Тадбиркорларга текширувчиларни қандай ҳолатларда ўз худудига қўймаслик ҳуқуқи берилганлигидан хабарингиз борми?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 13.09.2022 йилдаги  “Тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказишни мувофиқлаштириш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-374-сон Қарорига кўра:
текширув ўтказиш тўғрисидаги буйруқ ўрнатилган тартибда расмийлаштирилмаганда;
текширув белгиланган тартибда Бизнес-омбудсман билан келишилмаганда ёки у хабардор этилмаганда;
тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текшириш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳнома мавжуд бўлмаганида;
улар Текширувларни рўйхатга олиш китобига маълумотларни киритишдан бош тортганида тадбиркор текширувга келган назорат қилувчи орган ходимини текширувга қўймаслик ҳуқуқига эга.
Шу билан бирга, ҳокимият вакилининг қонуний талабларини бажармаслик ёки хизмат вазифаларини бажаришига тўсқинлик қилиш учун маъмурий жавобгарлик белгиланган.

Знаете ли вы, при каких обстоятельствах предприятиям предоставляется право не допускать проверяющих на свою территорию?
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию порядка координации проведения проверок в деятельности субъектов предпринимательства» от 13.09.2023 г., №-374 субъекты предпринимательства вправе не допускать на свою территорию должностных лиц контролирующих органов для проведения проверки в случаях если:
приказ о проведении проверки не оформлен в установленном порядке;
проверка не согласована в установленном порядке с Уполномоченным по защите прав предпринимателей или он не уведомлен об этом;
отсутствует специальное удостоверение, дающее право на проверку деятельности субъектов предпринимательства;
они уклоняются от внесения информации в Книгу регистрации проверок.
Вместе с тем, установлена административная ответственность за неисполнение законных требований представителя органа власти либо воспрепятствование ему в исполнении служебных обязанностей.