2024 йил 1 февралдан нималар ўзгаради?
2024 йил 1 февралдан кучга кирадиган қонунчилигимиздаги тадбиркорликка оид асосий ўзгаришлар нималардан иборат?
Тадбиркорлар рейтинги жорий этилади
Президентнинг тегишли қарори билан 2024 йил 1 февралдан қонунчилик талабларига риоя этган ҳолда фаолият юритаётган тадбиркорларни аниқлаш ва қўшимча рағбатлантиришни назарда тутувчи тадбиркорлик субъектлари барқарорлик рейтинги жорий этилади.
Маиший техникалар импортида талаб
Президентнинг “Электротехника саноатининг ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини янада оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”га қарорига асосан 2024 йил 1 февралдан бошлаб маиший техникалар импортида ишлаб чиқарувчининг расмий дилери бўлиши талаб этилади.
«Бизнесни ривожлантириш банки» АТБга фоизсиз бюджет ссудаси ажратилади
Солиқ қўмитаси Бизнес порталдаги маълумотлар асосида «Кичик бизнесни узлуксиз қўллаб-қувватлаш» комплекс дастури доирасида молиявий қўллаб-қувватлаш воситаларидан фойдаланишни бошлаган кичик тадбиркорлик субъектлари тўлаган солиқ суммасининг икки йил давомида алоҳида ҳисобини юритади ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигига ҳар ойда маълумот тақдим этиб боради;
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳар ярим йиллик якунлари бўйича Солиқ қўмитаси маълумотлари асосида мазкур тадбиркорлик субъектлари томонидан тўланган солиқлар ҳажмига тенг миқдорда «Бизнесни ривожлантириш банки» АТБга фоизсиз бюджет ссудаси ажратади.
Ундирувни божхона депозитидаги маблағларга қаратиш тартиби жорий этилади
2024 йил 1 февралдан бошлаб электротехника саноати корхоналари томонидан ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун хом ашё ва бутловчи қисмларни импорт қилишда, шу жумладан 120 кун кечиктириб тўлашда, қўшилган қиймат солиғини ҳисобга олиш имкониятини берувчи тизимда бир вақтнинг ўзида исталган миқдорда божхона юк декларациясини юбориш, импорт бўйича қўшилган қиймат солиғини биринчи навбатда солиқ органларидаги ҳисобга олинадиган қўшилган қиймат солиғи суммаси ҳисобидан ундириш, сўнгра етмаган қисми бўйича ундирувни божхона депозитидаги маблағларга қаратиш тартиби жорий этилади.
Янги иш бошлаётган хотин-қизлар учун тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш учун касб-ҳунарга ўқитиш курслари ташкил этилади
Касаначилик ва ҳунармандчилик йўналишида янги иш бошлаётган хотин-қизлар учун тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш, ривожлантириш, такомиллаштириш ҳамда уларга услубий ёрдам бериш мақсадида таълим ташкилотларида тажрибали касаначи ва ҳунармандларни жалб этган ҳолда касб-ҳунарга ўқитиш курслари ташкил этилади;
хотин-қизларни касаначилик ва ҳунармандчилик йўналишларида касб-ҳунарга ўқитиш билан боғлиқ харажатлар Оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш давлат мақсадли жамғармаси маблағлари ҳисобидан тасдиқланган харажатлар сметаси доирасида молиялаштирилади.
Бунда, таълим ташкилотларида касб-ҳунарга ўқитилган ҳар бир битирувчи хотин-қиз учун сарфланган ўқитиш харажатларининг 70 фоизи, бироқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 баробаридан ошмаган қисми давлат томонидан қоплаб берилади.
Соғлиқни сақлаш соҳасидаги тиббиёт муассасаларининг дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизимига ўтилади – учинчи гуруҳ
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланадиган кам учрайдиган касалликларни даволаш учун мўлжалланган орфан дори воситалари ҳамда кам учрайдиган (орфан) касалликларга ташхис қўйиш ва уларни даволаш учун мўлжалланган тиббий буюмларни рўйхатига кирган, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқарисида амалга оширилган рўйхатга олиш натижаларини тан олиш тартиби доирасида дори воситалари, тиббиёт буюмлари ва тиббиёт техникасининг Давлат реестрига киритилган дори воситалари учинчи гуруҳга киради.
Мазкур гуруҳга кирувчи маркировкаланган дори воситалари ва тиббий буюмларни бевосита ишлаб чиқарувчи ва импорт қилувчилардан, шу жумладан, улгуржи савдо корхоналаридан сотиб олиш юзасидан маълумотлар «Asl belgisi» МАТга тақдим этилади.
Учинчи гуруҳга кирувчи дори воситалари ва тиббий буюмларни якуний истеъмолчига тақдим этилиши тўғрисида маълумотлар «Asl belgisi» МАТга тақдим этилади.
Янгиланган солиқ ставкалари
Солиқни қатъий белгиланган миқдорларда тўловчи солиқ тўловчилар учун белгиланган солиқ ставкалари миқдори кучга киради.

Что изменится с 1 февраля?
Какие основные изменения касательно предпринимательства в нашем законодательстве вступят в силу с 1 февраля 2023 года?
Вводится рейтинг предпринимателей
Соответствующим постановлением Президента с 1 февраля 2024 года внедряется Рейтинг устойчивости субъектов предпринимательства, предусматривающий выявление и дополнительное поощрение субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность с соблюдением требований законодательства.
Требование при импорте бытовой техники
Согласно постановлению Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему увеличению производительного и экспортного потенциала электротехнической промышленности», с 1 февраля 2024 года при импорте бытовой техники производитель обязан иметь официального дилера.
Будет выделен беспроцентная бюджетная ссуда АКБ«Банк развития бизнеса»
Налоговый комитет на основе информации, содержащейся в Бизнес-портале в течение двух лет ведет отдельный учет суммы налога, уплаченной субъектами малого предпринимательства, начавшими использовать инструменты финансовой поддержки в рамках комплексной программы «Непрерывной поддержки малого бизнеса», а также ежемесячно представляет информацию в Министерство экономики и финансов;
Министерство экономики и финансов по итогам каждого полугодия на основе информации Налогового комитета выделяет беспроцентную бюджетную ссуда АКБ «Банк развития бизнеса» в размере, равном сумме налогов, уплаченных этими субъектами предпринимательства.
Будет введена процедура обращения взыскания на средства, находящиеся на таможенном депозите
При импорте предприятиями электротехнической промышленности сырья и комплектующих для нужд производства, в том числе при оплате с задержкой на 120 дней, в системе, позволяющей учитывать налог на добавленную стоимость, внедряется порядок одновременного направления грузовой таможенной декларации в любом объеме, взыскания налога на добавленную стоимость по импорту в первую очередь за счет суммы налога на добавленную стоимость, учитываемого в налоговых органах с последующим обращением взыскания по недостающей части на средства, находящиеся на таможенном депозите.
Курсы профессиональной подготовки организуются для налаживания деятельности женщин, вновь начинающих предпринимательскую деятельность
В образовательных организациях организовываются учебные курсы в целях налаживания, развития, совершенствования предпринимательской деятельности и оказания методической помощи женщинам, начинающим заниматься надомным трудом и ремесленничеством, с привлечением опытных надомников и ремесленников;
расходы, связанные с обучением женщин профессиям в направлении надомного труда и ремесленничества, финансируются в рамках утвержденной сметы расходов за счет средств Государственного целевого фонда по поддержке семьи и женщин.
При этом часть до 70 процентов учебных расходов, затраченных на каждую выпускницу, обучившуюся профессиям в образовательных организациях, не превышающая пятикратного размера базовой расчетной величины, покрываетсягосударством.
Информация о поставках лекарственных средств и изделий медицинского назначения конечному потребителю будет предоставляться Информационной системе маркировки (ИСМ) «Asl belgisi»
Будет обеспечено предоставление информации о закупках фирменных препаратов и изделий медицинского назначения напрямую у производителей и импортеров, в том числе оптовых предприятий, выдается в ИСМ «Asl belgisi».
Информация о поставках лекарственных средств и изделий медицинского назначения конечному потребителю выдается ИСМ «Asl belgisi».
Обновленные налоговые ставки
Вступили в силу установленные налоговые ставки для налогоплательщиков, уплачивающих налог в фиксированных размерах, устанавливаетсяв определенных размерах.