Қашқадарёда туман солиқ инспекцияси раҳбари жавобгарликка тортилди
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги қонунчилик қонунийлик, фуқароларнинг қонун олдида тенглиги, демократизм, инсонпарварлик, одиллик ва айб учун жавобгарликнинг муқаррарлиги принципларига асосланади.
Шу сабабли, судьялар одил судловни амалга оширишда юқоридаги принципларга асосланиши қонун устувор давлат қуришимизда муҳим аҳамият касб этади.
Қашқадарё вилоятида фаолият кўрсатувчи “Эзгу ният” (номи ўзгартирилган) МЧЖга қарашли умумий овқатланиш шаҳобчасида Ғузор тумани ДСИ бошлиғи С.Б.нинг 21.02.2023 йилдаги буйруғига асосан ноқонуний текширув ўтказилган.
Шундан сўнг, тадбиркор солиқ органи ходимларига қонуний чора кўришни сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Натижада тадбиркорлик субъектида ноқонуний текшириш ташаббуси билан чиққан Ғузор тумани ДСИ бошлиғи маъмурий жавобгарликка тортилган.
Гарчи иш ҳужжатларида Ғузор тумани ДСИ бошлиғининг айбдор эканлигини тасдиқловчи рад этиб бўлмайдиган далиллар мавжуд бўлса-да, Жиноят ишлари бўйича Ғузор тумани судининг 2023 йил 3 августдаги қарори билан Бизнес-омбудсманнинг С.Б.га нисбатан жарима қўллаш тўғрисидаги қарори асоссиз бекор қилинди.
Мазкур суд қарори юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Қашқадарё вилояти судига апелляция шикояти киритилди.
Қашқадарё вилояти судининг 22.09.2023 йилдаги қарори билан биринчи инстанция судининг қарори тўлиқ бекор қилиниб, Ғузор тумани ДСИ бошлиғи С.Б. жавобгарликка тортилди.

В Кашкадарье был привлечен к ответственности начальник районной налоговой инспекции
Законодательство об административной ответственности основано на принципах законности, равенства граждан перед законом, демократичности, гуманности, справедливости и неотвратимости ответственности за вину.
Поэтому судьям важно опираться на вышеуказанные принципы при осуществлении правосудия в построении правового государства.
Согласно приказу начальника, ГНИ Гузорского района С.Б. от 21.02.2023 была проведена незаконная проверка в пункте общественного питания ООО «Эзгу ният» (наименование изменено), действующего в Кашкадарьинской области.
После этого предприниматель обратился к Бизнес-омбудсману с просьбой принять законные меры к сотрудникам налогового органа.
В результате начальник ГНИ Гузорского района был привлечен к административной ответственности.
Несмотря на наличие в материалах дела неопровержимых доказательств, подтверждающих вину начальника Гузорского ГНИ, решение Бизнес-омбудсмана о наложении штрафа на С.Б. было отменено решением Гузорского районного суда по уголовным делам от 3 августа 2023 года.
Бизнес-омбудсманом была подана апелляционная жалоба касательно данного решения суда в Кашкадарьинский областной суд.
Решением Кашкадарьинского областного суда от 22.09.2023 решение суда первой инстанции было полностью отменено, а начальник ГНИ Гузорского района С.Б. был привлечен к ответственности.