2023 йил 1 ноябрдан нималар ўзгаради?
2023 йил 1 ноябрдан кучга кирадиган қонунчилигимиздаги тадбиркорликка оид асосий ўзгаришлар нималардан иборат?
Божхона божининг ноль ставкаси қўлланилади
2023 йил 1 ноябрдан 2026 йил 1 январга қадар туганаклар, пиёзбошлар, туганаксимон илдизлар, туганак пиёзлар, илдизпоя, жумладан вегетатив тиним ҳолатидаги, вегетация ёки гуллаш давридаги сертармоқлари, бошқа тирик ўсимликлар (жумладан, илдизлари), қаламчалар ва пархиши (ТИФ ТН коди 0601 ва 0602) импортида божхона божининг ноль ставкаси қўлланилади.
Экологик экспертиза хулосаси
2023 йил 1 ноябрдан бошлаб ижобий экологик экспертиза хулосасини олмаган объектларга нисбатан молиялаштириш, кредитлаш ва бошқа молия операцияларини тўхтатиб туриш механизми жорий этилади.
Шунингдек, ушбу санадан экологик ҳуқуқбузарлик содир этганларга нисбатан зарарни қоплаш билан бир қаторда, зарар етказилган табиат объектини тиклаш ва унинг муайян муддат давомида муҳофаза қилинишини таъминлаш мажбурияти юкланади.
Ёнғин назорати соҳасидаги янги талаблар
2023 йил 1 ноябрдан давлат ёнғин назорати органларининг ижобий хулосасини олмасдан, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини аукционга чиқариш, қурилиш объектлари лойиҳа-смета ҳужжатларини келишиш ҳамда қурилиш-монтаж ишлари тугалланган объектлардан фойдаланиш учун рухсатнома бериш тақиқланади.
Маиший техника маҳсулотларини мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш
2023 йил 1 ноябрдан бошлаб Маҳсулотлар айланмаси бўйича барча ҳаракатлар тўғрисидаги маълумотларни «Asl belgisi» МАТга киритиш лозим.
Электр энергияси учун ҳисоб-китоб қилиш тартиби
2023 йил 1 ноябрдан уланган қувватидан қатъий назар, крипто-актив ва майнинг соҳасида фаолиятни амалга оширувчи истеъмолчилар (турли криптовалюталарда янги бирликлар ва комиссия йиғимлари форматида мукофот олиш имконини берадиган тақсимлаш платформасини таъминлаш ва янги блоклар яратиш бўйича фаолият) фойдаланган электр энергияси учун тўловларни тегишли тариф гуруҳига асосан белгиланган тарифга нисбатан 5 баробар ўсувчи коэффициентга мувофиқ тўлайди.
Умра зиёрати ташкилотчилари учун янги лицензия талаблари
2023 йил 1 ноябрдан туристик фаолиятни амалга ошириш лицензияси чиқиш туризми кичик турининг «Умра» хизматларини кўрсатиш фаолияти бўйича қуйидаги қўшимча лицензия талаблари ва шартлари жорий этилади:
100 минг АҚШ доллари эквивалентидан кам бўлмаган миқдордаги маблағларни Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Туризм қўмитасининг Хавфсиз туризм жамғармасига захира қилиб қўйиш ҳамда ушбу маблағларнинг етарли миқдорини таъминлаб бориш;
«Умра» хизматлари давомида зиёратчиларнинг гуруҳ раҳбари этиб Ўзбекистон мусулмонлари идораси билан тузиладиган шартнома асосида унинг диний билим ва кўникмаларга эга бўлган мутахассисларини тайинлаш;
«Умра» хизматларини кўрсатувчи туроператор штатида диний (исломий) таълим йўналишлари бўйича республика таълим муассасаси ёки Ўзбекистон халқаро ислом академиясининг тегишли бакалавриат таълим йўналиши ёхуд магистратура мутахассислиги битирувчиси бўлган камида бир нафар мутахассиснинг бўлиши;
«Умра» хизматларини вояга етмаган фуқароларга кўрсатмаслик;
«Умра» хизматларини Саудия Арабистони Подшоҳлигидаги ҳамкор ташкилот ўртасида имзоланадиган шартномага мувофиқ амалга ошириш.

Что изменится с 1 ноября?
Какие основные изменения касательно предпринимательства в нашем законодательстве вступят в силу с 1 ноября 2023 года?
Будет применяться нулевая ставка таможенной пошлины
С 1 ноября 2023 года до 1 января 2026 года будет применятьсянулевая ставка таможенной пошлины при импорте клубней, луковиц, клубневидных корней, клубнелуковиц, корневищ, включая разветвленные, находящиеся в состоянии вегетативного покоя, вегетации или цветения, прочие живые растения (включая их корни), черенки и отводки (коды ТН ВЭД 0601 и 0602).
Заключение экологической экспертизы
Начиная с 1 ноября 2023 года будет внедряться механизм приостановления финансирования, кредитования и иных финансовых операций по объектам, по которым не получено положительное заключение экологической экспертизы;
на лиц, совершивших экологическое правонарушение, будут возложены обязательства по восстановлению и обеспечению охраны на определенный срок природных объектов, которым нанесен ущерб, наряду с возмещением убытков.
Новые требования в сфере пожарного надзора
Запрещается выставлять на аукцион земли несельхозназначения, согласовывать проектно-сметную документацию и выдавать разрешения на пользование объектом по завершении строительно-монтажных работ  без получения положительного заключения органов пожарного надзора.
Органы пожарного надзора будут контролировать соблюдение на строительных объектах градостроительных норм и правил в части пожарной безопасности.
На объектах с большим скоплением людей в обязательном порядке устанавливается ведомственный пожарный надзор.
Вводится система обязательной цифровой маркировки бытовой техники
С 1 ноября 2023 года необходимо вносить информацию обо всех действиях по обращению продукции в «Asl belgisi» НИС.
Порядок проведения расчетов за электрическую энергию
Потребители, независимо от присоединенной мощности, осуществляющие деятельность, связанную с оборотом криптоактивов, включая майнинг (деятельность по поддержанию и созданию новых блоков с возможностью получать вознаграждение в формате новых единиц и комиссионных сборов в различных криптовалютах), осуществляют оплату за потребляемую электрическую энергию с применением повышающего коэффициента в размере 5 к установленному тарифу соответствующей тарифной группы.
Новые лицензионные требования для организаторов паломничества «Умра»
Вступают в силу дополнительные лицензионные требования для деятельности по оказанию услуг «Умра»:
создание резерва не менее $100 тыс. в Фонде безопасного туризма Комитета по туризму;
наличие не менее одного специалиста в штате туроператора, оказывающего услуги «Умра», выпускника республиканского образовательного учреждения по направлениям религиозного (исламского) образования или обладателя диплома бакалавра или магистра по специальности Международной исламской академии Узбекистана.