Ўзбекистон Президенти Ўзбекистон-Хитой инвестиция форумида иштирок этди
Хитой Халқ Республикасига давлат ташрифининг ишбилармонлик тадбирлари давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Гуандун музофоти партия қўмитаси котиби Хуан Куньмин билан биргаликда Шэньчжэнь шаҳрида ўтаётган қўшма Инвестиция форумида иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўтган йил май ойида Хитойга давлат ташрифи доирасида ҳам ушбу мамлакат ишбилармон, молия ва инвестиция доираларининг етакчи вакиллари билан учрашувлар ўтказган эди. Ўшанда эришилган муҳим келишувлар икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий шерикликни янада кенгайтирди.
Бугунги инвестиция форуми самарали мулоқотнинг давоми бўлиб, икки мамлакат идоралари ва ҳудудлари раҳбарларини, Хитой йирик бизнесининг 600 нафардан зиёд вакилини тўплади. Хитойнинг Миллий нефть-газ корпорацияси, Миллий кимё-инжиниринг компанияси, Аэрокосмик илмий-саноат корпорацияси, “China Energy”, “Gezhouba Group”, “China CAMC Engineering”, “Huawei Technologies”, “SANY Renewable Energy”, “BYD Auto Industry”, “Xinjiang Hualing Group”, “ZTE”, “TBEA”, “Universal Energy” компаниялари, Хитой тараққиёт банки, Давлат тараққиёт банки, Экспорт-импорт банки шулар жумласидан.
Давлатимиз раҳбари форумни очар экан, барча иштирокчиларни самимий қутлади ва тадбир ҳақли равишда Хитойнинг инновациялар пойтахти ҳисобланган Шэньчжэнь шаҳрида ўтказилаётганида ўзига хос рамзий маъно мужассам эканини таъкидлади.
- Бугун мамлакатларимиз ўртасидаги кенг қамровли ва ўзаро манфаатли муносабатлар, биринчи навбатда, иқтисодий ҳамкорлик алоқаларидан куч олади, - деди Президент.
Кеча ХХР Раиси Си Цзиньпин билан самарали музокаралар ўтказилгани катта мамнуният билан қайд этилди. Эришилган натижалардан бири мамлакатларимиз бизнес вакиллари фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва уларга қулай шароитлар яратиш бўйича келишувлар бўлди.
Қабул қилинган тарихий ҳужжат – Ўзбекистон-Хитой муносабатларини барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига олиб чиқадиган давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти ҳам бунга хизмат қилади.
Ўзбекистон Президенти икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик жадал суръатда ўсиб, кенг кўлам касб этаётганига алоҳида эътибор қаратди.
Хусусан, кейинги йилларда ўзаро савдо ҳажми икки баробар кўпайиб, 2023 йилда рекорд кўрсаткич - 14 миллиард долларга етди. Давлатимиз раҳбари яқин йилларда, шу жумладан қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотларини ўзаро етказиб беришни кенгайтириш, айрим турдаги маҳсулотлар бўйича имтиёзли савдони йўлга қўйиш тўғрисида янги ҳукуматлараро битим тузиш орқали бу кўрсаткични 20 миллиард долларга етказиш учун имконият борлигини яна бир бор қайд этди.
Хитойнинг Ўзбекистонга киритган умумий инвестициялари ҳажми 14 миллиард доллардан ошди. Хитой сармояси иштирокидаги корхоналар сони уч баробар кўпайди.
Давлатимиз раҳбари яқинда Урумчида ўтган ҳудудлараро форум ва саноат маҳсулотлари кўргазмасида муҳим инвестиция келишувлари имзоланганини юқори баҳолади.
Ўзбекистон томони ушбу ишбилармонлик платформасига тизимли тус бериш ва навбатдаги форумни юртимизда ўтказишга тайёрлиги билдирилди. Шунингдек, давлатимиз раҳбари доимий фаолият юритадиган икки мамлакат ҳудудлари кенгашини ташкил этиш бўйича режаларни олқишлади.
Маълумки, Янги Ўзбекистонда иқтисодиётни либераллаштириш ва бозор механизмларини жорий қилиш бўйича таркибий ўзгаришлар амалга оширилмоқда.
Юқори технологик саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси тузилган. Шу ойдан бошлаб “саноат ипотекаси” ишга туширилмоқда, бунда ер ва ишлаб чиқариш майдонлари “тайёр бизнес” шаклида инвесторларга берилади.
Йирик банклар, саноат ва инфратузилма объектларини хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштириш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий қилишга катта эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатларни янги лойиҳа ва ташаббусларни илгари суришга сафарбар этиш муҳимлигини қайд этиб, давлатимиз раҳбари келгуси ҳамкорликнинг устувор ва истиқболли йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Булар - инфратузилмани ривожлантириш лойиҳаларига Хитой молия институтлари маблағларини жалб қилишнинг соддалаштирилган тартибини жорий қилган ҳолда ушбу мамлакат компаниялари билан шерикликни кенгайтириш, иқтисодиётнинг устувор тармоқларида, шу жумладан стратегик хомашёни чуқур қайта ишлашда саноат кооперациясини ривожлантириш.
Бундан ташқари, қишлоқ хўжалигини барқарор юритишда Хитойнинг илғор технологияларини жалб қилиш ҳамда ерларни қайта тиклаш ва тузга чидамли ўсимликларни экиш бўйича илмий ёндашувларини жорий қилиш.
“Яшил” энергетикада стратегик шерикликни янада илгари суриш ва Хитой компанияларининг хусусийлаштириш дастурида иштирок этиши ҳам муҳим йўналишлар сифатида қайд этилди.
Шу муносабат билан инвестиция лойиҳалари портфелини, инфратузилма ва саноат кооперациясини ривожлантириш дастурларини кенгайтириш бўйича хитойлик шериклар билан келишувларга эришилгани мамнуният билан қайд этилди.
Шунингдек, ташриф давомида Хитойнинг етакчи банклари томонидан лойиҳаларни молиялаштиришни кенгайтириш, Экспорт-импорт банки ваколатхонасини очиш ва Ипак йўли фонди билан биргаликда янги Инвестиция платформасини яратиш бўйича қабул қилинган қарорлар хитойлик ҳамкорларнинг Ўзбекистондаги муваффақиятли фаолиятига кучли суръат бағишлаши таъкидланди.
- Яна бир янгилик. Ҳар бир хитойлик ҳамкорга лойиҳалар бошидан охиригача ҳамроҳлик қилувчи инвестиция менежери тайинланади. Улар компанияларингиз лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширишида янги имкониятлар яратишига қатъий ишонамиз, - деди Президент.
Гуандун музофоти партия қўмитаси котиби Хуан Куньмин ҳам форум иштирокчиларига мурожаат қилди. Президентимиз олиб бораётган ортга қайтмас ислоҳотлар сиёсатини тўлиқ қўллаб-қувватлашини билдириб, Ўзбекистонда очилаётган катта имкониятларни қайд этди ҳамда Хитой бизнесини мамлакатимизда ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга оширишда янада фаолроқ иштирок этишга чақирди.
Бизнес форуми якунида энергетика, нефть-газ, тоғ-кон, электротехника, енгил саноат, машинасозлик, инфратузилмани ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, таълим, транспорт ва логистика соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳужжатларнинг катта тўплами имзоланди.
“Йўл харита”си ишлаб чиқилиб, ҳар бир лойиҳага масъул менежерлар бириктирилади.
Якунда Ўзбекистон Президенти ушбу Гуандун инвестиция форумини ҳар йили ташкил этиш ташаббусини илгари суриб, унинг навбатдаги учрашувини келгуси йилда Самарқанд шаҳрида ўтказишни таклиф қилди.

Президент Узбекистана принял участие в Узбекско-Китайском инвестиционном форуме
В продолжение деловой программы государственного визита в Китайскую Народную Республику Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с секретарём партийного комитета провинции Гуандун Хуаном Куньмином принял участие в работе совместного Инвестиционного форума, проходящего в городе Шэньчжэне.
Глава Узбекистана проводил такие встречи с ведущими представителями деловых, финансовых и инвестиционных кругов Китая в рамках своего государственного визита в эту страну в мае прошлого года. Прорывные договоренности контактов позволили значительно расширить торгово-экономическое и инвестиционное партнерство между нашими странами.
Продолжением плодотворного диалога стал нынешний инвестиционный форум, собравший руководителей ведомств и регионов двух стран, более 600 представителей крупного бизнеса КНР. В их числе – топ-менеджмент китайских «Национальной нефтегазовой корпорации», «Национальной химико-инжиниринговой компании», Аэрокосмической научно-промышленной корпорации, компаний «China Energy», «Gezhouba Group», «China CAMC Engineering», «Huawei Technologies», «SANY Renewable Energy», «BYD Auto Industry», «Xinjiang Hualing Group», «ZTE», «TBEA», «Universal Energy», Китайского банка развития, Государственного банка развития, Эксимбанка Китая и многих других.
Открывая форум, глава нашего государства тепло поприветствовал всех участников и отметил символичность проведения форума в городе Шэньчжэне, который по праву считается инновационной столицей Китая.
- Сегодня всеобъемлющие и взаимовыгодные отношения между нашими странами динамично развиваются прежде всего благодаря экономическому сотрудничеству, - подчеркнул Президент.
С глубоким удовлетворением отмечены плодотворные переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, проведенные накануне. Среди результатов – договоренности по поддержке и созданию благоприятных условий для представителей бизнеса двух стран.
Этому также будет способствовать принятый исторический документ – Совместное заявление лидеров двух стран, которое выводит узбекско-китайские отношения на уровень «всепогодного» всестороннего стратегического партнерства.
Президент Узбекистана обратил отдельное внимание на динамичные темпы роста и масштабы торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия между двумя странами.
Так, за последние годы объем взаимной торговли, увеличившись вдвое, в 2023 году достиг рекордной отметки в 14 миллиардов долларов. Глава государства еще раз отметил наличие возможностей для увеличения этого показателя до 20 миллиардов в ближайшие годы, в том числе за счет расширения взаимных поставок сельскохозяйственной и промышленной продукции, а также заключения нового межправительственного соглашения об установлении преференциальной торговли отдельными видами продукции.
Сегодня общий объем китайских инвестиций составил свыше 14 миллиардов долларов. Количество предприятий с участием китайского капитала увеличилось в три раза.
Глава Узбекистана высоко оценил прошедшие накануне в Урумчи первый межрегиональный форум и выставку промышленной продукции, где были подписаны важные инвестиционные соглашения.
Подчеркнута готовность придать этой деловой платформе системный характер и провести следующий форум в Узбекистане. Также лидер нашей страны приветствовал планы по созданию постоянного Совета регионов двух стран.
Известно, что в Новом Узбекистане осуществляются структурные преобразования по либерализации экономики и внедрению рыночных механизмов.
Создан Фонд поддержки проектов по выпуску высокотехнологичной промышленной продукции. Уже с этого месяца запускается «промышленная ипотека», когда земля и производственные площади передаются инвесторам в виде «готового бизнеса».
Отмечено, что большое внимание уделяется ускорению процессов приватизации крупных банков, промышленных и инфраструктурных объектов, внедрению механизмов государственно-частного партнерства.
Подчеркнув важность мобилизации совместных усилий на продвижение новых проектов и инициатив, глава нашего государства обозначил дальнейшие приоритеты и перспективные направления взаимодействия.
Среди них расширение партнерства с китайскими компаниями с внедрением упрощенного порядка привлечения средств финансовых институтов Китая на проекты развития инфраструктуры, промышленной кооперации в приоритетных отраслях экономики, в том числе по глубокой переработке стратегического сырья.
Кроме того, отдельно выделено привлечение передовых китайских технологий в области устойчивого сельского хозяйства и внедрение научных подходов по реабилитации земель и культивации солеустойчивых растений.
Важными направлениями обозначены дальнейшее продвижение стратегического партнерства в «зеленой» энергетике и участие компаний Китая в программе приватизации.
В связи с этим с удовлетворением отмечены достигнутые договоренности с китайскими партнерами по расширению инвестиционного портфеля проектов и программ развития инфраструктуры и промышленной кооперации.
Также подчеркнуто, что мощный импульс успешной деятельности китайских партнеров в Узбекистане придадут принятые в ходе нынешнего визита решения по расширению финансирования проектов ведущими банками Китая, открытию представительства Экспортно-импортного банка и созданию новой Инвестиционной платформы с Фондом «Шелковый путь».
- Еще одно новшество. За каждым китайским партнёром будет закреплён ответственный инвестиционный менеджер. Мы твердо верим, что они предоставят китайским компаниям новые возможности для успешной реализации проектов, - сказал Президент.
С приветственной речью к участникам бизнес-форума также обратился секретарь партийного комитета провинции Гуандун Хуан Куньмин.
Он выразил полную поддержку проводимому Президентом нашей страны курсу необратимых реформ и, отметив открывающиеся в Узбекистане большие возможности, призвал китайский бизнес еще более активно участвовать в реализации взаимовыгодных проектов в нашей стране.
По итогам бизнес-форума подписан солидный пакет документов по реализации проектов в сферах энергетики, нефтегазовой, горнодобывающей, электротехнической, легкой промышленности, машиностроения, инфраструктурного развития, сельского хозяйства, образования, транспорта и логистики.
Будет разработана «дорожная карта» с закреплением за каждым проектом ответственных менеджеров.
В заключение Президент Узбекистана выступил с инициативой об организации на ежегодной основе Гуандунского инвестиционного форума, предложив провести его очередную встречу в следующем году в городе Самарканде.