Имтиёзли давр муддатини 2024 йил 1 октябрга қадар узайтиришга рухсат этилган
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 27.09.2023 йилдаги  ПҚ-316-сон қарорининг 1-бандига кўра, тадбиркорлик субъектларига, уларнинг хоҳишига кўра, 2018-2022-йилларда давлат-хусусий шериклик асосидаги нодавлат мактабгача таълим ташкилотларини ташкил этиш учун тузилган битимларга мувофиқ ажратилган имтиёзли кредитлар бўйича имтиёзли давр муддатини 2024 йил 1 октябрга қадар узайтиришга рухсат этилган.
Бунда:
имтиёзли давр давомида тадбиркорлик субъектлари томонидан кредит бўйича фақат фоиз тўловлари амалга оширилади;
имтиёзли даврда тўланиши лозим бўлган асосий қарз бўйича тўловлар кредит даврининг қолган қисмига тенг миқдорда тақсимланади.
имтиёзли кредит масаласида имтиёзли давр муддатини узайтириш бўйича тадбиркорлар бевосита кредит ажратган банкларга аризалар билан мурожаат қилишлари лозимлиги тушунтирилади.

Разрешено продлить до 1 октября 2024 года срок льготного периода по льготным кредитам
Согласно пункту 1 Постановления Президента Республики Узбекистан от 27.09.2023 года субъектам предпринимательства разрешено, по их желанию, продлить до 1 октября 2024 года срок льготного периода по льготным кредитам, выделенным в соответствии с заключенными в 2018 — 2022 годах соглашениями по созданию негосударственных дошкольных образовательных организаций на основе государственно-частного партнерства.
При этом:
в течение льготного периода субъектами предпринимательства осуществляются исключительно процентные платежи по кредитам;
платежи по основному долгу, подлежащие оплате в течение льготного периода, распределяются в равном количестве на оставшуюся часть кредитного периода.
Поясняем, что для продления срока льготного кредитного периода предпринимателям следует обращаться напрямую в банки, выдавшие кредит.