28-Sentabr, 2023-yil
Андижон вилоятида фаолият юритувчи «Зафар» (номи ўзгартирилган) масъулияти чекланган жамияти раҳбари Балиқчи туман Мактабгача ва мактаб таълими бўлимидан қарздорликни ундириш бўйича Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркор билан ташкилот ўртасида 2022 йил 23 ноябрда Балиқчи туманидаги умумтаълим мактабида жорий таъмирлаш ишлари бўйича пудрат шартномаси тузилган.
Унга асосан, шартномада кўрсатилган сумманинг 30 фоизини ғазначилик бўлимидан рўйҳатдан ўтганидан сўнг тўлаб бериш, қолган 70 фоизини ишлар бажарилиб, топширилганидан сўнг тўлаб беришга келишилган.
Шартномалар бўйича тадбиркор томонидан ишлар тўлиқ бажарилган, бажарилган ишлар таълим бўлими томонидан қабул қилиб олинган, лекин тўловлар амалга оширилмаган. Шу сабабли тадбиркор томонидан ташкилотга талабнома юборилган, лекин тегишли маблағлар тадбиркорнинг ҳисоб рақамига ўтказиб берилмаган.
Шундан сўнг Бизнес-омбудсман тадбиркорнинг манфаатини кўзлаб судга даъво аризаси билан мурожаат қилди.
Избоскан туманлараро иқтисодий суди Балиқчи туман Мактабгача ва мактаб таълими бўлими ҳисобидан тадбиркор фойдасига 230 млн сўмни ундириш тўғрисида қарор қабул қилди.

Были взысканы 230 миллионов сумов в пользу предпринимателя с отдела образования
Руководитель общества с ограниченной ответственностью «Зафар» (наименование изменено), осуществляющий деятельности в Андижанской области, обратился к Бизнес-омбудсману с заявлением о взыскании задолженности с отдела дошкольного и школьного образования Балыкчинского района.
Как было выяснено, 23 ноября 2022 года между предпринимателем и отделом дошкольного и школьного образования Балыкчинского района был заключен договор на проведение ремонтных работ в здании школы.
На основании данного договора было решено оплатить 30% суммы, указанной в контракте, после регистрации в казначействе, а остальные 70% — после завершения и сдачи работ.
Предпринимателем полностью были выполнены работы согласно договору, но отделом образования не была произведена оплата, несмотря на принятие выполненные работы. Таким образом, предпринимателем было направлено запрос в организацию, однако соответствующие средства так и не были переведены на счет предпринимателя.
В результате Бизнес-омбудсман обратился в Избосканский межрайонный экономический суд с исковым заявлением о взыскании задолженности в интересах предпринимателя.
Согласно решению суда, в пользу предпринимателя решено взыскать 230 млн. сумов из счета дошкольного и школьного образования Балыкчинского района.