Ҳокимликнинг қонун талабларига зид равишда қабул қилган қарори суд томонидан бекор қилинди
Андижон вилоятида фаолият кўрсатувчи “Xulkar” МЧЖга ажратилган ер майдони туман ҳокимлиги томонидан ноқонуний равишда олиб қўйилганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Пахтаобод туман ҳокимининг 2019 йилдаги қарори билан Избоскан туманидаги Даволаш маскани ташкил қилиш учун 1.0 га ер майдонида жойлашган собиқ “Учкўза болалар оромгоҳи” бино ва иншоотлари доимий фойдаланиш ҳуқуқи билан “Xulkar” МЧЖга ажратиб берилган. Аммо, Пахтаобод туман ҳокимлигининг 2020 йил 5 ноябрь кунидаги 738-қ-сонли қарори билан тадбиркорга ер ажратиб бериш тўғрисидаги қарор бекор қилинган. Таъкидлаш жоизки, мазкур бино-иншоотда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатлари ва архитектура-режалаштириш топшириғига асосан қурилиш ишлари бошланган ва тадбиркор томонидан ҳозирги кунга қадар 450 000 000 сўм сарфланганлиги аниқланди.
“Маъмурий тартиб таомиллар тўғрисида”ги Қонуннинг 59-моддасига асосан манфаатдор шахснинг ишончи ҳимоя қилиниши лозим бўлган ҳолларда, маъмурий ҳужжатни бекор қилиш ёки ўзгартириш масаласи суд тартибида кўриб чиқилади. Агар манфаатдор шахс маъмурий ҳужжатнинг қонуний кучига ишониб, маъмурий ҳужжат асосида олинган мол-мулкдан фойдаланган, ўз мулкини тассаруф этиш учун битим тузган ёки маъмурий ҳужжатда белгиланган наф ва имтиёзлардан бошқача тарзда фойдаланган бўлса, унинг ишончи ҳимояланиши лозим.
Бироқ, Пахтаобод туман ҳокимлиги қонун ҳужжатларига зид равишда жамиятга қарашли ер майдонини, унинг ҳуқуқларини бузган ҳолда тўғридан-тўғри суд қарорисиз ва тадбиркорнинг розилигисиз давлат заҳирасига олиб қўйилган. Аниқланган қонунбузилишларга асосан, Бизнес-омбудсман томонидан Пахтаобод туман ҳокимининг қарорини ҳақиқий эмас деб топиш тўғрисида Андижон туманлараро маъмурий судига шикоят билан мурожаат қилинди.
Натижада, суд қарори билан Пахтаобод туман ҳокимининг 2020 йил қарори ҳақиқий эмас деб топилди ва тадбиркорнинг ҳуқуқлари тикланди.

Решение хокимията, противоречащее требованиям закона, отменено судом
К Бизнес-омбудсману обратилось ООО «Xulkar» в Андижанской области, несогласное с незаконным изъятием земельного участка районным хокимиятом.
Установлено, что решением хокима Пахтаабадского района в 2019 году бывший детский лагерь «Учкоза», расположенный на земельном участке размером 1,0 га, был предоставлен ООО «Xulkar» в постоянное пользование. Однако решением хокимията Пахтаабадского района №738 – қ от 5 ноября 2020 года, решение хокимията о выделении земельного участка предпринимателю было отменено. Отметим, что согласно утвержденной проектно-сметной документации и архитектурно-планировочному заданию предпринимателем начаты строительно-ремонтные работы и израсходовано 450 000 000 сумов.
В соответствии со статьей 59 Закона «Об административных процедурах», в случаях, когда доверие заинтересованного лица подлежит защите, вопрос отмены или изменения административного акта рассматривается в судебном порядке. Вместе с тем, доверие заинтересованного лица подлежит защите, если оно, полагаясь на законную силу административного акта, использовало имущество, полученное на основании административного акта, совершило сделку для распоряжения своим имуществом или иным образом воспользовалось выгодами и преимуществами, предоставленными административным актом.
Несмотря на это, земельный участок в нарушение требований законодательства был изъят в земли запаса хокимиятом Пахтаабадского района без прямого решения суда и без согласия предпринимателя. На основании выявленных правонарушений Бизнес-омбудсман обратился с жалобой в Андижанский межрайонный административный суд о признании недействительным решение хокима Пахтаабадского района.
В результате, суд признал решение хокима Пахтаабадского района от 2020 года недействительным и восстановил права предпринимателя.