Янги қонун қабул қилинди
Ўзбекистон Республикасининг “Ер тўғрисидаги қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди (ЎРҚ-871, 23.10.2023).
Қонун билан сервитут (ўзганинг ер участкасидан чекланган тарзда фойдаланиш) тўғрисидаги шартномага, сервитут иштирокчиларининг ҳуқуқ ва мажбуриятларига, сервитутни ўзгартириш ва уни бекор қилиш, сервитут учун ҳақ тўлаш, оммавий сервитутни белгилаш қоидаларига доир қўшимчалар киритилди.
Фуқаролик кодексига киритилган янги 173-1-моддага кўра сервитут белгиланган ер участкасига бўлган ҳуқуқлар бошқа шахсга ўтган тақдирда ҳам сервитут сақланиб қолади.
Сервитут олди-сотди, хадя, гаров ёки ижаранинг мустақил предмети бўлиши мумкин эмас, шунингдек уни сервитут белгиланган кўчмас мулкнинг ҳуқуқ эгаси бўлмаган бошқа шахсларга бериш тақиқланади.

Принят Закон “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершествованием земельного законодательства” (ЗРУ-871, 23,10,2023).
Законом внесены дополнения, касающиеся договора сервитута, прав и обязанностей участником сервитута, правил изменения сервитута и его отмены, платы за сервитут, установления публичного сервитута (права ограниченного пользования чужим земельным участком).
Согласно внесенного в Гражданский кодекс новой стать 173-1, сервитут сохранеяется также в том случае, когда права на земельный участно, на котоорм установлен сервитут, переходят к другому лицу.
Сервитут не может быть самостоятельным предметом купли-продажи, дарения, залога или аренды, а также запрещается передача его другим лицам, не являющимся правообладателями недвижимого имущества, обремененного сервитутом.