Текширув ўтказиш тартибини бузган солиқчи жаримага тортилди
Бизнес-омбудсманга ЯТТ М.Н.С Пискент тумани солиқ инспекцияси ходимлари томонидан ўтказилган текширишлардан норози бўлиб мурожаат йўллади.
Аниқланишича, якка тартибдаги тадбиркор савдо шаҳобчасида чакана савло фаолияти билан шуғулланиб келган бўлиб, 2023 йил 17 октябрда ҳамда 23 ноябрда унинг фаолиятида сайёр солиқ текширувлари ўтказилган.
Ваҳоланки, Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби тўғрисидаги Низомнинг 18-бандига кўра, назорат қилувчи органнинг масъул ходимлари текширув бошланишидан олдин:
🔹тадбиркорлик субъекти раҳбарини (раҳбар вазифасини бажарувчи шахсни) текширув мақсади билан таништиради;
🔹унга ўз хизмат гувоҳномаси ва текширув ўтказиш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳномани кўрсатади;
🔹текширувни ўтказишга асос бўлган ҳужжатлар (текширув ўтказиш келишилганлиги ёки ваколатли орган текширув ҳақида хабардор этилганлигини тасдиқловчи ҳужжат нусхаси, назорат қилувчи органнинг текширув ўтказиш тўғрисидаги буйруғи ва текширув дастури) нусхаларини тилхат олган ҳолда тақдим қилади;
🔹шунингдек, Ахборот тизимига текширувнинг уникал кодини киритиш орқали текширувга доир маълумотларни олиш ҳуқуқини тушунтиради.
Низомнинг 20-бандига кўра, назорат қилувчи органнинг масъул ходимлари тадбиркорлик субъекти томонидан тақдим этилган Текширувларни рўйхатга олиш китобини қонунчиликда белгиланган тартибда тўлдириши шар.
Бироқ, Пискент туман давлат солиқ инспекциясининг Солиқ назорати бўлими “Сайёр солиқ текширувлари шўъбаси” Шўъба катта инспектори Д.У. томонидан ЯТТ М.Н.С фаолиятида 2023 йилнинг 23 октябрь куни ўтказилган текширишда Низомнинг 18-бандига зид равишда тадбиркорни текширув мақсади билан таништирмасдан, унга ўз хизмат гувоҳномаси ва текширув ўтказиш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳномани кўрсатмасдан, текширувни ўтказишга асос бўлган ҳужжатлар нусхаларини тилхат олган ҳолда тақдим қилмаган.
Шунингдек, Д.У. томонидан ЯТТ М.Н.С фаолиятида 2023 йилнинг 29 ноябрь куни ўтказилган текшириш якуни бўйича тузилган далолатномага тадбиркор томонидан имзо қўйишдан бош тортганлигига қарамасдан Низомнинг 35-бандига зид равишда текширув далолатномасининг бир нусхаси у тузилган кундан кейинги иш кунидан кечиктирмасдан тадбиркорлик субъектига почта орқали буюртма хат билан юборилмаган.
Шу боис, ЯТТ фаолиятида ўтказилган сайёр солиқ текширувида қонунбузилиш ҳолатлари содир этилганлиги учун, солиқ органининг масъул ходими Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 241-2 моддасига кўра маъмурий жавобгарликка тортилди.

Налоговик, нарушивший порядок проведения проверки, привлечен к штрафу
ИП М.Н.С было направлено обращение Бизнес-омбудсману с жалобой на проверки, проведенные налоговой инспекцией Пскентского района.
Как было установлено, индивидуальный предприниматель занимался розничной торговой деятельностью на торговом пункте, в его деятельности были проведены выездные налоговые проверки 17 октября и 23 ноября 2023 года.
Однако, согласно пункту 18 Положения о порядке проведения проверок и профилактических мер в деятельности субъектов предпринимательства контролирующими органами ответственные сотрудники контролирующего органа перед началом проверки:
🔹знакомят руководителя субъекта предпринимательства (лицо, исполняющее обязанности руководителя) с целью проверки;
🔹предъявляют ему служебное удостоверение и специальное удостоверение, дающее право для проведения проверки;
🔹предоставляют под расписку копии документов, являющихся основанием для проведения проверки (копия документа, подтверждающего согласование проведения проверки или уведомление уполномоченного органа о проверке, приказ контролирующего органа о проведении проверки и программа проверки);
🔹а также разъясняют право на получение информации о проверке путем ввода в Информационную систему уникального кода проверки.
Согласно пункту 20 Положения, ответственные сотрудники контролирующего органа обязаны заполнять Книгу регистрации проверок, представляемую субъектом предпринимательства, в установленном законодательством порядке.
Однако в деятельности ИП М.Н.С старшим инспектором Д.А отдела налогового контроля Пскентской районной государственной налоговой инспекции «Отдел выездных налоговых проверок», вопреки п. 18 Положения, была проведена 23 октября 2023 года проверка, в ходе которой, не предприниматель не был ознакомлен с целью проверки, не предоставлены копии документов, являющихся основанием для проведения проверки, не было предъявлено свидетельства и специальное удостоверение, дающего право на проведение проверки, с распиской.
Также, несмотря на отказ ставления подписи предпринимателем в акте, составленном Д.У. об окончании проверки, проведенной 29 ноября 2023 года в деятельности ИП М.Н.С., вопреки пункту 35 Положения, копия акта проверки не была отправлена ​​субъекту предпринимательства заказным письмом по почте не позднее следующего рабочего дня после ее завершения.
Таким образом, за нарушения законодательства при проведении выездной налоговой проверки в деятельности предпринимателя сотрудник налогового органа был привлечен к административной ответственности по статье 241-2 Кодекса об административной ответственности.