Кредит бўйича қарздорликни тўлаш муддатини кечиктиришда тадбиркорга ёрдам берилди
Бизнес-омбудсман томонидан Норин туманида фаолият кўрсатувчи “Фарангис” МЧЖнинг АТ “Халқ банки” билан юзага келган тушунмовчиликни бартараф этишда амалий ёрдам кўрсатиш тўғрисида ёзган мурожаати ўрганилди.
Аниқланишича, “Фарангис” МЧЖга 2018 йилнинг ноябрь ойида Норин туманида соғломлаштириш марказини қуриш учун АТ “Халқ банки” Норин филиалидан йиллик 7% устама тўлаш шарти ва 12 ой имтиёзли даври билан 60 ой муддатга 200 млн. сўмлик кредит маблағлари ажратилган. Аммо, пандемия даврида “Фарангис” МЧЖ иқтисодий қийин аҳволга тушиб қолганлиги сабабли жамият томонидан кредит тўлаш графигининг муддатлари бузилган. Шунга асосан, “Фарангис” МЧЖдан қарздорликни ундириш юзасидан Учқўрғон туманлараро судига даъво ариза киритилган.
Суд томонидан “Фарангис” МЧЖнинг ҳисобидан даъвогар АТ “Халқ банки” жами 175 777 502 сўм қарздорликни муддатдан олин ундириш ҳақида ҳал қилув қарори қабул қилинди. Ундирувни “Фарангис” МЧЖнинг ўзига тегишли бўлган умумий қурилиш майдони 645, 86 м2дан иборат бино-иншоотига қаратиш белгиланган.
Ушбу ҳолат юзасидан, Бизнес-омбудсман томонидан банк ва жамият вакиллари иштирокида суҳбат учрашуви ташкил этилиб, суд қарори ижросини вақтинча тўхтатиб туриш тўғрисида келишилди. Шу билан бирга, жамият томонидан март ойи оҳирига қадар 26 млн. сўмлик қарздорликни бўлиб-бўлиб тўлаш тўғрисида банк билан келишувга эришилди.

Предпринимателю оказана помощь в отсрочке выплаты задолженности по кредиту
Бизнес-омбудсманом изучено обращение ООО «Фарангис», осуществляющее деятельность в Нарынском районе, об оказании практической помощи в разрешении спора с АО «Народный банк».
Установлено, что в ноябре 2018 года на строительство оздоровительного центра в Нарынском районе ООО «Фарангис» Нарынским филиалом АО «Народного банка» выделен кредит в размере 200 миллионов сумов сроком на 60 месяцев с льготным периодом 12 месяцев. Однако из-за сложной финансовой ситуации, возникшей в период пандемии, общество нарушило сроки графика погашения кредита. В результате, подан иск в Учкурганский межрайонный суд о взыскании долга с ООО «Фарангис».
Решением суда предусмотрено взыскание задолженности со счёта ООО «Фарангис» в размере 175 777 502 сумов в пользу АО «Народный банк». Взыскание задолженности предусмотрено осуществить за счёт изъятия здания ООО «Фарангис» общей площадью застройки 645,86 м2.
В целях разрешения данной ситуации, Бизнес-омбудсманом организована встреча с участием представителей банка и ООО «Фарангис», по результатам которой стороны согласились временно приостановить исполнение решения суда. Вместе с тем, достигнуто соглашение с банком об отсрочке выплаты задолженности обществом в размере 26 млн. сумов до конца марта.