Қашқадарёдаги иқтисодий имкониятлар таҳлил қилиниб, қўшимча вазифалар белгиланди
Қарши шаҳрида 25 октябрь куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича йиғилиш ўтказилди.
Дунёда зиддиятлар тобора кучайиб бораётгани, бефарқлик, ўзибўларчилик кайфияти билан ривожланиб бўлмаслиги таъкидланди.
– Мамлакатимиз тинчлиги, халқимиз фаровонлиги ва келажаги учун янги корхоналар, янги бозорлар, инвестиция, иш ўринлари, катта-катта тушумлар керак. Жаҳон бозоридаги тебранишлар, ҳамкор давлатлардаги савдо чекловлари давом этаверса, маҳсулотларни қаерга ва қандай сотиш керак? Бунинг учун қайси корхонага қандай кўмак бериш зарур, – дея саволлар қўйди Шавкат Мирзиёев.
Шу нуқтаи назардан, йиғилишда асосий эътибор саноат, туризм, қишлоқ хўжалиги ва тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилди.
Масалан, Деҳқонобод, Китоб ва Қарши туманларидаги саноат зоналарида 100 гектар ер бўш турибди. Тадбиркорлар уларга 300 миллион доллар инвестиция киритиб, 3 минг 500 та иш ўрни яратиш ташаббуси билан чиққан. Шунингдек, гўшт, сут ва мува-сабзавотни қайта ишлаш бўйича 50 миллион долларлик лойиҳаларни ишга тушириш имконияти бор.
Давлат раҳбари Қашқадарё иқтисодиёти фақатгина йирик корхоналарга қараб қолмаслиги кераклигини айтди. Вилоятда истеъмол товарлари ишлаб чиқаришда ўсиш суръатлари республика кўрсаткичидан 3 баробар кам. Айниқса, кичик бизнеснинг саноатдаги улуши энг охирги ўринларда.
Масалан, Қашқадарёда йилига 150 минг тонна полиэтилен грануласи ишлаб чиқарилса-да, унинг атиги 4 фоизи вилоятнинг ўзида қайта ишланади. Қамашида цемент, гипс ва мармар, Шаҳрисабз туманида графит, Яккабоғда кварц қуми, Чироқчида марганец, Китобда доломит ва чинни конлари негизида кўп маҳсулотлар ишлаб чиқариш мумкин.
Вилоятда йилнинг тўрт мавсумида ҳам туристларни жалб қилиш салоҳияти бор. Лекин, бу ҳозир Шаҳрисабз шаҳри ва тоғли туманлар билан чегараланган. Йил бошидан бери Қашқадарёга 180 минг нафар хорижий сайёҳ келгани ҳолда, қўшни Самарқанд ва Бухорога 3,5 миллион келган.
Давлатимиз раҳбари қулай инфратузилма яратиб, туристларни кўпайтириш йўлларини кўрсатиб ўтди.
Хусусан, германиялик ҳамкорлар билан Шаҳрисабз туманидаги 3 та туризм маҳалласи мастер-режаси тайёрланган. Бунда 450 миллион доллар қўшимча инвестиция ва йилига 1 миллион сайёҳ жалб этадиган инфратузилма яратилади. Архитектура ечимлари қўллангани учун тадбиркорларда соҳага иштиёқ кучайди. Бунинг ҳисобидан Шаҳрисабзнинг ўзида йилига қўшимча 500 миллиард сўм тушум кутилаяпти, 5 мингта янги доимий иш ўрни пайдо бўлаяпти.
Шу мақсадда Шаҳрисабз аэропортида фуқаро авиацияси йўлга қўйилади. 1 январдан бошлаб, у ердан Самарқанд, Бухоро, Хоразм ва водий вилоятларига маҳаллий рейслар кўпайтирилади. Тошкент – Қарши йўналишида авиарейслар ҳафтасига 2 мартадан 7 мартага оширилади. Натижада авиачипталар нархи 2 баробар арзонлашиши, хорижий ва маҳаллий сайёҳлар 3 баробар кўпайиши мўлжалланган.
Шунингдек, вилоятга автотранспортда келишни қулайлаштириш мақсадида “Тахтақорача” довонидан ўтиш талаблари енгиллаштирилади. Келгуси йилда довонда янги тоннел ва йўл қуриш лойиҳаси бошланади. Самарқанд билан Шаҳрисабзни боғловчи 30 километр йўл ҳамда Ғузор – Бухоро йўлининг 100 километр қисми таъмирланади.
Умуман, келгуси йилда хорижий сайёҳларни 500 мингтага етказиш вазифаси қўйилди.
Қишлоқ хўжалигида ҳам салоҳият катта. Қашқадарё республикада энг кўп дон ва пахта етказиб беради. Лекин вилоятда иш ўрнини кўп яратадиган мато тўқиш 30 фоиздан ошмайди, матони бўяш йўлга қўйилмаган. Ваҳоланки, бунинг ҳисобидан қўшимча 60 минг ёшлар ва аёлларни банд қилиб, 500 миллиард сўм тушумни таъминлаш мумкин.
Шу боис келгуси йилда вилоятда 370 миллион долларлик 33 та йирик лойиҳа ишга туширилади. Бу орқали тайёр трикотаж маҳсулот ишлаб чиқариш 1,6 баробар, мато ишлаб чиқариш 3,1 баробар ошиб, 8 мингта иш ўрни яратилади.
Вилоятда Тўқимачилик технопаркини ташкил қилиш ва у ерга Европанинг таниқли брендларини олиб келиш зарурлиги қайд этилди.
Вилоятда 1,4 миллион гектар яйлов бор. Бу – 7 миллион бош қорамол ва қуй-эчки учун табиий озуқа базаси. Лекин Миришкор, Муборак ва Нишонда 20 фоиз яйлов деградацияга учраган, яна 25 фоизида майса йўқ.
Шу боис, келгуси йилда 100 минг гектар яйловни яшил экинлар билан қоплаш дастури амалга оширилиши айтилди. Бунда қурғоқчилик, иссиқ ва чўлланишга қарши уруғчилик хўжаликлари ташкил қилинади, мева-сабзавот ва доривор ўсимликлар экилади, дарахтзорлар барпо қилинади, сув тежовчи технологиялар жорий этилади. Қуёш энергиясида ишлайдиган насослар ўрнатилиб, ёмғирлатиб суғориш пилот лойиҳаси ишга туширилади.
Бундан ташқари, Чорва моллари генетик тадқиқоти лабораторияси ташкил қилиниб, Испаниянинг “Ассаф” қўйларидан янги миллий зотлар кўпайтирилади.
Мутасаддиларга 1,4 миллион гектар яйловнинг электрон харитасини яратиш ва 100 минг аҳолини банд қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Президент экинларни сув билан таъминлаш масаласи йилдан йилга қийинлашиб бораётганига тўхталди. Бу муаммо Қашқадарё учун айниқса долзарб. Лекин сув тежовчи технологиялар 515 минг гектардан атиги 16 фоизида жорий қилинган.
Шу боис, вилоятга 15 та лазерли текислаш техникаси олиб келиниб, сув таъминоти оғир Косон, Миришкор, Касби ва Нишонда деҳқонларга арзон ва сифатли хизмат кўрсатиш йўлга қўйилади.
Суғориш тармоғини босқичма-босқич ёпиқ тизимга ўтказиб, 30 фоиз сувни тежаш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Мутасаддиларга каналларни бетонлаш, қўшимча насос ва техника олиш, “Пахтаобод” каналини модернизация қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ёшлар билан ишлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Вилоятда электротехника, озиқ-овқат ва қурилиш материаллари каби соҳалар учун кадрлар тайёрлаш яхши йўлга қўйилмагани кўрсатиб ўтилди. Масалан, Қарши шаҳридан ташқари бошқа бирорта туманда IT марказлар фаолияти йўлга қўйилмаган. Ваҳоланки, 60 та коллежнинг бўш турган майдонларида ҳам ишлаб чиқариш, ҳам амалий таълимни йўлга қўйса бўлади.
Президент китоблик тадбиркорнинг IT кластер ва университет очиш ташаббусини маъқуллади.
Вилоят ва туман ҳокимларига ҳар бир тумандаги иш берувчиларнинг ўрта бўғин мутахассисларига эҳтиёжини аниқлаш, таълим муассасаларида иш берувчиларнинг амалий устахонаси ва цехларини очиш топширилди. Бу ишларга 30 миллиард сўм ажратилади.
Воҳа аҳолисининг 42 фоизида ортиқча вазн муаммоси сабаб юрак қон-томир ва қандли диабет касаллиги кўпайгани қайд этилди. Президент бу ҳолатдан ташвиш билдириб, соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш ва вилоятда соғлиқни сақлаш тизими салоҳиятини ошириш зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, россиялик ҳамкорлар билан Китобда замонавий кардиология марказини барпо этилади. Мобиль поликлиникалар хизмати йўлга қўйилади, вилоят кўп тармоқли тиббиёт маркази негизида 600 ўринли замонавий клиника ташкил қилинади.
Қашқадарё вилоти ҳокими М.Азимов келгуси йилда 1 миллиард доллар инвестиция олиб келиб, саноатда 40 триллион сўм маҳсулот ишлаб чиқариш, 500 миллион доллар экспортни амалга ошириб, 200 миллион доллар импортни қисқартириш, 500 минг хорижий сайёҳ жалб қилиб, 550 минг аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича режаларини маълум қилди.

Проанализированы экономические возможности Кашкадарьи, определены дополнительные задачи по их реализации
В городе Карши 25 октября под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Кашкадарьинской области.
Отмечалось, что на фоне усиливающейся в мире напряженности для развития нашей страны необходимо бороться с чувством безразличия и работать с полной отдачей сил.
- Во имя мира в стране, благополучного будущего нашего народа нам необходимо создавать новые предприятия, выходить на новые рынки, привлекать инвестиции, создавать рабочие места и источники большого дохода. Если турбулентность на мировом рынке и торговые ограничения в странах-партнерах будут продолжаться, где и как мы будем продавать продукцию? Каким предприятиям и какая поддержка необходима для этого? - поставил вопросы Шавкат Мирзиёев.
В этой связи на совещании основное внимание уделено развитию промышленности, туризма, сельского хозяйства и предпринимательства.
Например, в промышленных зонах Дехканабадского, Китабского и Каршинского районов пустует 100 гектаров земли. Предприниматели выступили с инициативой вложить туда 300 миллионов долларов и создать 3,5 тысячи рабочих мест. Также есть возможность запустить проекты стоимостью 50 миллионов долларов по переработке мяса, молока и овощей.
Глава государства заявил, что экономика Кашкадарьи не должна зависеть только от крупных предприятий. Темпы роста производства потребительских товаров в области в 3 раза меньше республиканского показателя. Более того, по доле малого бизнеса в промышленности область находится на последних местах.
Например, в Кашкадарье в год производится 150 тысяч тонн полиэтиленовых гранул, при этом в самой области перерабатывается лишь 4 процента этого продукта. Можно наладить выпуск широкого ассортимента продукции на основе цемента, гипса и мрамора в Камаши, графита в Шахрисабзском районе, кварцевого песка в Яккабаге, марганца в Чиракчи, доломита и глины в Китабе.
Регион способен привлекать туристов круглый год. Однако сейчас туризм ограничивается городом Шахрисабзом и горными районами. С начала года в Кашкадарью приехали 180 тысяч иностранных туристов, а в соседние Самарканд и Бухару - 3,5 миллиона.
Глава нашего государства показал пути создания благоприятной инфраструктуры и увеличения количества туристов.
В частности, вместе с немецкими партнерами подготовлен мастер-план трех туристических махаллей в Шахрисабзском районе. Это создаст дополнительные инвестиции в размере 450 миллионов долларов и инфраструктуру, которая будет привлекать 1 миллион туристов в год. Проекты вызвали большой интерес у предпринимателей. Благодаря этому в Шахрисабзе ожидается поступление от туризма дополнительно 500 миллиардов сумов, а также создание 5 тысяч новых постоянных рабочих мест.
Кроме того, в аэропорту Шахрисабза будет налажен прием гражданской авиации. С 1 января будут увеличены местные рейсы в Самаркандскую, Бухарскую, Хорезмскую и регионы долины. Число рейсов "Ташкент-Карши" увеличится с 2 до 7 раз в неделю. В результате стоимость авиабилетов может снизиться в 2 раза, поток иностранных и местных туристов может увеличиться в 3 раза.
Также, чтобы облегчить поездки в регион на автомобиле, будут смягчены требования для проезда через перевал Тахтакорача. В следующем году на перевале начнется строительство нового тоннеля и дороги. Будут отремонтированы 30-километровая дорога, соединяющая Самарканд и Шахрисабз, и 100-километровый участок дороги Гузар-Бухара.
В целом поставлена задача в следующем году довести количество иностранных туристов до 500 тысяч.
Большой потенциал имеется и в сельском хозяйстве. Кашкадарья является крупнейшим в республике производителем зерна и хлопка. Однако текстильная отрасль, способная обеспечить множество рабочих мест, перерабатывает только 30 процентов сырья, а мощности для покраски тканей отсутствуют. За счет освоения этих производств можно обеспечить 500 миллиардов сумов поступлений и трудоустроить дополнительно 60 тысяч молодых людей и женщин.
В связи с этим в следующем году в регионе будет запущено 33 крупных проекта на сумму 370 миллионов долларов. За счет этого производство готовых трикотажных изделий увеличится в 1,6 раза, производство тканей – в 3,1 раза, будет создано 8 тысяч рабочих мест.
Отмечалось, что в регионе необходимо создать текстильный технопарк и привлечь туда известные европейские бренды.
В области имеется 1,4 миллиона гектаров пастбищ. Это естественная кормовая база для 7 миллионов голов крупного и мелкого скота. Но в Миришкоре, Мубареке и Нишане 20 процентов пастбищ деградировали, еще на 25 процентах нет зеленого покрытия.
В связи с этим в следующем году будет реализована программа озеленения 100 тысяч гектаров пастбищных земель. При этом будут организованы семеноводческие хозяйства устойчивых к засухе, жаре и опустыниванию культур, высажены плодоовощные и лекарственные растения, созданы древесные рощи, внедрены водосберегающие технологии. Будут установлены солнечные насосы и запущен пилотный проект по дождевальному орошению.
Кроме того, будет создана лаборатория генетических исследований скота, а на основе испанской породы овец «Ассаф» будут выведены новые национальные породы.
Перед ответственными лицами поставлена задача создать электронную карту 1,4 миллиона гектаров пастбищ и обеспечить на них занятость 100 тысяч человек.
Президент отметил, что вопрос обеспечения посевов водой с каждым годом становится все сложнее. Особенно актуальна эта проблема для Кашкадарьи. Однако водосберегающие технологии внедрены лишь на 16 процентах из 515 тысяч гектаров.
Поэтому в регион будут привезены 15 лазерных нивелиров для нужд фермеров в Касане, Миришкоре, Касби и Нишане, где затруднено водоснабжение.
Подчеркнуто, что 30 процентов воды можно сэкономить, постепенно переводя оросительную сеть на закрытую систему. Должностным лицам даны поручения по бетонированию каналов, приобретению дополнительных насосов и техники, модернизации канала «Пахтаабад».
Особое внимание было уделено вопросу работы с молодежью. Отмечено, что в регионе недостаточно налажена подготовка кадров для таких областей, как электротехника, пищевая промышленность и производство строительных материалов. Например, ни в одном районе кроме города Карши не созданы IT-центры. В свободных помещениях 60 колледжей можно организовать как производство, так и практическое обучение.
Президент одобрил инициативу китабского предпринимателя об открытии IT-кластера и университета.
Хокимам областей и районов поручено определить потребность работодателей в специалистах среднего звена, открыть в образовательных учреждениях практические мастерские и цехи работодателей. На эти цели будет выделено 30 миллиардов сумов.
Указано, что у 42 процентов населения региона наблюдаются рост заболеваемости сердечно-сосудистыми недугами и сахарным диабетом из-за проблемы лишнего веса. Президент выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией и подчеркнул необходимость усиления пропаганды здорового образа жизни и повышения потенциала системы здравоохранения в регионе.
Для этого в Китабе совместно с российскими партнерами будет создан современный кардиологический центр. Определены планы по запуску мобильных поликлиник, созданию на базе областного многопрофильного медицинского центра современной поликлиники на 600 коек.
Хоким Кашкадарьинской области М.Азимов доложил о планах на следующий год по привлечению 1 миллиарда долларов инвестиций, производству промышленной продукции на 40 триллионов сумов, экспорту товаров на 500 миллионов долларов, сокращению экспорта на 200 миллионов долларов, привлечению 500 тысяч иностранных туристов и обеспечению работой 550 тысяч человек.