“Тошкент шаҳрида “Янги авлод” махсус саноат зонасини ташкил этиш тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-138-сон, 20.03.2024 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманида “Янги авлод” махсус саноат зонаси (“Янги авлод” МСЗ) ташкил этилади (фаолият юритиш муддати 30 йил).
МСЗ фаолияти давомида унинг иштирокчиларига махсус иқтисодий зоналари иштирокчилари учун белгиланган алоҳида солиқ, божхона имтиёзлари ва бошқа преференциялар татбиқ этилади.
МСЗни бошқариш учун масъулияти чекланган жамият шаклида “Янги авлод” бошқарувчи компанияси ташкил этилади.
“Янги авлод” МСЗ ҳудудида инвестиция лойиҳаларини жойлаштириш учун зарур бўлган ер участкалари бошқарувчи компания томонидан “Е-auksion” электрон савдо платформаси орқали ижарага берилади.
МСЗ ҳудудида 2025 йил якунигача 1,5 миллиард АҚШ доллари миқдоригача тўғридан-тўғри чет эл инвестициялари ўзлаштирилиши, натижада 2,5 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилиши таъминланади.

Будет создана особая индустриальная зона «Янги авлод»
Принято Постановление Президента «О создании особой индустриальной зоны «Янги авлод» в городе Ташкенте (ПП-138 от 20.03.2024).
Согласно постановлению, в Янгихаётском районе Ташкента будет создана особая индустриальная зона «Янги авлод» (ОИЗ «Янги авлод») (30 лет деятельности).
При деятельности ОИЗ на ее участников распространяются специальные налоговые, таможенные льготы и другие преференции, установленные для участников свободных экономических зон.
Для управления ОИЗ будет создана управляющая компания «Янги авлод» в форме общества с ограниченной ответственностью.
Земельные участки, необходимые для размещения инвестиционных проектов на территории ОИЗ «Янги авлод», будут переданы в аренду управляющей компанией через электронную торговую площадку «Е-auksion».
До конца 2025 года на территории ОИЗ будут освоены прямые иностранные инвестиции в размере до 1,5 млрд долларов США, в результате чего будет создано более 2,5 тыс. новых рабочих мест.