Тадбиркорга ҳуқуқий ва амалий ёрдам кўрсатиш устувор вазифа
Тадбиркорларга ҳуқуқий ва амалий ёрдам кўрсатиш Бизнес-омбудсманнинг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Девон вакиллари томонидан тадбиркорларга уларнинг муаммоларини ҳал этишда амалий ёрдам кўрсатиш, шунингдек, тадбиркорлик фаолияти давомида юзага келадиган турли масалаларга ҳуқуқий ечим топишда кўмаклашишга интилади.
Яқинда девонга Наманган шаҳрида фаолият юритаётган тадбиркордан мурожаат келиб тушди. Олинган мулкка кадастр ҳужжатини тайёрлашда дуч келган қийинчиликлар ҳақида маълумот берди. Муаммо шундаки, тадбиркор аукцион орқали сотиб олган “Катта қалъа” (номи ўзгартирилган) МЧЖга тегишли бино ва иншоотларга солиқ органи томонидан тақиқ қўйилган экан.
Тадбиркор бу борада турли ташкилотларга бир неча бор мурожаат қилганини таъкидлади. Мулкни қўлга киритганига уч ойга яқин вақт ўтганига қарамай, ўз номига кадастр ҳужжатини ололмади.
Тадбиркорнинг мурожаати синчиклаб ўрганиб чиқилгач, солиқ органи томонидан солиқ қарзи мавжудлиги сабабли олинган мулкни рўйхатдан ўтказиш тақиқлангани аниқланди. Бу эса тадбиркорнинг кўрсатилган мулкни ўз номига расмийлаштиришига тўсқинлик қилди.
Вазиятнинг мураккаблигини ҳисобга олиб, Бизнес-омбудсман девони ходимлари ушбу масалани ҳал қилишга киришди. Солиқ органига мурожаат қилиниб, тадбиркорнинг муаммосини ҳал қилиш бўйича музокаралар бошланди. Вакил девони ходимлари масаланинг ҳуқуқий томонларини атрофлича ўрганиб чиқди ва тадбиркор манфаатларини ҳимоя қилиш учун зарур ҳуқуқий далилларни тайёрлади.
Саъй-ҳаракатлар натижасида ижобий натижага эришилди. Солиқ органи келтирилган важларни тан олгач, тадбиркор томонидан сотиб олинган мулкни рўйхатдан ўтказишга қўйилган тақиқни бекор қилди. Энди тадбиркор ўз номига кадастр ҳужжатини расмийлаштириб, тадбиркорлик фаолиятини тўсиқларсиз давом эттириши мумкин.

Оказание юридической и практической помощи предпринимателю является приоритетом
Юридическая и практическая помощь предпринимателям является одним из основных приоритетов Аппарата Бизнес-омбудсмана. Бизнес-омбудсман стремится оказывать практическую поддержку предпринимателям в решении их проблем, а также помогать в поиске юридических решений для различных вопросов, возникающих в ходе их предпринимательской деятельности.
Недавно в Аппарат поступило обращение от предпринимателя, действующего в городе Наманган. Он сообщил о сложностях, с которыми столкнулся при оформлении кадастрового документа на приобретенное имущество. Проблема заключалась в том, что налоговый орган наложил запрет на здания и сооружения, принадлежащие компании «Катта Кала» (наименование изменено), которые предприниматель приобрел на аукционе.
Предприниматель отметил, что неоднократно обращался в различные организации по этому вопросу. Несмотря на то, что прошло уже около трех месяцев с момента приобретения недвижимости, ему так и не удалось оформить кадастровый документ на свое имя.
После тщательного изучения обращения предпринимателя было выяснено, что налоговый орган наложил запрет на регистрацию приобретаемого имущества из-за наличия налоговой задолженности. Это стало препятствием для того, чтобы предприниматель мог оформить указанное имущество на свое имя.
Учитывая сложность ситуации, сотрудники Аппарата Бизнес-омбудсмана приступили к решению данного вопроса. Они связались с налоговым органом и начали вести переговоры с целью разрешения проблемы предпринимателя. Сотрудники Аппарата подробно изучили юридические аспекты вопроса и подготовила необходимые юридические аргументы для защиты интересов предпринимателя.
В результате усилий удалось достичь положительного результата. Налоговый орган согласился с аргументами и снял запрет на регистрацию приобретенного предпринимателем имущества. Теперь предприниматель сможет оформить кадастровый документ на свое имя и без препятствий продолжить свою предпринимательскую деятельность.