Тадбиркорнинг бузиб ташланган мулки қайта тикланади: мансабдор шахс жавобгарликка тортилди
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият кўрсатувчи МЧЖ раҳбари ижара олган ер майдонига қурилган енгил конструкция қурилмалари бузиб ташланиб, тадбиркорлик фаолиятига тўсқинлик бўлаётганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳорати мактаби балансидаги 100 кв.м ер майдони 36 ой муддатга ижарага бериш учун электрон – онлайн аукционга қўйилган ва 13.06.2023 йилда ўтказилган аукцион натижаси бўйича МЧЖ ғолиб деб топилган ва натижалари бўйича давлат мулкини ижарага бериш тўғрисида ўша куни шартнома имзоланган.
Шунингдек, шу куни Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳорати мактаби томонидан «Объект»ни топшириш ва қабул қилиш Далолатномасига асосан мактаб балансидаги 100 метр квадрат ер майдони автомобилларни ювиш фаолиятини ташкил қилиш учун Жамиятга топширилган.
Лекин ушбу ижарага олинган ер майдонига қурилган енгил конструкцияли қурилмалар мактаб директори томонидан ҳеч қандай асоссиз ва тадбиркорлик субъекти розилигисиз бузиб ташланганлиги аниқланди.
Ҳолат юзасидан мансабдор шахсига нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома расмийлаштирилди ва вакил девонининг 15.09.2023 йилги қарори билан базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 баравари, яъни 13 200 000 миқдорида маъмурий жарима жазо чораси қўлланилди ҳамда унга бузиб ташланган енгил конструкцияли қурилмаларни қайта қуриш юклатилди.

Снесенное имущество предпринимателя будет восстановлено: должностное лицо было привлечено к ответственности
При рассмотрении обращений субъектов предпринимательства регулярно проводится изучение соблюдения правовых норм государственными, в том числе правоохранительными и контролирующими органами.
Руководитель ООО, осуществляющий деятельность в Республике Каракалпакстан, недовольный сносом построенных на арендованном земельном участке легких строительных конструкций, препятствовав этим предпринимательской деятельности, обратился к Бизнес-омбудсману.
Как было установлено, 100 квадратных метров земельного участка, находящегося на балансе Нукусской спортивной школы высшего мастерства по олимпийским и национальным видам спорта, был выставлен в аренду через электронный онлайн-аукцион сроком на 36 месяцев, и по результатам аукциона, проведенного 13.06.2023 года, победителем было признано ООО, а также по его итогам в тот же день был подписан договор о предоставлении государственного имущества в аренду.
Также в этот же день Нукусской спортивной школой высшего мастерства по олимпийским и национальным видам спорта согласно Акту приема-передачи объекта 100 квадратных метров земли, находящиеся на балансе школы, передано Обществу для организации деятельности автомойки.
Однако было установлено, что построенные на данном арендованном участке легкие строительные конструкции были снесены директором школы без каких-либо оснований и согласия субъекта предпринимательства.
По данному случаю в отношении должностного лица составлен протокол об административном правонарушении, и решением Уполномоченного от 15.09.2023 наложен административный штраф в 40 размере БРВ, т.е. 13 200 000 сумов и было поручено восстановление снесенных легких строительных конструкций.