Президент Шавкат Мирзиёев хорижий туристлар оқимини ошириш ҳамда ички туризмни фаоллаштиришга оид тақдимот билан танишди.
Юртимизда тарихий, маданий ва хушманзара гўшалар кўп. Уларда шароит яратилса, сайёҳларни янада кўпроқ ва йил давомида жалб қилиш мумкин. Шу мақсадда, Президентимиз топшириғига асосан, туризм имкониятларидан самарали фойдаланиш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Унга кўра, сайёҳлик салоҳияти юқори бўлган 12 та туман ва шаҳарда туризм марказлари ташкил этиш кўзда тутилмоқда. Бундай марказларда туну кун ишлайдиган ресторан, кафе, соғломлаштириш ва бассейн хизматлари бўлади.
“Зомин”, “Чимён” ва “Амирсой” каби курорт зоналари ҳамда кўнгилочар мажмуаларда халқаро брендлар, миллий ипак матолари, сувенир, заргарлик маҳсулотлари ва олтин қуймалар дўконлари ташкил этилади. Бунинг учун 2027 йил 1 январгача туризм марказларидаги тадбиркорларнинг ер ва мол-мулк солиғини белгиланган миқдордан 90 фоизга камайтириш, 2026 йил 1 мартгача заргарлик ва олтин маҳсулотлари учун керак бўладиган асбоб-ускуналар ва технологияларни божхона божидан озод қилиш таклиф этилмоқда.
Шунингдек, жорий йилдан бошлаб, “Ўзбекистонда яна бир кун саёҳат” дастури амалга оширилади. Унга кўра, вилоятлараро туризм объектларини ўзаро боғловчи “республика туризм ҳалқалари” ҳамда туман ва шаҳарлар ўртасида “ҳудудий туризм ҳалқалари” ташкил этилади. Туризм қўмитаси томонидан Туристик йўналишларнинг ягона реестри юритилади.
“Тўрт фаслнинг ҳар бирида саёҳат” дастури амалга оширилади. Масалан, баҳор ва куз фаслларида экологик, экстремал, тиббий ва соғломлаштириш, ёзда сув ҳавзалари ва оромгоҳлар, қишда экстремал туризм ва тоғ-чанғи зоналарининг имкониятлари тарғиб қилинади. Мазкур туризм мавсумларининг очилиши учун фестиваллар ташкил этилади.
Ҳар икки йилда май ойида мукофот жамғармаси 2 миллион доллар бўлган Халқаро “Ўзбекистон ипак матолари” мода ҳафталиги ўтказилади.
Мамлакатимизнинг туризм салоҳиятини чет элларда тарғиб қилиш учун Туризм қўмитасининг “туризм вакиллари” институти жорий этилади.
Шунингдек, ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш, тиббиёт туризмини ривожлантириш, туризм таълимига халқаро тажрибани жорий қилиш чоралари кўрилади.
Ҳудудларда кемпинг, ўтов, экоуй ва хостеллар, меҳмонхоналарда бассейн қуриш учун имтиёзли кредитлар ажратилади. Соҳадаги тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш мақсадида меҳмонхона ва савдо мажмуалари, бассейн ва аквапарклар учун асбоб-ускуна ва жиҳозлар 2 йилга божхона божлари тўлашдан озод этилади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, экотуризмни янада кенг ривожлантириш, ногиронлиги бўлган шахслар саёҳати учун ҳам зарур шароитларни яратиш бўйича кўрсатмалар берди.

Обсуждены предложения по расширению возможностей в туристической отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по увеличению туристического потока и расширению внутреннего туризма.
Наша страна изобилует историческими, культурными и природными достопримечательностями. Полномасштабная реализация их потенциала даст импульс росту количества иностранных туристов и посещения ими нашей страны круглый год. С этой целью по поручению Президента были разработаны меры по эффективному задействованию возможностей в туризме.
Так, предусматривается создание туристических центров в 12 наиболее привлекательных для туристов районах и городах. Эти центры с ресторанами, кафе, оздоровительными заведениями и бассейнами будут работать круглосуточно.
В курортных зонах «Заамин», «Чимган», «Амирсай» и других, а также в развлекательных комплексах будут организованы магазины международных брендов, национальных шелковых тканей, сувениров, ювелирных изделий и золотых слитков. Для этого планируется на срок до 1 января 2027 года снизить ставку налога на землю и имущество с предпринимателей, действующих в туристических центрах, на 90 процентов, а до 1 марта 2026 года – освободить от таможенной пошлины оборудование и технологии, необходимые для производства ювелирных и золотых изделий.
Также, начиная с этого года, будет реализована программа «Еще один день в Узбекистане». Она предусматривает создание "республиканских туристических колец", соединяющих туристические объекты областей, и "региональных туристических колец" между районами и городами. Комитетом по туризму будет вестись Единый реестр туристических маршрутов.
Намечена реализация программы «Путешествие в каждый сезон». В ее рамках будут реализованы мероприятия по продвижению экологического, экстремального, медицинского и оздоровительного туризма весной и осенью, водного и курортного летом, экстремального и горнолыжного зимой. К открытию туристических сезонов будут проводиться фестивали.
Раз в два года в мае будет проводиться Международная неделя моды «Шелковые ткани Узбекистана» с призовым фондом в 2 миллиона долларов.
В целях продвижения туристического потенциала нашей страны за рубежом будет введен институт «посланников туризма» Комитета по туризму.
Также будут приняты меры по поддержке ремесленников, развитию медицинского туризма, внедрению международного опыта в туристическое образование.
Планируется выделение льготных кредитов на строительство кемпингов, юрт, экодомов и хостелов, бассейнов в гостиницах. В целях поддержки предпринимателей оборудование и инвентарь для гостиниц и торговых комплексов, бассейнов и аквапарков будут освобождены от уплаты таможенных пошлин на 2 года.
Глава государства одобрил эти предложения и дал поручения по дальнейшему развитию экотуризма, созданию необходимых условий для путешествий лиц с инвалидностью.