Тадбиркор ҳисобрақамига асоссиз қўйилган инкассо топшириқномалари ижросиз қайтарилиши таъминланди
Самарқанд вилояти Каттақўрғон туманида фаолият кўрсатувчи “Зайнаб” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари МИБ идоралари томонидан асоссиз инкассо топшириқномаси қўйилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Каттақўрғон туманлараро иқтисодий судининг 2023 йил 10 апрелдаги ҳал қилув қарорига асосан, “Зафар” фермер хўжалигидан 49,9 млн сўм асосий қарз, 1,7 млн сўм пеня ва 30 минг сўм почта харажати (жами 51,7 млн сўм) ҳамда 1,2 млн сўм давлат божини ундириш белгиланган. Фақат 2023 йил 11 май куни берилган ижро варақада “Зафар” фермер хўжалигининг СТИР ўрнига хато туфайли “Зайнаб” МЧЖнинг СТИРи қўйилган.
Натижада электр энергиядан умуман қарздорлиги бўлмаган “Зайнаб” МЧЖнинг “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ Самарқанд филиалидаги ҳисоб рақамига Мажбурий ижро бюроси Каттақўрғон тумани бўлими (МИБ) томонидан мажбурий ижро этиш чораси сифатида 51,7 млн сўм асосий қарздорлик ва 1,2 млн сўм давлат божини ундириш бўйича асоссиз равишда инкассо топшириқномалари қўйилган.
Ваҳоланки, ижро варақада СТИРдан ташқари қарздорнинг номи, юридик манзили ва банк маълумотлари каби реквизитлари кўрсатилган бўлса-да, давлат ижрочиси томонидан аниқлик киритилмаган ҳамда Қонуннинг 24-моддаси асосида ижро ҳужжатидаги камчилик бартараф этиш учун ундирувчига ёки ижро ҳужжатини берган судга қайтарилмаган.
Тадбиркорнинг давлат ижрочиси томонидан йўл қўйилган ушбу камчиликни бартараф этиш юзасидан қилган мурожаатлари МИБ томонидан эътиборсиз қолдирилиб, бугунги кунга қадар бартараф этилмаган ҳамда ҳуқуқлари чекланишига сабаб бўлган.
Ушбу камчиликларни бартараф этиш ҳамда тадбиркорнинг ҳуқуқларини тиклаш мақсадида Мажбурий ижро бюросига Вакил томонидан тақдимнома киритилиб, асоссиз қўйилган инкассо топшириқномаси ҳамда чекловлар бекор қилиниши таъминланди.

Обеспечен возврат инкассовых поручений без исполнения, необоснованно наложенных на счет предпринимателя
Руководитель ООО «Зайнаб» (название изменено), действующего в Каттакурганском районе Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману, недовольный наложением БПИ необоснованного инкассового поручения.
Как было установлено, согласно решению Каттакурганского межрайонного экономического суда от 10 апреля 2023 года определено взыскание с фермерского хозяйства «Зафар» 49,9 млн сумов основного долга, 1,7 млн ​​сумов пени и 30 тыс. сумов почтовых расходов (всего 51,7 млн ​​сумов), а также 1 государственной пошлины в размере 1,2 млн. сумов. Только в исполнительном листе, выданном 11 мая 2023 года, в связи с технической ошибкой ИНН ООО «Зафар» был заменен на ИНН фермерского хозяйства «Зайнаб».
В результате на счет ООО «Зайнаб», не имеющего никакой задолженности за электроэнергию, в Самаркандском филиале АТБ «Узсаноаткурилишбанк» было наложено инкассовое поручение Каттакурганским районным отделением Бюро принудительного исполнения (БПИ) в качестве меры принудительного исполнения о взыскании суммы основного долга на сумму 51,7 млн ​​сумов и государственной пошлины на сумму 1,2 млн сумов.
Несмотря на содержание в исполнительном листе таких сведений, как наименование, юридический адрес и банковские данные должника, кроме ИНН, он не был уточнен государственным исполнителем и не возвращен взыскателю или суду, выдавшему исполнительный лист в исполнительное производство об устранении недостатков исполнительного листа на основании статьи 24 Закона.
Обращения предпринимателя об устранении данного недостатка со стороны государственного исполнителя были проигнорированы БПИ и не устранены до настоящего времени, что привело к ограничению его прав.
В целях устранения указанных недостатков и восстановления прав предпринимателя Уполномоченным было внесено представление в Бюро принудительного исполнения, и необоснованное взыскание и ограничения были отменены.