Бизнес-омбудсман ярим йил сарсон юрган тадбиркор манфаатини судда ҳимоя қилди
Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатувчи «Камол» (номи ўзгартирилган) масъулияти чекланган жамият директори “O’zzoovetta’minothizmat” давлат унитар корхонаси томонидан шартнома шартлари бажарилмаётганлиги юзасидан Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2023 йил 25 апрель куни жамият ва корхона ўртасида 1 дона инсинераторни 265 млн сўмга етказиб бериш бўйича шартнома тузилган.
Корхона томонидан қарийб 80 млн сўмлик (30 фоиз) дастлабки тўлов амалга оширилган. Маҳсулот етказиб берилгандан сўнг қолган 70% тўлов 60 кун ичида амалга оширилиши шартномада белгиланган.
Ушбу маҳсулот корхонага етказиб берилган бўлса-да, лекин қолган 185 млн сўмлик қарздорлик тўлаб берилмаган.
Бизнес-омбудсман тадбиркор манфаатида Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси билан мурожаат қилди. Суднинг қал қилув қарорига кўра, даъво талаблари тўлиқ қаноатлантирилди. Шу тариқа 6 ойдан бери пулини ололмасдан сарсон бўлиб юрган тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал бўлди.

Бизнес-омбудсман защитил в суде интересы предпринимателя, находившегося в затруднительном положении на протяжении полугода
Директор ООО "Камол" (название изменено), осуществляющего деятельность в Ташкенте, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на неисполнение договорных обязательств со стороны Государственного унитарного предприятия "O’zzoovetta’minothizmat".
Как было установлено, 25 апреля 2023 года между обществом и предприятием был заключен договор на поставку 1 единицы инсинератор на сумму 265 млн сумов.
Предприятием была произведена предоплата в размере около 80 млн сумов (30%). Согласно договору, оставшиеся 70% оплаты должны были быть произведены в течение 60 дней после поставки товара.
Несмотря на своевременную поставку товара доставлен предприятию, оставшаяся задолженность в размере 185 млн сумов не была погашена.
Бизнес-омбудсман в интересах предпринимателя обратился с исковым заявлением в Ташкентский межрайонный экономический суд. Решением суда исковые требования были полностью удовлетворены. Таким образом, было решено обращение предпринимателя, который на протяжении 6 месяцев не мог получить свои деньги.