Аукцион орқали 1,3 млрд сўмга сотиб олинган мулк масаласи ижобий ҳал этилди
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи “Баҳор тонги” (номи ўзгартирилган) масъулияти чекланган жамияти раҳбари аукцион орқали сотиб олинган объектини давлат рўйхатидан ўтказилишига амалий ёрдам беришини сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, ушбу жамият 2023 йил 25 майда расмийлаштирилган “Электрон-онлайн аукцион натижалари тўғрисида”ги баённомага асосан Мирзачўл тумани Тошкент ҚФЙда жойлашган чорвачилик комплексини 1,3 млрд сўмга сотиб олган.
Бироқ мазкур объектга тақиқ қўйилганлиги сабабли жамият номига давлат рўйхатидан ўтказилмаган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этишда мол-мулкни реализация қилиш тартиб-таомилларини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3149-сонли қарори 52-бандида аукцион натижалари ҳақидаги баённома олди-сотди шартномаси кучига эга бўлиб, мол-мулкни тақиқдан ечиш, уни аукцион ғолибига топшириш, шунингдек, ғолиб номига мулкни, мулк ҳуқуқини ва бошқа мулкий ҳуқуқларни рўйхатдан ўтказиш (ҳисобга қўйиш) учун асос ҳисобланади.
Мурожаат юзасидан вакил девони ходимларининг қонуний аралашуви билан 2023 йил 29 сентябрда объект давлат рўйхатидан ўтказилиши ва кадастр паспорти шакллантирилиши таъминланди.

Положительно решен вопрос с имуществом, приобретенным через аукцион на сумму 1,3 млрд сумов
Руководитель общества с ограниченной ответственностью «Бахор Тонги» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Джизакской области, обратился к Бизнес-омбудсману за практической помощью в государственной регистрации объекта, приобретенного посредством аукциона.
Как было выяснено, данное общество на основании протокола «Об итогах электронного онлайн-аукциона», оформленного 25 мая 2023 года приобрел животноводческий комплекс, расположенный в ССГ Ташкент Мирзачульского района за 1,3 миллиарда сумов.
Однако из-за наложенного запрета на этот объект не была произведена государственная регистрация на имя общества.
Согласно пункту 52 постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию процедур реализации имущества при исполнении судебных актов и актов иных органов» ПП-3149 протокол о результатах аукциона имеет силу договора купли-продажи, является основанием для снятия ареста на имущество, передачи его победителю аукциона, а также служит основанием для регистрации (постановки на учет) на имя победителя имущества, права собственности на него или иных имущественных прав.
Законным вмешательством сотрудников аппарата Уполномоченного в связи с обращением была обеспечена государственная регистрация объекта и 29 сентября 2023 года оформлен кадастровый паспорт.