Ёш тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал этилди
Қорақалпоғистон Республикаси Нукус шаҳрида фаолият кўрсатаётган ёш тадбиркор солиқ органи томонидан 16,7 млн сўм ер солиғи ҳисобланганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-5466-сонли Фармони асосида Нукус шаҳар ҳокимининг 2021 йил 26 май кунги қарори билан «Ёшлар келажагимиз» давлат дастури бўйича тадбиркорлик билан шуғулланиш учун 0,15 га ер майдони ажратилган.
Ушбу ер участкаси давлат кадастрлар палатасида 06.07.2023 йилда давлат рўйхатидан ўтказилган.
Лекин давлат солиқ органи томонидан ер участкаси ўз вақтида давлат рўйхатидан ўтказилмаганлигини (2021 йил 26 май кунидан – 2023 йил 6 июль куни оралиғи даврида) ҳужжатсиз деб баҳолаб, белгиланган солиқ ставкасининг уч баравари миқдорида (16,7 сўм) жарима қўлланилган.
Ваҳоланки, қонунчиликда кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқни давлат рўйхатидан ўтказишга ўз вақтида мурожаат этмаслиги учун маъмурий жарима қўлланилиши назарда тутилган бўлиб, лекин солиқ ставкасининг уч баравари миқдорида белгиланиши назарда тутилмаган.
Яъни Солиқ кодексининг 437-моддасида белгиланган солиқ ставкаларининг уч баравари миқдорида белгиланиши ҳолатлари аниқ кўрсатилган бўлиб, унга асосан ер участкаларидан ҳужжатларсиз ёхуд ер участкасига бўлган ҳуқуқни тасдиқловчи ҳужжатларда кўрсатилганидан каттароқ ҳажмда фойдаланилганда юзага келади.
Мазкур ҳолатда солиқ ставкасининг уч баравари миқдорида ҳисобланган солиқ ноқонунийдир.
Ёш тадбиркорнинг мутасадди ташкилотларга мурожаатлари ҳеч қандай натижа бермагач, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Бизнес-омбудсман юқори турувчи солиқ органига киритган хати туфайли солиқ ставкасининг уч баравари миқдорида ҳисобланган жарима бекор қилиниб, тадбиркорнинг муаммоси ижобий ҳал этилди.

Обращение молодого предпринимателя решено положительно
Молодой предприниматель, осуществляющий деятельность в городе Нукусе Республики Каракалпакстан, недовольный начислением земельного налога в размере 16,7 млн сумов со стороны налогового органа, обратился к Бизнес-омбудсману.
Как было выяснено, на основании Указа Президента Республики Узбекистан УП-5466 и решения хокима города Нукуса от 26 мая 2021 года, для предпринимательства по программе Государственная программа «Ёшлар келажагимиз» было выделено 0,15 га земли. Данный земельный участок был зарегистрирован в Государственной кадастровой палате 07.06.2023.
Однако налоговым органом был наложен штраф в тройном размере посчитав, что земельный участок не был зарегистрирован в установленный срок (с 26 мая 2021 года по 6 июля 2023 года).
Однако законодательством предусмотрено применение административного штрафа за несвоевременное обращение за государственной регистрацией прав на недвижимое имущество, но не предусмотрено введение тройной ставки налога.
То есть случаи тройного увеличения суммы налоговых ставок, предусмотренные статьей 437 Налогового кодекса, четко обозначены и в основном происходят при использовании земельных участков без документов или в большем объеме, чем указано в документах, подтверждающих право на земельный участок.
В данном случае исчисление налога в размере тройной ставки является незаконным.
После того, как обращения молодого предпринимателя в государственные органы остались безрезультатными, он обратился к Бизнес-омбудсману.
Благодаря письму, направленному Бизнес-омбудсманом в вышестоящий налоговый орган, штраф в размере тройной ставки налога был отменен, и проблема предпринимателя была решена положительно.