Ўзбекистон тадбиркор аёллар ҳамжамияти илғор бизнес тажрибалари билан танишмоқда
Шу кунларда тадбиркор аёллар ва давлат органлари вакилларидан иборат Ўзбекистон делегацияси Лондонда хизмат сафарида бўлмоқда.
Ташриф хотин-қизлар жамияти ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш, тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш ва уни юритишнинг илғор тажрибаларини ўрганиш, соҳадаги долзарб масалаларга ечим топиш, жумладан, молиялаштириш ва таълим дастурларига билан танишиш мақсадида ташкил этилди.
Ташрифнинг биринчи кунида Ўзбекистон тадбиркор аёллари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва ЕТТБ ҳамкорлари иштирокида ишчи учрашув бўлиб ўтди. Иштирокчилар бизнесни ривожлантиришнинг энг истиқболли йўналишлари, шунингдек, ЕТТБнинг бизнесни бошлаш ва уни самарали юритиш бўйича мақсадли дастурлари билан танишдилар.
Аёллар тадбиркорлигини ривожлантиришнинг ижобий тенденциялари ЕТТБ дастурларида иштирок этувчи 23 давлат, жумладан, Миср, Иордания, Тунис ва бошқалар тажрибасида намоён бўлди.
Шунингдек, ЕТТБ дастури амалга оширилган 3 йил давомида аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш учун 380 миллион доллардан ортиқ маблағ жалб қилинди, 3 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди, ЕТТБ дастурлари доирасида яратилган стартапларнинг ўртача айланмаси 20 баробар ошди.
ЕТТБ кўмагида Ўзбекистонда аёллар тадбиркорлигини юритиш учун шароитлар ҳам яхшиланди. 2020-2022-йилларда Ўзбекистонда кичик ва ўрта бизнес субъектлари томонидан 4000 дан ортиқ янги иш ўринлари яратилди, меҳнат унумдорлиги 45 фоизга кўтарилди, корхоналарнинг 27 фоизи ташқи иқтисодий фаоллигини оширди.

Женское сообщество предпринимателей Узбекистана знакомится с передовым опытом ведения бизнеса
Делегация Узбекистана в составе женщин-предпринимателей и представителей государственных органов в эти дни пребывает с визитом в Лондоне.
Визит организован для содействия женскому сообществу установить взаимовыгодное партнёрство, ознакомиться с передовым опытом запуска и ведения бизнеса, а также найти решения актуальных вопросов, включая доступ к финансированию и образовательным программам.
В первый день визита проведена рабочая встреча с участием женщин-предпринимателей Узбекистана, ННО и партнёрами ЕБРР. Участницы ознакомились с наиболее перспективными сферами развития предпринимательской деятельности, а также с адресными программами ЕБРР по запуску и эффективному ведению бизнеса.
Положительные тенденции в развитии женского предпринимательства были продемонстрированы на опыте 23 стран участниц программ ЕБРР, включая Египет, Иорданию, Тунис и т.д.
Так, за 3 года программы ЕБРР, на поддержку женского предпринимательства привлечено более 380 млн. долларов финансирования, создано более 3000 новых рабочих мест, средний оборот стартапов, созданных в рамках программ ЕББР, увеличился в 20 раз.
При поддержке ЕБРР, также улучшены условия ведения женского предпринимательства в Узбекистане. В период 2020-2022 годов МСП Узбекистана создано более 4000 новых рабочих мест, повышена продуктивность на 45%, а 27% предприятий увеличили свою внешнеэкономическую деятельность.