Бизнес-омбудсман қашқадарёлик фермерларга электр энергияси учун субсидия олишга ёрдам берди
Бизнес-омбудсманга “Фаровон” МЧЖ (номи ўзгартирилган) мурожаат қилиб, 2023 йилда пахта ҳосилини суғориш ишларида фойдаланилган электр-энергияси учун субсидия маблағларини ажратишда амалий ёрдам сўраган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 3 майдаги 320-сон қарори билан бу борада ажратиладиган субсидияларни ажратиш тартиби тасдиқланган.
Аниқланишича, ташкилий-ҳуқуқий ишлар якунига етмаганлиги сабабли, 2023 йилда вилоятдаги тадбиркорлар ушбу субсидиядан фойдалана олмаганлар.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 5 январдаги ПҚ-5-сон қарорига асосан қонунчилик ҳужжатларига киритилган ўзгартиш ва қўшимчаларга мувофиқ 2023 йилда пахта хом ашёси ва ғалла етиштиришда насос агрегатлари ва суғориш қудуқлари истеъмол қилган электр энергияси қийматининг 50 фоизини қоплаб бериш учун субсидиялар ваколатли давлат органлари ва ташкилотлари томонидан тақдим қилинган экин майдонларини суғоришга сарфланган сув миқдори учун истеъмол қилинган электр энергияси қиймати бўйича ҳисоб-китобларига асосан, истисно тариқасида, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан 2024 йилда ажратиб берилади.
Қарор ижросини таъминлаш мақсадида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан 2024 йил 8 февралда мутасадди давлат органлари ва ташкилотларга тегишли маълумотларни бир хафта муддатда тақдим қилиш тўғрисида тегишли хат юборилган.
Шунга қарамасдан, маълумотлар вазирликка тақдим қилинмаган.
Бизнес-омбудсман қонуний талаблари асосида 2024 йил 6 апрелда зарур маълумотлар Қишлоқ хўжалиги вазирлигига тақдим қилиниши таъминланди.
Ушбу маълумотлар асосида келгусида вилоятдаги 2000 дан ортиқ тадбиркорларга 28 млрд сўмга яқин субсидия маблағлари тўлаб берилади.
Бундан ташқари, топшириқ ижросига масъулиятсиз ёндашганлиги сабабли, вилоят қишлоқ хўжалиги бошқармаси мансабдор шахси О.Б.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 197-3-моддасига асосан жарима жазоси қўлланилиши таъминланди.

Бизнес-омбдусман оказал содействие в получении субсидии за электроэнергию Кашкадарьинским фермерам
ООО «Фаровон» (наименование изменено) обратилось в аппарат Бизнес-омбудсмана с просьбой о практической помощи в выделении средств субсидии на электроэнергию, использованную для орошения урожая хлопка в 2023 году.
Порядок выделения субсидий в данной сфере утвержден постановлением Кабинета Министров №320 от 3 мая 2018 года.
Как было установлено, предприниматели области не смогли воспользоваться данной субсидией в 2023 году в связи с не доведением до конца организационно-правовых работ.
В соответствии с изменениями и дополнениями, внесенными в законодательство Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-5 от 5 января 2024 года, субсидии на покрытие 50% стоимости электроэнергии, потребляемой насосными агрегатами и оросительными скважинами при выращивании хлопка-сырца и зерновых в 2023 году, будут выделены Министерством сельского хозяйства в 2024 году в порядке исключения исходя из расчетов стоимости потребленной электроэнергии на количество воды, используемой для орошения посевных площадей.
В целях обеспечения исполнения постановления Министерством сельского хозяйства 8 февраля 2024 года было направлено соответствующее письмо уполномоченным государственным органам и организациям с просьбой предоставить необходимую информацию в недельный срок.
Однако информация в министерство не была представлена.
6 апреля 2024 года необходимые сведения были предоставлены в Министерство сельского хозяйства на основании законных требований Бизнес-омбудсмана.
На основании этих сведений в будущем более 2 тысячам предпринимателей региона будут выплачены субсидии в размере около 28 миллиардов сумов.
Кроме того, должностное лицо областного управления сельского хозяйства О.Б. было оштрафовано за безответственное отношение к исполнению задания, на основании статьи 197-3 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан.