Тадбиркор 1,8 млрд сўмлик қарздорликни ундириб беришни сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди
Самарқанд вилоятида фаолият юритувчи «Диёр» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Самарқанд вилоят Ички ишлар бошқармасидан қарздорликни ундириб беришни сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркор билан Самарқанд вилояти ИИБ ўртасида 2021-2022 йилларда умумий қиймати 1,8 млрд сўмни ташкил этувчи 5 та шартнома тузилган.
Шартномаларга асосан, Самарқанд вилоят ИИБ маъмурий ва қўшимча биноларини жорий таъмирлаш ишлари амалга оширилиб белгиланган муддатда фойдаланишга топширилган.
Томонлар ўртасида тузилган шартнома бандида шартнома ғазначилик бўлинмаларидан мажбурий рўйхатга олинган кундан бошлаб кучга кириши белгиланган. Лекин ушбу шартнома ғазначилик бўлинмасидан рўйхатдан ўтмаган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2007 йил 28 февралдаги
ПҚ-594-сон қарорининг 6-бандида бюджет тизими бюджетлари маблағлари ҳисобидан товарлар (ишлар, хизматлар) етказиб берувчилар билан шартномалари, шунингдек, буюртмачиларнинг бюджет тизими бюджетлари маблағлари ҳисобига капитал қурилишга оид шартномалари мажбурий тартибда Ғазначиликда рўйхатга олиниши шартлиги ва фақат у амалга оширилгандан кейин кучга кириши белгилаб қўйилган.
Гарчи тарафлар ўртасидаги пудрат шартномаси Ғазначиликда рўйхатга олинмаган бўлса-да, амалда тадбиркор таъмирлаш ишларини бажарган ва бажарилган ишлар ИИБ томонидан эътирозсиз қабул қилиб олинган.
Ўзбекистон Республикаси Олий хўжалик суди Пленумининг 2016 йил 23 декабрдаги 306-сон қарорида судларнинг эътибори, қурилиш пудрати шартномасида муҳим шартларнинг мавжуд бўлмаганлиги ва шунга кўра шартнома тузилмаган деб ҳисобланиши, агар бундай ишларнинг бажарилганлиги ҳолати тақдим этилган далиллар билан исботланса, бажарилган ишлар қийматини ундириш тўғрисидаги талабни рад этишга асос бўлмаслигига қаратилиши назарда тутилган.
Бундай ҳолатда суд даъвогарнинг жавобгардан асосий қарзни ундириш талабини асосли ва иш ҳужжатлари билан ўз исботини топган деб ҳисоблайди.
Бизнес-омбудсман тадбиркор манфаатида Жомбой туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси билан мурожаат қилди. Суднинг ҳал қилув қарори билан жамият фойдасига пул маблағи ундирилиши тўғрисида қарор қабул қилинди.

Предприниматель обратился к Бизнес-омбудсману с просьбой о взыскании задолженности в размере 1,8 млрд сумов
Руководитель ООО "Диёр" (наименование изменено), действующего в Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману с просьбой взыскать задолженность с УВД Самаркандской области.
Как было установлено, в 2021-2022 годах между предпринимателем и УВД Самаркандской области было заключено 5 договоров на общую сумму 1,8 млрд сумов. Согласно условиям договоров, текущие ремонтные работы административных и дополнительных зданий Самаркандского областного УВД были выполнены и переданы в эксплуатацию в установленные сроки.
В соответствии с пунктом договора, договор вступает в силу после получения обязательной регистрации в органах казначейства. Однако этот договор не был зарегистрирован в казначействе.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 28 февраля 2007 года ПП-594, договоры за счет средств бюджетов бюджетной системы с поставщиками товаров (работ, услуг), а также договоры заказчиков на капитальное строительство за счет средств бюджетов бюджетной системы должны быть зарегистрированы в Казначействе и вступают в силу только после ее осуществления.
Несмотря на то, что договор между сторонами не был зарегистрирован в Казначействе, предпринимателем действительно были выполнены ремонтные работы, и выполненные работы были приняты УВД без возражений.
В решении Пленума Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан от 23 декабря 2016 года № 306 предусмотрено, что внимание судов должно быть обращено на то, что договор будет считаться не заключенным в случае отсутствия важных условий в договоре строительного подряда, а также на то, что если статус завершения таких работ будет подтвержден представленными доказательствами это не будет являться основанием для отклонения требования о взыскании стоимости выполненных работ.
В данном случае суд считает требование истца о взыскании основной суммы долга с ответчика обоснованным и подтвержденным материалами дела.
Бизнес-омбудсманом был подан иск в Жамбайский межрайонный экономический суд в интересах предпринимателя. Решением суда было принято взыскать денежные средства в пользу общества.