Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари Хивадаги йирик гилам корхонаси билан танишдилар
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Қасим-Жомарт Тоқаев “Хива гиламлари” комбинатига ташриф буюрдилар.
2020 йилда ташкил этилган қиймати 24 миллион долларлик ушбу корхона йилига 4,2 миллион квадрат метр гилам ва гилам маҳсулотларини ишлаб чиқаради. Маҳсулотлар АҚШ, Хитой, Россия, Қозоғистон ва МДҲнинг бошқа мамлакатларига экспорт қилинмоқда.
Комбинатда Германия, Бельгия, Австрия, Швейцария, Италия, Франция ва Туркиядан келтирилган замонавий ускуналар ўрнатилган. 750 нафар ишчи меҳнат қилмоқда.
Президентлар корхонанинг ишлаб чиқариш жараёни ва шоуруми билан танишдилар, комбинат ҳудудида ташкил этилган «Made in Uzbekistan» бренди остидаги маҳсулотлар кўргазмасини кўздан кечирдилар.
Масъул вазирлик ва идораларга ўзаро тажриба алмашиш, кооперация ва савдони ривожлантиришга кўрсатма берилди.

Президенты Узбекистана и Казахстана ознакомились с крупным ковровым предприятием в Хиве
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Касым-Жомарт Токаев посетили ковровый комбинат «Хива гиламлари».
Созданное в 2020 году предприятие стоимостью 24 миллиона долларов ежегодно производит 4,2 миллиона квадратных метров ковров и ковровых изделий, которые экспортируются в США, Китай, Россию, Казахстан и другие страны СНГ.
На комбинате установлено современное оборудование из Германии, Бельгии, Австрии, Швейцарии, Италии, Франции и Турции. Рабочими местами обеспечены 750 человек.
Президенты ознакомились с производственным процессом и «шоурумом», а также организованной на территории комбината выставкой узбекской продукции под брендом «Made in Uzbekistan».
Профильным министерствам и ведомствам поручено обмениваться опытом и развивать кооперацию и торговлю.