Фориш ҳудуди бўйича вилоятда энг катта туман. Лекин ердан фойдаланиш самарадорлиги анча паст эди. Адир ва яйловларда, асосан, чорва боқилиб, саноат корхонаси йўқ эди.
Етти йил аввал Форишга саноат кириб келди - Олмоссой конидан базальт тошини қазиб олиб, ундан тола тайёрлаш йўлга қўйилди. Ноёб, инновацион технология асосида қурилиш саноати учун муҳим бўлган арматура ва сеткалар ишлаб чиқарила бошланди.
Давлатимиз раҳбари 2019 йил январь ойида бу корхонага ташриф буюриб, унинг фаолиятни янада кенгайтириш, маҳсулотлар турини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Шу асосида бозордаги талаб, хомашё олинадиган конлар ўрганилди. Германия, Франция, Италия, Чехия каби давлатлардан энг замонавий технологиялар келтирилди. Натижада 300 гектар майдонда умумий қиймати 498 миллион долларлик олтита лойиҳа ташкил этилиб, корхона кластерга айланди.
Давлатимиз раҳбари хомашё тошлари ва тайёр маҳсулотларни кўздан кечирди.
Кластерда йилига 177 минг тонна базальт тошидан махсус тола, директ ровинг, фибра, арматура, композит геосетка, қувурлар, мато ва иссиқлик-изоляция плиталари каби 42 турдаги маҳсулот ишлаб чиқарилмоқда. Жумладан, ўтган йили 45 минг тонна 554 миллиард сўмлик маҳсулот тайёрланган. Уларга дунёда талаб юқори. Маҳсулотларнинг 80 фоизи АҚШ, Англия, Польша, Италия, Чехия, Грузия, Россия, Туркия, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон каби давлатларга экспорт қилинган.
Кластерда 1 минг 700 дан ортиқ киши иш билан таъминланган.
Мутахассисларнинг айтишича, базальтдан тайёрланган қурилиш материаллари зангламайди. Енгил, лекин мустаҳкам. Бетон қоришмаларининг ишқорли муҳитига, тузли ва кислота аралашмаларига чидамли. Деворга базальт материали ишлатиш мустаҳкамликни оширади, бинода иссиқликни яхши сақлайди. Ёнувчан эмаслиги яна бир муҳим томони. Шу билан бирга, маҳсулот нархи ҳам нисбатан арзон.
Ушбу маҳсулотларни коммунал хўжалиги, автомобилсозлик, тўқимачилик, нефт-газ ва бошқа тармоқларда қўллаш бўйича тақдимот қилинди.
Президентимиз бунинг афзалликларини тадбиркорларга тушунтириш, уларнинг ўзаро ҳамкорлигини ривожлантириш бўйича кўрсатма берди. Янги давлатларга сифат сертификатлари олиб, ташқи бозорга чиқишни янада фаоллаштириш, халқаро қурилиш ва саноат компаниялари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади.
Келгуси йил кластернинг корхоналаридан бири – “Басфибер трейд” томонидан йилига 25 минг тонна базальт тошидан тола ва мато ишлаб чиқариш қуввати яратилади. Ҳозирги пайтда 145 миллион долларлик зарур ускуналар келтирилган. Бу янги лойиҳа асосида ишлаб чиқарилган маҳсулот ички эҳтиёжни қоплаш билан бир қаторда, 90 фоизи экспортга йўналтирилади.
Мутасаддиларга шу ернинг ўзида 500 миллион долларлик, қўшилган қиймати юқори бўлган 20 турдаги янги лойиҳаларни жойлаштириш вазифаси қўйилди. Натижада қўшимча 2 мингта иш ўрни пайдо бўлади.

Фаришское предприятие превратилось в кластер
Президент Шавкат Мирзиёев 8 апреля прибыл в Джизакскую область. Первым пунктом программы поездки стал кластер "Basalt Uzbekistan" в Фаришском районе.
Фариш является крупнейшим районом области. Однако эффективность использования земель была достаточно низкой. В основном разводили скот на холмах и пастбищах, промышленных предприятий не было.
Семь лет назад в Фариш пришла промышленность – началась добыча базальтового камня из месторождения Олмоссой и налажено производство базальтового волокна. На основе уникальных, инновационных технологий началось изготовление арматуры и сеток, имеющих важное значение для строительной индустрии.
В январе 2019 года глава государства посетил предприятие и дал указания по расширению его деятельности и ассортимента продукции.
В соответствии с этим был проанализирован спрос на рынке, изучены месторождения сырья. Были привезены самые современные технологии из Германии, Франции, Италии, Чехии. В результате на площади 300 гектаров реализовано шесть проектов общей стоимостью 498 миллионов долларов, которые образовали кластер.
Глава государства осмотрел образцы сырья и готовую продукцию.
В кластере перерабатывается 177 тысяч тонн базальтового камня в год и производятся 42 вида продукции, в том числе специальное волокно, ровинг, фибра, арматура, композитные геосетки, трубы, ткань и теплоизоляционные плиты. В частности, в прошлом году было произведено 45 тысяч тонн продукции на сумму 554 миллиарда сумов. 80 процентов товаров, пользующихся высоким спросом в мире, экспортировано в США, Великобританию, Польшу, Италию, Чехию, Грузию, Россию, Турцию, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан.
В кластере трудоустроено 1,7 тысячи человек.
Как отмечают специалисты, строительные материалы из базальта не ржавеют. Они легкие, но очень прочные, устойчивы к щелочной среде бетонных смесей, солевым и кислотным растворам. Использование базальтовых материалов для стен повышает прочность и обеспечивает хорошую теплоизоляцию. Еще одно важное преимущество – они не горючи. При всех этих достоинствах продукция относительно недорога.
Были представлены варианты применения материалов в коммунальном хозяйстве, автомобилестроении, текстильной, нефтегазовой и других отраслях.
Президент подчеркнул необходимость разъяснения преимуществ базальтовых материалов предпринимателям и развития их кооперации. Даны указания по получению сертификатов качества в новых странах, еще более активному продвижению на внешнем рынке, налаживанию взаимодействия с международными строительными и промышленными компаниями.
В следующем году одно из предприятий кластера – "Басфибер трейд" – планирует создать мощности для производства 25 тысяч тонн базальтового волокна и ткани в год. На данный момент привезено оборудование на сумму 145 миллионов долларов. Новый проект помимо удовлетворения внутренних потребностей позволит экспортировать 90 процентов продукции.
Перед ответственными лицами поставлена задача разместить на территории кластера новые проекты на сумму 500 миллионов долларов по выпуску 20 видов продукции с высокой добавленной стоимостью. В результате появится еще 2 тысячи рабочих мест.