Икки йилдан бери пулини қайтариб ололмаётган хорижлик тадбиркорга амалий ёрдам берилди
Фарғона вилоятида фаолият кўрсатувчи «Development» (номи ўзгартирилган) хорижий корхонаси раҳбари вилоят солиқ бошқармаси хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2021 йил декабрда вилоят солиқ инспекцияси жарима санкциялари учун жамият ҳисоб рақамидан пул маблағларини ечиб олган.
Тадбиркор Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитасининг «Электрон солиқ хизматлари» портали орқали 2022 йил 9 июнь ва 2023 йил 19 апрель кунлари солиқ бошқармасига икки марта мурожаат қилган.
Фарғона вилояти Давлат солиқ бошқармаси мутахассислари томонидан мазкур мурожаатларда қайд этилган ҳолатлар ўрганилганда солиқ органларини ривожлантириш жамғармасидан ортиқча тўловни жамият ҳисоб рақамига қайтариш мақсадга мувофиқ деб баҳоланган.
Бироқ тадбиркорнинг шунча уринишларига қарамай, пул маблағи қайтарилмаган.
Бизнес-омбудсман аралашуви билан икки йилдан бери пул маблағини қайтариб ололмаётган тадбиркорга амалий ёрдам берилди.
«Муаммоларни адолатли ҳал қилиб, биз каби оддий тадбиркорларга кўрсатаётган ёрдамингиз учун сизга миннатдорчилик билдирамиз. Тадбиркорларнинг манфаатига хизмат қилувчи бундай кўмакни ташкил этган давлатимизга катта раҳмат!» – деб ёзади тадбиркор.

Оказана практическая помощь предпринимателю, который два года не мог вернуть свои денежные средства
Руководитель иностранного предприятия «Development» (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Ферганской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на поведение областного налогового управления.
Как было выяснено, в декабре 2021 года областной налоговой инспекцией было снято с расчетного счета предприятия средства за штрафные санкции.
Предприниматель дважды обращался в налоговое управление – 9 июня 2022 года и 19 апреля 2023 года через портал «Электронные налоговые услуги» Государственного налогового комитета Республики Узбекистан.
При изучении ситуации, упомянутой в обращениях, экспертами Государственного налогового управления Ферганской области было признано целесообразным вернуть излишек платежа из фонда развития налоговых органов на расчетный счет общества.
Однако, несмотря на все усилия предпринимателя, денежные средства так и не были возвращены.
При вмешательстве Бизнес-омбудсмана предпринимателю, который два года не мог вернуть свои денежные средства, была оказана практическая помощь.
«Спасибо вам большое за то, что помогаете обычным предпринимателям, таким как мы, справедливо решая проблемы. Спасибо нашей стране, которая организовала такую ​​поддержку во благо предпринимателей!» – пишет предприниматель.