Асоссиз ундирилган жарима тадбиркорга қайтарилди
Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи “Health Pharm МЧЖ (номи ўзгартилилган) раҳбари солиқ органи ходимларининг ҳатти-харакатларилан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат йўллади.
Аниқланишича, тадбиркор солиқ бошқармасининг 10.10.2023 йилдаги қарорини хақиқий эмас деб топиш масаласида Тошкент туманлараро маъмурий судига ариза берган. Ва шу боис, суднинг 4.12.2023 йилдаги ажрими билан иш мазмунан судда кўриб чиқулгунга қадар солиқ органининг қарори ижросини тўхтатиб турилиши белгиланган.
Бироқ, 2024 йилнинг 15 январь куни хали иш тўлиқ судда кўриб чиқилиб бўлмасдан, тадбиркорнинг банк ҳисоб рақамидан 30 млн сўм пул маблағи ечиб олинган ва ҳисоб рақамга картотека қўйилган.
Шунингдек, суднинг 26.01.2024 йилдаги қарорига кўра, солиқ органининг 10.10.2023 йилдаги қарори ҳақиқий эмас деб топилган.
Шу боис, тадбиркор хисобварағида хозирги кунга қадар картотека мавжудлиги ва бу холат жамият фаолиятига катта зарар келтираётганлиги, ходимларнинг ойлик иш ҳақи учун тўловлар тўлаш, контрагентлар олдидаги қарз мажбуриятларини бажаришида тўсқинлик қилган.
Вакил девони ходимлари аралашувидан кейин мурожаатда кўрсатилган масала ижобий ҳал этилиб, асоссиз ундирилган 30 млн сўм пул маблағи тадбиркорга қайтарилишига эришилди.

Необоснованно взысканный штраф возвращен предпринимателю
Руководитель ООО «Health Pharm» (наименование изменено), действующего в городе Ташкенте, недовольный действиями налоговых органов, направил обращение Бизнес-омбудсману.
Как было выяснено, предприниматель подал заявление в Ташкентский межрайонный административный суд о признании решения налоговой службы от 10.10.2023 недействительным. В связи с этим, определением суда от 4.12.2023 исполнение решения налогового органа было приостановлено до рассмотрения дела по существу в суде.
Однако, 15 января 2024 года до рассмотрения дела в судебном порядке с банковского счета предпринимателя было снято 30 миллионов сумов, а на счет предпринимателя был наложен арест.
Также, решением суда от 26.01.2024 решение налогового органа от 10.10.2023 было признано недействительным.
Таким образом, наличие ареста на счете предпринимателя до нынешнего дня, наносила большой ущерб деятельности компании, препятствовало выплате сотрудникам ежемесячной заработной платы и выполнению своих долговых обязательств перед контрагентами.
После вмешательства сотрудников Аппарата Уполномоченного вопрос, упомянутый в обращении, был решен положительно, а предпринимателю обеспечен возврат необоснованно взысканной суммы в 30 миллионов сумов.