Тадбиркорга етказилган катта миқдордаги зарар қоплаб берилди
Тошкент вилоятида фаолият кўрсатувчи фермер хўжалиги раҳбари ҳокимлик хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Тадбиркор ўз мурожаатида томчилаб суғориладиган технология жорий этилган ер майдони давлат ва жамоат эҳтиёжи учун олиб қўйилган бўлса-да, белгиланган тартибда компенсация ажратиб берилмаётганлиги сабабли банкдан олинган кредит маблағларини қайтаришда муаммоларга дуч келаётганлиги учун шу масалада амалий ёрдам беришни сўраган.
Аниқланишича, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Янги Тошкент шаҳрини барпо этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 20.07.2023 йилдаги ПҚ-232-сонли қарорига кўра Юқоричирчиқ тумани “Истиқлол” маҳалласи ҳудудида фаолият юритиб келган фермер хўжалиги фойдаланиб келаётган 138,84 гектар ер майдони Янги Тошкент шаҳри барпо этилаётган ҳудудда жойлашганлиги маълум бўлди.
Бизнес-омбудсман амалий ёрдами билан мурожаат ижобий ҳал этилди. Тошкент вилояти ҳокимлиги томонидан давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиниши муносабати билан фермер хўжалигига 7,9 млрд сўм компенсация тўловлари тўланиб, етказилган зарар қоплаб берилди.

Возмещена крупная сумма ущерба, причиненная предпринимателю
Руководитель фермерского хозяйства, действующего в Ташкентской области, обратился к Бизнес-омбудсману, недовольный действиями хокимията.
В своем обращении предприниматель просил оказать содействие в разрешении ситуации, связанной с возникновением проблем при возврате полученных от банка кредитных средств в связи с изъятием в государственные и общественные нужны земельного участка, на котором была внедрена технология капельного орошения.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по строительству города Новый Ташкент» от 21.07.2023 г. №ПП-232, стало известно, что 138,84 Га земли, используемые фермерским хозяйством, действующим на территории махалли «Истиклол» Юкоричирчикского района, расположены на территории строительства города Новый Ташкент.
При практическом содействии Бизнес-омбудсмана обращение было решено положительно. В связи с приобретением хокимиятом Ташкентской области земельных участков для государственных и общественных нужд хозяйству обеспечена выплата 7,9 миллиарда сумов компенсации и был возмещен ущерб.