Бизнес-омбудсман ёрдамида 100 нафарга яқин тадбиркорнинг ҳуқуқлари тикланди
Бизнес-омбудсманга ветеринария-санитария хулосаси муддатининг қонунийлигини ўрганишни сўраб, ҳайвонотга мансуб маҳсулот ва хом ашёларни ишлаб чиқариш, сақлаш ва сотиш билан шуғулланувчи якка тартибдаги тадбиркор (қушхона, қассобчилик фаолияти) мурожаат қилди.
Ветеринария-санитария хулосаси – ҳайвонларни сўйишни амалга оширувчи тадбиркорлик субъектларига ушбу фаолият билан шуғулланиши учун рухсат берувчи ҳужжатдир.
Мазкур хулоса давлат ветеринария хизматининг ваколатли органлари томонидан берилади ва қонун-хужжатларига  асосан хулосанинг амал қилиш муддати 5 йил.
Бироқ, давлат ветеринария хизматининг Андижон вилоятидаги ваколатли органлари томонидан тадбиркорларга 1 йил муддатга хулоса берилган. Мурожаат асосида ўтказилган мониторинг натижасида худди шундай қонун бузилиши ҳолатлари 100 нафарга яқин тадбиркорлик субъектларига берилган хулосаларда ҳам аниқланди.
Бизнес-омбудсманнинг кўмаги билан тадбиркорнинг ҳуқуқлари тикланиб, ветеринария-санитария хулосаси 5 йил муддатга қайта расмийлаштирилиши таъминланди.

Бизнес-омбудсман восстановил права порядка 100 предпринимателей
К Бизнес-омбудсману обратился индивидуальный предприниматель, занимающийся реализацией продукции и сырья животного происхождения, с просьбой изучить законность срока ветеринарно-санитарного заключения.
Субъекты предпринимательства, занимающиеся убоем животных, должны в обязательном порядке получать ветеринарно-санитарное заключение, то есть разрешительный документ для занятия этой деятельностью.
Данное заключение выдается уполномоченным органом государственной ветеринарной службы и в соответствии с законодательством срок действия заключения составляет 5 лет.
Несмотря на это, уполномоченные органы государственной ветеринарной службы в Андижанской области выдавали заключения предпринимателям сроком на 1 год. В результате мониторинга, проведенного на основании обращения, были выявлены аналогичные нарушения в заключениях, выданных порядка 100 субъектам предпринимательства.
Благодаря содействию Бизнес-омбудсмана, ветеринарно-санитарное заключение было переоформлено и выдано сроком на 5 лет, тем самым восстановив права индивидуального предпринимателя.