Тадбиркор фаолиятида ноқонуний текширув ўтказган масъул ходим 13 млн сўм жаримага тортилди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи «Даврон» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари фаолиятида ўтказилган текширувларнинг қонунийлигини ўрганишда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Жиззах вилояти Дўстлик туман Иқтисодиёт ва молия бўлими масъул ходими томонидан жорий йилнинг 9 август куни “Даврон” МЧЖ томонидан Зафаробод тумани Бирлик, Лолазор ва Узун МФЙ ҳудудида ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бўлимларига ўрнатилган офис контейнерлари ҳамда 16-сонли мактаб биносида сунъий қопламали кичик стадион қурилиши бўйича амалга оширган қурилиш-монтаж ишлари назорат ўлчовидан ўтказилган ҳамда натижаси бўйича далолатномалар расмийлаштирилган.
Жамиятда ўтказилган текширувларнинг қонунийлиги ўрганилганда, масъул ходим томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текширишнинг белгиланган тартибига риоя қилинмаганлиги аниқланди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг Президентининг 2018 йил 27 июлдаги “Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5490-сонли Фармонининг 5-бандига кўра, 2018 йил 1 сентябрдан назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган барча текширувлар Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатга олиниши шарт.
Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатга олинмаган тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувлар ноқонуний ҳисобланади.
Бироқ масъул ходим тадбиркорлик субъектларида текширишни амалга ошириш бўйича махсус гувоҳномага эга бўлса-да, “Даврон” МЧЖ томонидан бажарилган қурилиш-монтаж ишлари бўйича ўтказилган текширувни “Ягона давлат назорати” ахборот тизимидан рўйхатга олмасдан ўтказган, текширув давомида унинг қонунда белгиланган ҳуқуқларини тушунтирмаган.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан масъул ходимга нисбатан МЖтКнинг 241-2-моддаси билан маъмурий баённома расмийлаштирилган ва базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 баравари (13,2 млн сўм) миқдорида жарима жазоси тайинланган.

Ответственный сотрудник, проводивший незаконную проверку в деятельности предпринимателя, был оштрафован на 13 млн сумов
Руководитель ООО «Даврон» (наименование изменено), действующего в Джизакской области, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью в изучении законности проверок, проведенных в его деятельности.
Как было выяснено, 9 августа текущего года ответственным сотрудником финансово-экономического отдела Дустликского района Джизакской области были проверены служебные контейнеры, установленные ООО «Даврон» в отделах ветеринарии и развития животноводства на территории Бирликского, Лолазорского и Узунского схода граждан, а также строительно-монтажные работы, проведенные на строительстве малого стадиона с искусственным покрытием в здании школы №16 и по результатам составлены акты.
При изучении законности проверок, проведенных в обществе, было установлено, что ответственным сотрудником не был соблюден установленный порядок проведения проверки в деятельности субъектов предпринимательства.
В частности, согласно пункту 5 Указа Президента Республики Узбекистан от 27.07.2018 г. № УП-5490 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства» все проверки подлежат регистрации в единой системе электронного учета проверок.
Проверки, проводимые в деятельности субъектов предпринимательства, не зарегистрированные в единой системе электронного учета проверок, считаются незаконными.
Однако, несмотря на наличие у ответственного сотрудника специального удостоверения на право проведения проверок в субъектах предпринимательства, проверка строительно-монтажных работ, выполненных ООО «Даврон», была проведена без регистрации в информационной системе «Единый государственный контроль», а в ходе проверки, не были разъяснены законные права предпринимателя.
Соответственно, сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана был составлен административный протокол в отношении ответственного сотрудника по статье 241-2 Кодекса об административной ответственности  и наложен штраф в 40-кратном размере базовой расчетной суммы (13,2 млн сумов).