Тадбиркорга ҳисобланган асоссиз қарздорлик бекор қилинди
Навоий вилоятида фаолият кўрсатувчи якка тартибдаги тадбиркор солиқ бошқармаси томонидан асоссиз ҳисобланган солиқлардан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, тадбиркор фаолиятини ўз ташаббуси билан ихтиёрий равишда тугатиш тўғрисидаги аризасига биноан Навоий вилоят солиқ бошқармаси томонидан фаолиятида 2021 йил 13 сентябрда якуний солиқ аудити ўтказилган.
Солиқ аудити якунига кўра, жами 158 млн сўм қўшимча солиқ ҳисобланган. Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Навоий вилоят бошқармаси томонидан ҳолат юзасидан ўтказилган терговга қадар текширув якунига кўра, фақатгина 10 млн сўм солиқ қарздорлиги ўз тасдиғини топган. Шу сабабли 2021 йил 4 ноябрда жиноят иши қўзғатишни рад этиш ва маъмурий ҳуқуқбузарликка доир иш юритиш ҳақида қарор қабул қилинган.
Тўпланган иш ҳужжатлари маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 174-моддаси 1-қисми билан кўриб чиқиш учун Жиноят ишлари бўйича Кармана туман судига юборилган. Суднинг 2021 йил 11 ноябрдаги қарорига асосан, 10 млн сўм солиқ қарздорлиги якка тартибдаги тадбиркордан вилоят солиқ бошқармаси фойдасига ундирилган. Шунга қарамасдан Солиқ аудити якунига кўра қўшимча ҳисобланган 158 млн сўм солиқ қарздорлик тадбиркорнинг шахсий ҳисобрақамидан олиб ташланмаган.
Бундан ташқари, якка тартибдаги тадбиркор фаолият олиб бормаган бўлса-да, асоссиз равишда фойда солиғи, айланмадан олинадиган ва бошқа солиқлар учун 2021 йилдан 2023 йилгача 17 млн сўм солиқ қарзи ҳисобланган.
Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил аралашуви билан якка тартибдаги тадбиркорга асоссиз ҳисобланган солиқлар бўйича қарздорлик олиб ташланиши таъминланди.

Аннулирован необоснованный долг, предъявленный предпринимателю
Индивидуальный предприниматель, осуществляющий деятельность в Навоийской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на необоснованное начисление налогов налоговым управлением.
По заявлению о добровольном прекращении предпринимательской деятельности по собственной инициативе 13 сентября 2021 года была проведена итоговая налоговая проверка Налоговым управлением Навоийской области.
По заключению налоговой проверки всего было начислено 158 миллионов сумов дополнительного налога. По итогам до следственной проверки, проведенного Навоийским областным управлением департамента по борьбе с экономическими преступлениями, подтверждена налоговая задолженность всего лишь в размере 10 миллионов сумов. По этой причине 4 ноября 2021 года было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела и возбуждении дела об административном правонарушении.
Собранные материалы дела были направлены в Карманинский районный суд по уголовным делам для рассмотрения по части 1 статьи 174 Кодекса об административной ответственности. На основании решения суда от 11 ноября 2021 года с индивидуального предпринимателя в пользу областного налогового управления взыскана налоговая задолженность в размере 10 млн сумов. Тем не менее, дополнительная налоговая задолженность в размере 158 миллионов сумов, начисленная согласно заключению налоговой проверки, с лицевого счета предпринимателя не была снята.
Кроме того, несмотря на приостановление деятельности индивидуальным предпринимателем, за 2021-2023 годы была начислена налоговая задолженность по налогу на прибыль, с оборота и другим налогам в размере 17 млн ​​сумов.
При вмешательстве Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства было обеспечено снятие всей задолженности по налогам, необоснованно начисленных индивидуальному предпринимателю.