол қилинган электр энергияси қийматининг 100 фоизи;
*пахта ва ғалла майдонларини сувни тежайдиган суғориш технологиясидан фойдаланмаган ҳолда суғоришда истеъмол қилинган электр энергияси қийматининг 50 фоизи миқдорида ажратилади.
Истеъмолчиларга субсидия ажратиш бўйича материалларни жамлаш, кўриб чиқиш ҳамда ваколатли органлар ва ташкилотлар билан келишиш «Agro-subsidiyа» ЯАТ орқали амалга оширилади.

Фермерам выдаются субсидии за электроэнергию, используемую для орошения
С 1 января 2024 года затраты на электроэнергию, использованную сельхозпредприятиями для выращивания хлопка-сырца и зерна насосными агрегатами и оросительными колодцами, оснащенными оборудованием для измерения расхода электроэнергии, будут компенсироваться Минисетрством сельского хозяйства за счет государственного бюджета.
Субсидии потребителям выделяется:
в 100 процентном размере потребляемой стоимости электроэнергии, при орошении хлопкового сырья и зерновых культур с использованием существующих систем капельного, спринклерного или дискретного орошения;
в 50 процентном размере потребляемой стоимости электроэнергии, при орошении хлопковых и зерновых полей без использования водосберегающей технологии орошения.
Сбор, рассмотрение и согласование с уполномоченными органами и организациями материалов по вопросам выделения субсидий потребителям осуществляется через ЕИС «Agro-subsidiyа».