Корхонасини ихтиёрий тугатмоқчи бўлган тадбиркор асоссиз жаримадан озод этилди
Боғдод туманида фаолият юритувчи “Бўстон-Омад” (номи ўзгартирилган) хусусий корхонаси раҳбари Бизнес-омбудсманга солиқ органи ходимларининг ҳатти-харакатларидан норози бўлиб мурожаат йўллади.
Аниқланишича, корхона раҳбари 2023 йил 10 март куни корхонани ихтиёрий ёпиш мақсадида Боғдод туман давлат хизматлари марказига ариза топширган. Бироқ, Фарғона вилояти солиқ бошқармаси Солиқ аудити шўъбасида иш хажми кўплиги сабабли, хусусий корхонада якуний текшириш ўтказишни имкони бўлмаган.
Шундай бўлсада, корхона август ойи учун ҳисоботлар топширмаганлиги сабабли, фаолиятини қонуний тугатмоқчи бўлган тадбиркорга жами 6,6 млн сўм жарима қўллаш тўғрисида 22.10.2023 йил ва 28.10.2023 йилда асоссиз қарорлар қабул қилинган.
Бизнес-омбудсман девони ходимларининг аралашуви билан мазкур маъмурий қарорлар вилоят солиқ бошқармаси томонидан кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар асосида МЖтКнинг 271-моддаси 1-бандига асосан иш юритишдан тугатилишига эришилди.

Предприниматель, добровольно желавший ликвидировать своё предприятие, освобожден от необоснованного штрафа
Руководитель частного предприятия «Бостон-Омад» (название изменено), действующего в Багдадском районе, направил Бизнес-омбудсману обращение с жалобой на действия налоговых органов.
Как было установлено, руководитель предприятия 10 марта 2023 года подал в Багдадский районный центр государственных услуг заявление о добровольном закрытии предприятия. Однако из-за большого объема работы в отделе налоговой аудита Налогового управления Ферганской области провести итоговую проверку частного предприятия не удалось.
Однако, поскольку предприятие не предоставила отчетность за август, 22.10.2023 и 28.10.2023 были приняты необоснованные решения о наложении штрафа в размере 6,6 млн сумов на предпринимателя, желающего законно прекратить свою деятельность.
При вмешательстве сотрудников Аппарата Бизнес-омбудсмана данные административные решения были рассмотрены региональным налоговым управлением, и в соответствии с решениями производство по делу было прекращено на основании пункта 1 статьи 271 КоАО.