Фермер хўжалигига ер майдонлари қайтариб берилди
Хусусан, Нукус туманида фаолият кўрсатувчи “Асроршоҳ” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги раҳбари суд қарори ижроси таъминланмаётганидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Нукус туман ҳокимининг 13.02.2019 ва 26.02.2020 йиллардаги қарорлари билан “Асроршоҳ” фермер хўжалиги ихтиёрида бўлган ер майдони туман ҳокимлиги захирасига олинган.
Захирага қайтарилган ер майдонининг 92,37 гектар қисми “Mалик” (номи ўзгартирилган) МЧЖга ва 40,05 гектар қисми “Зафар” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалигига ажратиб берилган.
Нукус туманлараро маъмурий судининг қарори билан туман ҳокимининг 13.02.2019 ва 26.02.2020 йиллардаги қарорларининг “Асроршоҳ” фермер хўжалигига оид қисми ҳақиқий эмас деб топилиб, ер майдонлари фермер хўжалиги ихтиёрига қайтарилиши кўрсатилган.
Бироқ 3 йил давомида туман ҳокимлиги томонидан суднинг юқоридаги қарорлари ижроси таъминланмай фермер хўжалигига ер майдонлари қайтариб берилмай келинган.
Мазкур мурожаат жойига чиққан ҳолда ўрганилиб, суд қарорлари ижроси таъминланди. Туман ҳокимлиги ва фермер ҳўжалиги ўртасида 31.10.2023 йил куни ер участкасини узоқ муддатга ижарага олиш тўғрисида шартнома тузилиб, кўчмас мулк объектига бўлган ҳуқуқлари давлат рўйхатидан ўтказилиши таъминланди.

Фермерскому хозяйству был возвращен земельный участок
Соблюдение правовых норм регулярно проверяется при рассмотрении обращений субъектов предпринимательства государственными органами, в том числе правоохранительными и контрольными органами.
В частности, руководитель фермерского хозяйства “Асроршох” (название изменено), действующего в Нукусском районе, обратился к Бизнес-омбудсману, недоволный неисполнением решения суда.
Как было установлено, решениями хокима Нукусского района от 13.02.2019 и 26.02.2020 года земельный участок, находящийся в распоряжении фермерского хозяйства “Асроршох”, был вощвращен в резерв хокимията района.
92,37 га возвращенной земельной площади была выделена ООО “Малик” (наименование изменено), а 40,05 га – фермерскому хозяйству “Зафар” (наименование изменено).
Согласно решению Нукусского межрайонного административного суда часть решений хокима района от 13.02.2019 и 26.02.2020 в отношении фермерского хозяйства «Асроршох» признана недействительной и земля возвращена фермерскому хозяйству.
Однако в течение 3-х лет хокимом района не было обеспечено исполнение вышеуказанных решений суда, а земельные участки не были возвращены хозяйству.
Данное обращение было изучено на месте и было обеспечено исполнение судебных решений. 31 октября 2023 года между хокимиятом района и фермерским хозяйством был подписан договор долгосрочной аренды земельного участка, а также было обеспечено государственная регистрация прав на объект недвижимости.