Тадбиркорга ҳисобланган қарийб ярим миллиард сўмлик асоссиз қарздорлик бекор қилинди
Самарқанд вилоятида фаолият кўрсатувчи “Сардор” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги раҳбари Каттақўрғон тумани Қорадарё электр таъминоти корхонаси (ЭТК) томонидан электр энергияси учун асоссиз қарздорлик ҳисобланганлиги ҳамда ҳисобрақамига ортиқча тўлов талабномалари қўйилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Каттақўрғон шаҳар прокуратураси томонидан “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ манфаатида Каттақўрғон туманлараро иқтисодий судига “Сардор” фермер хўжалигидан 01.03.2023 йил ҳолатига электр энергияси учун тўловдан вужудга келган 249 млн сўм қарздорлик ва 114 млн сўм пеняни ундириш юзасидан даъво аризаси киритилган.
Суднинг 2023 йил 22 июндаги ҳал қилув қарорига асосан, жавобгар ҳисобидан даъвогар фойдасига 50 млн сўм қарздорлик ва 20 млн сўм пеня ундириш белгиланган. Даъво талабининг 199 млн сўм қарздорлик ва 94 млн сўм пеняни ундириш қисми қаноатлантиришдан рад этилган.
Суднинг мазкур ҳал қилув қарори юзасидан даъвогар томонидан апелляция шикояти киритилмаганлиги сабабли қарор 2023 йил 23 июлдан қонуний кучга кирган.
Шунга қарамай, ЭТК томонидан фермер хўжалигининг 2023 йил сентябрь ойи электр энергияси истеъмоли бўйича ҳисоб-китобларда суд қарори билан қаноатлантиришдан рад қилинган пеня суммаси тўлиқ камайтирилган, лекин асосий қарздорлик 140 млн сўмга камайтирилмасдан қолган.
Натижада ЭТК томонидан тақдим қилинган солиштирма далолатномага кўра, 01.11.2023 йил ҳолатига фермер хўжалигининг ҳақиқий қарздорлиги 125 млн сўм ўрнига 265 млн сўмни ташкил этган.
Бундан ташқари, ЭТК томонидан фермер хўжалигининг ҳисоб рақамига электр энергия тўлови учун қарздорлик ҳисобига 28.10.2022 йилда 329 млн сўм ва 18.05.2023 йилда 371 млн сўм тўлов талабномалари қўйилган бўлиб, ҳақиқий мавжуд қарздорлик суммасига нисбатан жами 576 млн сўмга кўп қўйилган.
Мурожаатни ўрганиш натижасига кўра, Бизнес-омбудсман томонидан мавжуд камчиликларни бартараф этиш юзасидан “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖга тақдимнома киритилди. ЭТК томонидан фермер хўжалигининг ҳисобрақамига электр энергия тўлови учун қарздорлик ҳисобига қўйилган барча тўлов талабномалари қайтариб олиниши таъминланди.

Необоснованная задолженность предпринимателя почти в полмиллиарда сумов была аннулирована
Руководитель фермерского хозяйства «Сардор» (наименование изменено), действующего в Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на начисление  необоснованной задолженности Карадарьинским электроснабжающим предприятием (ЭСП) Каттакурганского района за электроэнергию и поступление необоснованных требований по уплате задолженности.
Как было выяснено, прокуратурой города Каттакурган был подан иск в Каттакурганский межрайонный экономический суд в интересах АО «Территориальные электрические сети» о взыскании с ФХ «Сардор» образовавшейся задолженности на сумму 249 миллионов и 114 миллионов сумов пени по состоянию на 1 марта 2023 года.
На основании решения суда от 22 июня 2023 года было определено взыскание в пользу истца со счета ответчика задолженности в размере 50 миллионов сумов и пени в размере 20 миллионов сумов. Часть требований о взыскании задолженности в размере 199 миллионов сумов и пени в размере 94 миллионов сумов была отклонена.
Истцом не была подана апелляционная жалоба в связи с этим решением суда, и решение вступило в законную силу 23 июля 2023 года.
Несмотря на это, со стороны ЭСП была полностью уменьшена лишь сумма пени, отказавшаяся в удовлетворении решением суда, в расчете потребления электроэнергии хозяйства за сентябрь 2023 года, оставив сумму основного долга без изменений в размере 140 миллионов сумов.
В результате, согласно акту сверки, представленному ЭСП, по состоянию на 1 ноября 2023 года реальная задолженность хозяйства составила 265 миллионов сумов вместо 125 миллионов сумов.
Кроме того, со стороны ЭСП на номер расчетного счета фермерского хозяйства направлены платежные требования на сумму 329 млн сумов 28.10.2022 года и 371 млн сумов 18.05.2023 года за счет задолженности по оплате электроэнергии, что было на 576 млн сумов больше фактической суммы задолженности.
По итогам рассмотрения заявления Бизнес-омбудсманом было внесено представление в АО «Территориальные электрические сети» об устранении имеющихся недостатков. В связи с этим обеспечен отзыв всех платежных требований ЭСП, поступивших на расчетный счет фермерского хозяйства в связи с задолженностью по оплате электроэнергии.