Бизнес-омбудсман аралашуви билан тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал этилди
“Малик савдо” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Солиқ қўмитаси ходимларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, жамиятга Тошкент вилояти давлат солиқ бошқармаси томонидан 11.09.2023 йилда “Солиқ аудитини ўтказиш тўғрисида” хабарнома юборилган. Унда 11.10.2023 йилдан кейин солиқ аудити текшируви бошланиши, текширув охирги 5 йиллик молия-хўжалик фаолияти қамраб олиниши маълум қилинган.
Ваҳоланки, жамиятда муқаддам Тошкент вилояти давлат солиқ бошқармаси томонидан солиқ аудити текшируви ўтказилганлиги, унда 2017-2021 йиллардаги жамият фаолияти ўрганилган.
Қолаверса, жамият Ўзбекистон Республикаси Президентининг 12.06.2023 йилдаги ПФ-93-сонли Фармонига кўра, “20 минг тадбиркор – 500 минг мутахассис” дастурида иштирок этаётганлиги, 31.08.2023 йилдаги тегишли сертификатга эга бўлиб, 53 нафар ишчи ўрин яратганлиги, фармон талабларига мувофиқ солиқ аудити текширувларидан озод этилганлиги кўрсатилган.
Бизнес-омбудсман девони томонидан юборилган сўровномага жавобан, Солиқ қўмитаси томонидан юқоридаги ҳолатлар тасдиқланиб, солиқ аудити ўтказилмаслиги маълум қилинди.

При вмешательстве Бизнес-омбудсмана обращение предпринимателя было решено положительно
Руководитель ООО «Малик савдо» (наименование изменено) обратился Бизнес-омбудсману с жалобой на действия сотрудников Налогового комитета.
Как было установлено, Ташкентским областным налоговым управлением 11.09.2023 года было направлено обществу уведомление «О проведении налогового аудита».
В нем было указано о начале налогового аудита с 11.10.2023  и об охвате последних 5 лет финансово-хозяйственной деятельности общества.
Однако, ранее в деятельности компании был проведен налоговый  аудит Ташкентским областным налоговым  управлением , который охватил период деятельность компании за 2017-2021 годы.
Кроме того, согласно Указу Президента Республики Узбекистан № УП-93 от 12.06.2023 года, общество является участником программы «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов», и владеет соответствующим сертификатом от 31.08.2023 года, создало 53 рабочих мест. Согласно Указу, компания освобождена от аудиторских проверок.
В ответ на запрос, направленный аппаратом Бизнес-омбудсмана, Налоговым комитетом были подтверждены вышеуказанные обстоятельства и отменено проведение налогового аудита.