Қишлоқ хўжалигида эркин бозор муносабатлари янада ривожлантирилади
Ўзбекистон Президентининг «Қишлоқ хўжалигида эркин бозор муносабатларини янада ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармони қабул қилинди.
Фармонга кўра, 2024 йил ҳосилидан пахта етиштирувчи хўжаликлар ва кластерлар ўртасида пахта етказиб бериш бўйича фьючерс шартномалари тупроқ ҳосилдорлиги нормативлари доирасида Товар-хомашё биржасининг «пахта хомашёси секцияси»да ҳар бир ҳудуд бўйича алоҳида ўтказиладиган савдолар натижаларига кўра тузилади.
Шунингдек, 2024 йил ҳосилидан пахта етиштириш, пахта йиғим-терими ва харидини Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармасининг кредит ресурслари ҳисобидан молиялаштиришнинг қуйидаги тартиби жорий этилади:
фьючерс шартномаси тузган етиштирувчи ва уруғчилик субъектларига ҳар йили 1 октябрдан, пахта етиштириш учун –пахта қийматининг 60 фоизигача йиллик 10 фоизда 14 ойга, шу жумладан 12 ойлик имтиёзли давр билан кредит ажратилади;
кластерларга:
пахта хариди бўйича якуний ҳисоб-китоб учун пахта қийматининг 80 фоизигача йиллик 10 фоизда 10 ойга, шу жумладан 6 ойлик имтиёзли давр ва охирги 4 ой давомида тенг улушларда қайтариш шарти билан;
ижара ҳуқуқи мавжуд бўлган ер участкасида пахта етиштириш учун – пахта қийматининг 60 фоизигача йиллик 10 фоизда 24 ойга, шу жумладан 18 ойлик имтиёзли давр ва охирги 6 ой давомида тенг улушларда қайтариш шарти билан;
ижара ҳуқуқи мавжуд бўлган ер участкасида етиштириладиган пахтанинг йиғим-терими учун пахта қийматининг 20 фоизигача йиллик 10 фоизда 12 ойга, шу жумладан 3 ойлик имтиёзли давр ва охирги 9 ой давомида тенг улушларда қайтариш шарти билан кредит ажратилади;
фьючерс шартномасига асосан етиштирувчилардан қабул қилинган пахта учун тўловларнинг 80 фоизи пахта қабул қилиб олинган кундан бошлаб 3 иш кунидан кечиктирмасдан, қолган қисми молия йилининг 31 декабрь кунигача амалга оширилади.
2024 йил 1 майгача 2024 йил пахта ҳосилидан электрон тарози орқали қабул қилинган пахта ва ишлаб чиқарилган пахта толасини автоматлашган мажбурий ҳисобга олиш тизими жорий этилади.
2024 йил 1 январдан:
кластерларда молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларини жорий қилиш;
кластерларга нуфузли халқаро аудиторлик ташкилотларини жалб қилган ҳолда улар фаолияти самарадорлиги ва молиявий кўрсаткичларини мустақил ташқи аудитдан ўтказиш чоралари кўрилади.
Эндиликда пахта хомашёси фермерларнинг ўз маблағлари, шу жумладан, тижорат кредитлари ҳисоби билан етиштирилганда пахта хомашёси ёки ундан олинадиган бирламчи ва иккиламчи маҳсулотларни (тола, чигит, линт ва бошқалар) биржада эркин сотилади.

Будет обеспечено дальнейшее развитие свободных рыночных отношений в сельском хозяйстве
Принят Указ Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию свободных рыночных отношений в сельском хозяйстве”.
Согласно указу, фьючерсные контракты на поставку хлопка между хлопководческими хозяйствами и кластерами начиная с урожая 2024 года будут заключаться по итогам торгов, проводимых отдельно для каждого региона в «секции хлопкового сырья» Товарной биржи, в рамках норм плодородия почв.
Также будет введен следующий порядок финансирования выращивания хлопка, заготовки и закупки хлопка начиная с урожая 2024 года за счет кредитных ресурсов Фонда государственной поддержки сельского хозяйства:
с 1 октября каждого года для выращивания хлопка - до 60% стоимости хлопка, будет предоставляться кредит производителям и семеноводческим хозяйствам, заключившим фьючерсные контракты под 10% годовых сроком на 14 месяцев, в том числе с льготным периодом в 12 месяцев;
кластерам:
до 80 процентов стоимости хлопка для окончательного расчета за покупку хлопка под 10 процентов годовых сроком на 10 месяцев, в том числе с 6-месячным льготным периодом и с условием возврата в равных долях в течении последних 4 месяцев;
за выращивание хлопка на земельном участке с правом аренды - до 60% стоимости хлопка под 10% годовых сроком на 24 месяця, включая 18-месячный льготный период и с условием возврата в равные доли в течении последних 6 месяцев;
для сбора урожая хлопка, выращенного на земельном участке с правом аренды, выделяется кредит в размере до 20% от стоимости хлопка по годовой ставке 10% сроком на 12 месяцев, включая 3-месячный льготный период и и с условием возврата в равные доли в течении последних 9 месяцев;
80 процентов платежей за хлопок, поступивших от производителей по фьючерсному контракту, будут произведены не позднее 3 рабочих дней со дня получения хлопка, а остальная часть - до 31 декабря финансового года.
К 1 мая 2024 года будет внедрена автоматизированная система обязательного учета полученного и произведенного хлопка-волокна начиная с урожая 2024 года посредством электронных весов.
С 1 января 2024 г.:
будут приняты меры по внедрению международных стандартов финансовой отчетности в кластерах;
проведению независимого внешнего аудита эффективности их деятельности и финансовых показателей с привлечением в кластеры престижных международных аудиторских организаций.
Ныне хлопок-сырец или полученные из него первичные и вторичные продукты (волокно, семена, ворс и т. д.) будут свободно продаваться на бирже при выращивании хлопка за счет собственных средств фермеров, включая коммерческие кредиты.