Давлатимиз раҳбари “Яшил макон” доирасидаги устувор вазифаларни белгилаб берди
Бугун, 29 март куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида “Яшил макон” лойиҳаси доирасида баҳорги экиш мавсумини ташкил қилиш ҳамда чиқиндилар билан ишлаш тизимини такомиллаштириш юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Бу йил баҳорда “Яшил макон” лойиҳаси доирасида 125 миллион туп кўчат экиш белгиланган.
Пойтахтда амал қилаётган йирик қурилиш лойиҳаларида майдоннинг камида 30 фоизига дарахт экиш мажбурияти барча вилоятларда жорий қилиниши белгиланди.
Йирик саноат корхоналарида, барча саноат зоналари атрофида яшил ҳудудлар ташкил қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Чиқинди полигонлари атрофида терак, тут, гужум, заранг экиб, яшил белбоғ барпо қилиш, барча иссиқлик электр станциялари, гидроиншоотлар, сув омборлари атрофида ҳам кўчат экиш чора-тадбирлари белгилаб олинди.
Ҳудудларда ободонлаштириш, тозаликни таъминлаш бўйича мутлақо янги тизим жорий қилиниши белгиланди.
Ҳар бир вилоятдаги 2 тадан, жами 26 та туманда тажриба тарзида ободонлаштириш бошқармалари вазифалари хусусий шериклик асосида чиқинди корхоналарига ўтказилади.
Бунда, тадбиркорлар ўзига бириктирилган ҳудудда дарахт ва гуллар экиш, уларни парваришлаш, ариқларни тозалаш, кўчаларни ёритиш билан бирга чиқиндиларни олиб кетиш билан ҳам шуғулланади. Бир сўз билан айтганда, тадбиркорлар тумандаги умумий ободонлаштириш билан шуғулланади ва шунга яраша ҳақ олади.
Йил якунигача янги тажрибани синовдан ўтказиб, 2025 йилдан барча туман ва шаҳарларда йўлга қўйиш зарурлиги қайд этилди.
Чиқинди полигонларини тартибга келтириш ва чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича ҳам янги тизим ташкил этилиши белгиланди.
Мавжуд 194 та полигондан ресурсини ўтаб бўлганлари ёпилади. Ҳар бир вилоятда 3-4 тадан чиқинди полигони махсус эко-саноат зонасига айлантирилади ҳамда уларда қайта ишлаш ва ёқиш лойиҳалари амалга оширилади.
Қолган полигонларда чиқиндини вақтинча тўплаб, қайта юклайдиган станциялар ишга тушади. Улар эко-саноат зонасини кафолатланган чиқинди массаси билан таъминлашга хизмат қилади. Мутасаддиларга инвестор топиб, ўз ҳудудида камида биттадан чиқиндини ёқиш заводи қуриш лойиҳасини бошлаш топширилди.
Кўп қаватли хонадонларда аҳолини чиқиндини саралаган ҳолда шохобчага олиб боришга рағбатлантирадиган тизим жорий этилади.
Бунда, Экология жамғармаси ҳисобидан аҳолига махсус чиқинди пакетлари бепул берилади, аҳоли чиқиндини қайта ишланадиган, қайта ишланмайдиган ва органик тоифага ажратиб, шохобчага олиб боради. Тадбиркор эса қайта ишланадиган фойдали чиқиндини аҳолидан сотиб олади.
Ушбу тизим дастлабки босқичда Тошкент, Андижон, Бухоро, Термиз, Ангрен шаҳарлари ва Тошкент туманида йўлга қўйилиши белгиланди.

Определены задачи по реализации проекта “Яшил макон” и благоустройству
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 29 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам реализации проекта "Яшил макон" и совершенствованию управления отходами.
В рамках проекта весной текущего года планируется посадка 125 миллионов саженцев.
В Ташкенте применяется следующий опыт по увеличению зеленых зон: совет по градостроительству обязывает, чтобы в новых строительных проектах минимум 30 процентов территории было выделено под посадку деревьев, даже указывается, какие именно виды саженцев следует использовать. Объект может быть сдан в эксплуатацию только после выполнения этого условия.
Министерству строительства было поручено распространить эту практику на все регионы, включив обязательство по посадке деревьев в стандарты градостроительства и требования лицензирования.
Для Ташкента будет отдельная система. С 15 апреля задачи управлений благоустройства столичных районов по уборке улиц, озеленению и обслуживанию дорог будут выставлены на аукцион и переданы частным партнерам.
Также будет внедрена новая система по регулированию полигонов для отходов и их переработке. В каждой области 3-4 удобно расположенных полигона будут преобразованы в специальные эко-промышленные зоны для реализации проектов переработки, а оставшиеся будут использоваться как временные площадки для сбора и перевалки отходов.
Отработавшие свой ресурс полигоны будут закрыты. Вокруг них будут посажены тополя, шелковицы, клён, вяз, созданы зелёные пояса.
Для улучшения услуг по вывозу отходов также необходима платежная дисциплина. В этой связи будет введен новый порядок, согласно которому "семерке махалли" будет предоставлено право не учитывать несуществующие долги за услуги, фактически не оказанные на их территории. Это поможет предотвратить несправедливую практику записи дебиторской задолженности за услуги, которые не были оказаны.
Будет введена система, стимулирующая жителей многоквартирных домов сортировать отходы перед их утилизацией. В рамках этой системы, за счёт Фонда экологии будут бесплатно предоставляться специальные мусорные пакеты, а жители будут разделять отходы по категориям и доставлять их в пункты сбора. Предприниматели будут покупать у населения перерабатываемые отходы.
Эта система на первом этапе будет запущена в городах Ташкенте, Андижане, Бухаре, Термезе, Ангрене и Ташкентском районе.