Қишлоқ хўжалигида унумдорлик ва манфаатдорликни ошириш чоралари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 12 февраль куни қишлоқ хўжалигида ишга солинмаган янги захираларни сафарбар этиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Сўнгги йилларда қишлоқ хўжалиги ҳам миқдор, ҳам самарадорлик жиҳатидан ривожланмоқда. Кластер тизими орқали юқори унумли техника ва чуқур қайта ишлаш кириб келмоқда.
2023 йилда соҳада ишлаб чиқариш 4,1 фоизга ўсиб, 426 триллион сўмни ташкил қилган. Экспорт эса қарийб 2 миллиард долларга етган. 152 минг гектар боғ ва токзорлар барпо этилиб, 185 минг тонна мева-сабзавот, 31 минг тонна гўшт ва 485 минг тонна сутни қайта ишлаш қувватлари ишга туширилган.
Яқин тарихимизда илк бор пахтадан 3 миллион 700 минг тонна, ғалладан 8 миллион тонна ҳосил олинди. Уларнинг ҳисобини юритиш ва маҳсулотни сотиш тизими тўлиқ рақамлаштирилди.
Йиғилишда асосий эътибор қишлоқ хўжалигида унумдорликни ошириш, таннархни камайтириш, сувни тежашга қаратилиб, галдаги вазифалар белгиланди.
Президентимиз ер ва сув ресурслари чекланган шароитда янгича ишлаб, маҳсулотни кўпайтириш, соҳага саноат муҳитини олиб кириш зарурлигини таъкидлади.
Масалан, юртимизда бир гектар майдондан олинадиган ўртача ҳосил илғор мамлакатлардагига қараганда кам. Лекин ўғит ҳам, ёқилғи ҳам, сув ҳам 2 карра кўп ишлатилади. Шу боис хориждан серунум чигит ва уруғлар олиб келиб, деҳқонларни янги агротехнологияларга ўқитиб, ҳосилдорликни пахтада 50 центнер, ғаллада 100 центнерга етказиш мумкинлиги айтилди.
Давлатимиз раҳбари фермерларнинг манфаатдорлиги масаласига алоҳида эътибор қаратди. Бугунги кунда, янги тартиб асосида, пахта хомашёси биржа орқали сотилмоқда. Нью-Йорк биржасида пахта нархи ошмоқда. Ғаллачиликда ҳам бозор муносабатлари ҳисобига фермерларнинг даромади 2 баравар ортган.
– Агар деҳқон ва фермерни иқтисодий манфаатдор қилсак, улар давлат маблағисиз ҳам ишлай оладиган вақтлар келади. Менинг мақсадим шу, – деди Шавкат Мирзиёев.
Манфаатдорликни янада ошириш учун бу йил, пахтачиликда бўлгани каби, ғалла етиштиришда ҳам имтиёзли кредитни тўғридан-тўғри фермерга бериш тизими жорий қилинади. Бундан ташқари, давлат ресурси учун харид қилинган буғдойни даладан ташиб келиш ва сақлаш харажати ҳам тўлиқ бюджетдан қопланади.
Фермер хўжаликларининг барқарорлигида харажат камлиги ҳам муҳим. Шунинг учун минерал ўғитлар таннархини бу йил 15 фоизга камайтириш, уларни биржага етарлича чиқариш, яна 70 та туманда ўғит омборлари ташкил қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Шунингдек, минерал ўғит сифати ва устамаси алоҳида назоратга олинади. Фермерларга ўз ҳисобидан ўғит сотиб олиш бўйича қулайлик яратилади. Жойлардаги омборлардан минерал ўғитни ташиш учун транспортни логистика порталида мажбурий рўйхатдан ўтказиш тартиби бекор қилинади.
Сув йўқотилишини камайтириш мақсадида бу йил 75 та йирик канални бетонлашга бюджетдан 680 миллиард сўм ажратилган. Сув тежовчи технологиялар учун 3 йил имтиёзли давр билан 5 йилга 14 фоизли кредит бериш йўлга қўйилган. Йиғилишда бу борада ҳудудлардаги ишлар таҳлил қилиниб, сусткашликлар кўрсатиб ўтилди.
Соҳада ҳисоб-китоб интизомида ҳам камчиликлар борлиги айтилди. Масалан, кластерларнинг фермерлар олдидаги қарздорлиги ҳали тўлиқ тўланмаган.
Энди янги тизимга кўра, олдинги қарзини 1 апрелгача тўлиқ тўламаган кластер билан фьючерс шартномаси бекор қилинади ва фермерга пахтани биржада сотишга рухсат берилади. Маълумотни электрон платформага киритган ва фьючерс шартнома имзолаган фермерга кредит кўпи билан уч кун ичида ажратилиши шарт этиб белгиланди.
Йиғилишда мева-сабзавот етиштириш ҳамда экспорти ҳажмини ошириш чоралари ҳам кўриб чиқилди.
Бунинг учун, аввал ажратилган 200 минг гектарга қўшимча, яна 60 минг гектар ер аҳолига тарқатиб берилади. Шунингдек, томорқаларда кооперация асосида маҳсулот етиштириш қўллаб-қувватланади. Бу мақсадларга 100 миллион сўмгача гаровсиз, 150 миллион сўмгача гаров таъминоти пасайтирилган ҳолда имтиёзли кредитлар тақдим этилади. Фермер ва деҳқонларга зарур техникалар “Ўзагролизинг” акциядорлик жамияти томонидан 10 йил муддатга 3 йил имтиёзли давр билан лизингга берилади. Четдан олиб келинадиган мотокультиватор ва минитракторларга божхона имтиёзи 3 йилга узайтирилади.
Сўнгги йилларда юртимизда иссиқхона майдонлари, уларда етиштирилган маҳсулотлар ҳажми 3 баробарга кўпайган. Бугунги кунда ёқилғисиз иситиладиган иссиқхоналар барпо қилиш оммалашиб бораяпти.
Президент бу тажрибани маъқуллаб, уларни кўпайтириш, деҳқонларга тайёр ҳолда қуриб бериш зарурлигини таъкидлади. Бунинг учун “Оилавий тадбиркорлик” дастури доирасида 100 миллион сўмгача гаровсиз кредит берилади.
Қишлоқ хўжалигига инвестициялар ҳам фаол жалб этилмоқда. Жорий йилда 655 миллион доллар хорижий сармояни ўзлаштириш режалаштирилган. Лойиҳаларда бозорга сархил маҳсулотлар етказиб бериш, озиқ-овқат инфляциясини камайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, импорт ўрнини босувчи 25 турдаги озиқ-овқат бўйича 342 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Буни давом эттириб, янги лойиҳалар ишлаб чиқиш, халқаро брендларни жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Жаҳон банки маблағлари ҳисобидан янги лойиҳалар учун 10 йил муддатга, айланма маблағ учун 2 йил муддатга миллий валютада 18 фоиздан кредит ажратилади. Машҳур брендлар буюртмаларини корхоналарга жойлаштирадиган сорсинг компанияларни жалб қилиш харажатининг 50 фоизи қопланади. Бунда ҳар бир брендга 500 миллион сўмгача субсидия берилади.
Эндиликда сўмда экспорт қилган тадбиркорларга ҳам қўшилган қиймат солиғи қайтариб берилиши маълум қилинди.
Йиғилишда чорвачилик, ипакчилик ва балиқчилик тармоқларини қўллаб-қувватлаш чоралари ҳам белгиланди.
Хусусан, чорва комплекси ташкил қилиш, қорамол олиш, омухта-ем чиқариш учун миллий валютада 17 фоиздан 3 йил имтиёзли давр билан 10 йилга кредит берилади. Чорва хўжаликларини айланма маблағ билан таъминлашга ҳам 1 триллион сўм имтиёзли кредит йўналтирилади. Унинг 18 фоиздан ошган қисми Тадбиркорлик жамғармасидан қоплаб берилади.
Пиллани Вьетнам ва Хитой тажрибаси асосида саноат усулида етиштириш йўлга қўйилади, ўрма тутзорлар барпо этилади. Ипакчилик институти ҳузурида 2 та наслли уруғлик станцияси ишга туширилади.
Тармоқда моддий манфаатдорликни ошириш учун икки босқичда бозор тамойилларига ўтилади. Бу йил биринчи босқичда пилла нархи 25 фоизга оширилади. Аҳолига пилла етиштириш учун субсидия берилади ва пилла етиштирувчилар даромад солиғидан озод қилинади. Иккинчи босқичда, 2025 йилдан нархни давлат белгилаши, кластерларга муайян туман ва фермерлар бириктирилишидан воз кечилади. Пилла фермер билан кластер ўртасида эркин нархда тузиладиган шартнома асосида ёки биржа орқали сотилади.
Дарё бўйларида ва хонадонларда ҳавзалар ўрнатиб, балиқ етиштиришни кўпайтириш бўйича ҳам вазифалар кўрсатиб ўтилди.

Определены меры по повышению производительности и заинтересованности в сельском хозяйстве
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 12 февраля состоялось видеоселекторное совещание по задействованию новых резервов в сельском хозяйстве.
В последние годы сельское хозяйство развивается как в количественном, так и в качественном аспекте. Внедряются высокопроизводительная техника и глубокая переработка через систему кластеров. В 2023 году производство в отрасли выросло на 4,1 процента, составив 426 триллионов сумов. Экспорт достиг почти 2 миллиардов долларов. Были созданы 152 тысячи гектаров садов и виноградников, запущены мощности по переработке 185 тысяч тонн фруктов и овощей, 31 тысячи тонн мяса и 485 тысяч тонн молока.
Впервые в нашей недавней истории было получено 3 миллиона 700 тысяч тонн хлопка и 8 миллионов тонн зерна. Система учета и продажи продукции полностью цифровизирована.
На совещании основное внимание уделялось повышению производительности в сельском хозяйстве, снижению себестоимости и экономии воды, определены задачи на перспективу.
Президент подчеркнул необходимость новаторского подхода к работе и увеличению производства продукции в условиях ограниченных ресурсов земли и воды, а также внедрения промышленной культуры в отрасль. Например, средняя урожайность с гектара в нашей стране ниже, чем в передовых странах, при этом удобрения, топливо и вода используются в два раза больше. Отмечено, что можно достичь урожайности хлопка до 50 центнеров, а зерновых до 100 центнеров с гектара, ввозя производительные семена и обучив фермеров новым агротехнологиям.
Глава государства особо отметил вопрос заинтересованности фермеров. Сегодня на основе нового порядка хлопок-сырец продается через биржу. Цены на хлопок на Нью-Йоркской бирже растут. В зерноводстве доходы фермеров удвоились благодаря внедрению рыночных отношений.
- Если заинтересовать фермера, он сможет работать без субсидий от государства. Такие времена настанут и в этом моя цель, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для дальнейшего стимулирования заинтересованности, в этом году в зерноводстве будет внедрена аналогичная применяемой в хлопководстве система предоставления льготных кредитов напрямую фермерам. Кроме того, расходы на транспортировку и хранение пшеницы, закупленной за государственные ресурсы, будут полностью покрываться из бюджета.
Важным аспектом устойчивости фермерских хозяйств является снижение затрат. В связи с этим даны поручения по снижению себестоимости производства минеральных удобрений на 15 процентов в этом году, созданию достаточного предложения на бирже и организации складов удобрений дополнительно в 70 районах.
Также будут взяты под контроль качество и наценка на минеральные удобрения. Фермерам будут созданы условия для покупки удобрений за свой счет. Порядок обязательной регистрации на логистическом портале транспорта для перевозки минеральных удобрений со складов будет отменен.
Для сокращения потерь воды в этом году на бетонирование 75 крупных каналов из бюджета выделено 680 миллиардов сумов. Введена система предоставления кредитов под 14 процентов на срок до 5 лет с льготным периодом в 3 года для внедрения водосберегающих технологий. На совещании в разрезе регионов проанализирована работа в этом направлении и указаны недостатки.
Отмечены проблемы в отрасли, связанные с дисциплиной расчетов. Например, задолженность кластеров перед фермерами еще не погашена полностью. Согласно новому порядку фьючерсный контракт с кластером, который не погасил задолженность до 1 апреля, будет аннулирован, и фермер получит право продать хлопок на бирже. Фермерам, внесшим данные в электронную платформу и подписавшим фьючерсный контракт, кредит должен быть предоставлен в течение трех дней, указано на совещании.
На совещании также обсуждены меры по увеличению объемов производства и экспорта фруктов и овощей. В дополнение к уже выделенным 200 тысячам гектаров, среди населения будут распределены еще 60 тысяч гектаров земли. Кроме того, будет поддерживаться производство продукции на основе кооперации в личных подсобных хозяйствах. Для этих целей будут предоставляться льготные кредиты до 100 миллионов сумов без залога и до 150 миллионов сумов с уменьшенным залоговым обеспечением. Фермерам и дехканам будет предоставлена необходимая техника в лизинг от акционерного общества "Узагролизинг" на срок до 10 лет с льготным периодом в 3 года. Таможенная льгота при ввозе мотокультиваторов и мини-тракторов будет продлена на 3 года.
В последние годы в нашей стране количество теплиц и объем производимой в них продукции утроились. Сегодня все больше строятся теплицы, не требующие топлива для отопления. Президент одобрил этот опыт и подчеркнул необходимость их расширения, предоставления фермерам теплиц "под ключ". В рамках программы "Семейного предпринимательства" на эти цели будет выдаваться беззалоговый кредит до 100 миллионов сумов.
В сельское хозяйство также активно привлекаются инвестиции. В текущем году планируется освоить 655 миллионов долларов иностранных инвестиций. В проектах уделяется особое внимание поставке на рынок качественной продукции и снижению продуктовой инфляции. В частности, реализуются 342 проекта по выпуску 25 видов импортозамещающей продовольственной продукции.
Подчеркнута важность продолжения этой работы, разработки новых проектов и привлечения международных брендов. За счет средств Всемирного банка на новые проекты будет выделяться кредиты на срок до 10 лет под 18 процентов в национальной валюте, а на пополнение оборотных средств - кредиты сроком до 2 лет. Будут покрываться 50 процентов расходов на услуги сорсинговых компаний, размещающих заказы мировых брендов на отечественных предприятиях. За каждый привлеченный бренд будет выделяться субсидия до 500 миллионов сумов.
Отныне предпринимателям, экспортирующим продукцию за сумы, также будет возвращаться налог на добавленную стоимость.
На совещании определены меры по поддержке животноводства, шелководства и рыбоводства. В частности, на создание животноводческих комплексов, приобретение скота, производство комбикормов будут выделяться кредиты в национальной валюте под 17 процентов с льготным периодом в 3 года на срок до 10 лет. Животноводческим хозяйствам также будет направлено 1 триллион сумов льготных кредитов на оборотные средства. Часть кредита, превышающая 18 процентов ставки, будет покрываться из Фонда поддержки предпринимательства.
Шелководство будет развиваться промышленным способом на основе опыта Вьетнама и Китая, будут создаваться сетчатые плантации шелковицы. При Институте шелководства будут запущены две шелководческие станции.
Для повышения материальной заинтересованности в отрасли будет совершен переход к рыночным принципам в два этапа. В этом году на первом этапе цена на коконы будет увеличена на 25 процентов. Населению будут предоставляться субсидии на заготовку коконов, производители коконов будут освобождены от подоходного налога. На втором этапе, начиная с 2025 года, отменяется государственное регулирование цен, за кластерами больше не будут закрепляться определенные районы и фермеры. Коконы будут реализовываться по свободной цене на основе договора между фермером и кластером или через биржу.
Также определены задачи по расширению выращивания рыбы в бассейнах вдоль рек и в частных хозяйствах.