Оилавий тадбиркорларга 5 тагача доимий ходимни ишга қабул қилиш ҳуқуқи берилди
Президент томонидан имзоланган Қонун (ЎРҚ-890, 27.12.2023 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар ва қўшимча киритилди.
“Оилавий тадбиркорлик тўғрисида”ги Қонунга киритилган ўзгартиришга кўра, эндиликда оилавий корхоналар 5 тагача доимий ходимни улар билан меҳнат шартномасини тузган ҳолда ишга жалб қилишлари мумкин. Илгари 3 тагача ходимни ёллаш мумкин эди.
Бундан ташқари, давлат ҳамда нодавлат спорт-таълим ташкилотларига божхона имтиёзлари берилмоқда.
Улар импорт қилинадиган махсус спорт кийим-бошлари, пойабзал, спорт анжомлари, жиҳозлари ва ускуналарининг 50 фоизи учун божхона божини тўлашдан озод этилади.

Семейным предпринимателям будет предоставлено право нанимать до 5 постоянных работников
Законом, подписанным Президентом (ЗРУ-890 от 27.12.2023), в некоторые нормативно-правовые документы внесены изменения и дополнения.
Согласно внесенным изменениям в Закон «О семейном предпринимательстве», семейные предприятия теперь имеют возможность заключать трудовые договоры с постоянными сотрудниками в количестве до 5 человек, вместо предыдущего ограничения в 3 работника.
Кроме того, таможенные льготы предоставляются государственным и негосударственным спортивным и образовательным учреждениям.
В соответствии с данными льготами, они освобождаются от уплаты 50 процентов стоимости таможенной пошлины за ввозимую специальную спортивную одежду, обувь, спортивный инвентарь, а также прочий инвентарь и оборудования.